יתרון למשמורת משותפת – יתרונות רגשיים

כאשר ילד בא לעולם הוא משלב מבחינה גנטית הן את אביו והן את אימו. לשני ההורים חלק שווה ביצירה. בנוסף, כל אחד מההורים מביא למשפחה את עולמו הרגשי ואופיו ומעניק לילד את הגישה שלו מבחינת חינוך, ערכים, אתגרים קוגניטיביים וצרכים רגשיים. לכן, למשמורת משותפת יש חשיבות גבוהה עבור הילד מבחינה רגשית מכיוון שהוא זוכה להשפעה של שני ההורים.

חיסרון למשמורת משותפת – כאשר אחד ההורים אינו מתפקד

לפעמים הקשר הזוגי בין הורי הילד נפסק משום שאחד מבני הזוג אינו מתפקד בצורה נורמטיבית. בן זוג שתיין, מכור לסמים או להימורים או בן זוג מכה עשוי להוות דוגמה שלילית לילד. לכן, חשוב לבחור באפשרות של משמורת משותפת רק במידה ולכל אחד מבני הזוג יש את האפשרות להעניק לילד את כל הצרכים הרגשיים לצד הכלכליים.

אתגר מיוחד במשמורת משותפת: כאשר שני בני הזוג מתגוררים במרחק

כאשר שני בני הזוג מתגוררים במרחק גדול זה מזה משמורת משותפת עשויה להיות אתגר משמעותי הן עבור הילדים והן עבור ההורים. אם הורה אחד מתגורר בבאר שבע ומשנהו בחיפה הילדים צריכים לנסוע שעות ארוכות על מנת לחלק את זמנם בין ההורים. עם זאת, הדבר אינו בלתי אפשרי וניתן לחלק את הזמן כך שבסופי השבוע הילדים עם ההורה המתגורר במרחק מבית הספר של הילד וכן שההורה מגיע פעם באמצע שבוע ולן במלון ונמצא עם הילד. כך, החלוקה היא כמעט 50% מהזמן. בנוסף, ההורה המתגורר במרחק יכול לשהות עם הילד בחגים, בחופש הגדול ובחופשים נוספים.

למשמורת משותפת במרחק יש השלכות כלכליות נרחבות, במיוחד אם ההורה המתגורר רחוק צריך להפסיד ימי עבודה בכדי לנסוע לעיר אחרת ולשהות עם הילד. לכן, במקרים כאלה כדאי לוותר על המשמורת המשותפת ולתת להורה המתגורר בסמיכות למוסד הלימודי של הילד להיות משמורן או לעבור לדירה בסמוך לבית הקבע של הילד.

הפן הכלכלי של משמורת משותפת

מאז השינויים האחרונים בעקבות ההלכה החדשה מחודש יולי יש למשמורת משותפת השלכות פיננסיות. הורים המחלקים את זמנם שווה בשווה עם הילדים ומתחלקים בהוצאותיו לא יוכלו לדרוש את הסכום המלא של המזונות אלא תתבצע הפחתה של הסכום.

לדוגמה, אב שהילדים נמצאים בביתו שלוש פעמים בשבוע ובכל סוף שבוע שני ובתקופה הזו הוא מכלכל אותם, רוכש להם ביגוד ומשתתף בהוצאות המחיה שלהם ישלם מזונות מופחתים ביחס למשפחה בה האם היא משמורן ראשי והילדים נפגשים עמו רק פעם בשבוע. לכן, עבור האמהות, שעד כה היו מקבלות סכומים גבוהים יותר עבור מזונות הילד, המשמורת המשותפת עשויה להוות חיסרון. עבור האבות, לעומת זאת, המשמורת המשותפת מהווה יתרון ומאפשרת חלוקה הוגנת יותר של הכספים במסגרת איזון המשאבים בין בני הזוג.

הוצאות מדור – אצל מי הילדים ישנים? הוצאה נוספת המגולמת גם בתשלום המזונות

חלק מקביעת סכום המזונות תלוי במיקום בו הילדים ישנים ובהוצאות של שני בני הזוג על סעיף ה"מדור". במקרה של משמורת משותפת יתכן ושני ההורים יבחרו לגור בדירה מעט גדולה יותר על מנת שיהיה חדר לילדים בימים בהם הם ישנים אצלם. לכן, אם האב משלם מזונות לאם והוא גר בדירה הכוללת חדר שמוקצה לילדים יתכן וישלם פחות מזונות.

לסיכום, למשמורת משותפת ישנן יתרונות וחסרונות עבור הילדים מבחינה וגם עבור ההורים. לכן, טרם ההחלטה על משמורת משותפת והשלכותיה השונות מומלץ לפנות לייעוץ מקצועי של עורך דין לענייני משפחה. ניתן לפנות למשרד עו"ד חגית הלוי ושות' המתמחה בדיני משפחה, משמורת ומזונות.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.