בדומה למרבית התחומים בחיינו, גם עולם השתלות השיניים השתנה באופן משמעותי בשנים האחרונות. השיטה החדשנית לביצוע השתלת מערכת שיניים שלמה ביום אחד פותחה על-מנת לספק מענה לצורך חיוני של בני אדם רבים, והיא אכן עושה זאת בהצלחה מרשימה – אם כי יש לה גם חסרונות שחשוב להיות מודעים אליהם. בכתבה זו תמצאו פירוט לגבי יתרונות הטכניקה המהפכנית והמצבים שבהם כדאי במיוחד לשקול את השימוש בה לטובת שיקום הפה.

באילו מקרים מתאימה השיטה החדשנית?

פה נטול שיניים גורם לפגיעה משמעותית באיכות החיים, גם מבחינה תפקודית וגם בהיבט הרגשי. בחלק גדול מהמקרים, הפתרון האפשרי היחיד עד לפני שנים לא רבות היה תותבת, וזאת עקב מצב העצם בלסת שלא איפשר לבצע השתלה של שיניים במקום אלה החסרות. שיטת  All On 4 מאפשרת השתלת שיניים גם כשהעצם אינה אופטימלית, כך שבעצם כמעט לכל מטופל או מטופלת, כולל סוכרתיים, ישנה האפשרות לבחור בדרך זו של שיקום הפה.

מה כולל תהליך שיקום הפה?

שיטת אול און פור משווקת במקרים רבים כהשתלת שיניים ביום אחד. ההשתלה עצמה אכן מתבצעת ביום אחד, וליתר דיוק בחצי יום, אולם חשוב להדגיש שמדובר בתהליך ממושך יותר. בפרט נדרשת הכנה מדוקדקת ותכנון מדויק ומפורט כדי למצות את היתרונות של השתלת שיניים בדרך זו.

השלב הראשון הוא אבחון. מטרת האבחון היא לספק לרופא – שחייב להיות מומחה לשיקום הפה בעל ניסיון נרחב בביצוע השתלות בשיטה החדשה – את כל המידע הרלוונטי: מצב העצם, הרקע הרפואי של המטופל/ת, הציפיות מהטיפול ועוד. שלב שני הוא מדידות מדויקות של הפה והלסת ובנוסף מוקדש כמובן זמן רב לתכנון ההשתלה.

המפתח לתכנון אופטימלי הוא הנקודות שאליהן יוחדרו 4 השתלים שעליהן תועמס מערכת השיניים כולה. בהקשר זה, חשוב לציין פרט נוסף: אמנם השיטה נקראת All On 4, אבל ישנם מקרים שבהם יבחר הרופא להשתמש ב-6 שתלים או אפילו ב-8. יחד עם זאת, גם כשנבחרת האופציה של All On 6 או All On 8, ההשתלה עצמה מושלמת תוך שעות אחדות.

האם קל יותר להתאושש בעקבות השתלת השיניים ביום אחד?

אחד השיקולים המשמעותיים בבחירה בין השתלת השיניים בשיטה החדשה לבין השתלת שיניים בשיטה המסורתית הוא ההתאוששות בעקבות ההשתלה ויציבות המערכת שהושתלה.

לגבי ההחלמה, מרבית המחקרים (גם בתחום האורטופדיה) גילו כי ככל שהתהליך הכירורגי קצר יותר, כך קל יותר לגוף שלנו להתאושש. בהתאם לכך, כשעוברים השתלה ביום אחד במקום מספר פרוצדורות כירורגיות, הגוף נדרש להקצות פחות משאבים להחלמה, הסיכון להיווצרות זיהום או סיבוך אחר קטן וכמו כן נחסך פרק הזמן שבו המטופלים מסתובבים עם פתרונות זמניים בפה ומתקשים ללעוס (וגם עלולים לחוש חוסר ביטחון ומבוכה למשך עד שנתיים!).

מבחינת יציבות מערכת השיניים החדשה, חשוב לקחת בחשבון שהעומס המוטל על כל שתל – בין אם ישנם 4 ובין אם 6 או 8 – גדול יותר מאשר בשיטה המסורתית. גם הכוח שמופעל על העצם רב יותר, ועל כן ישנה חשיבות קריטית לבחירה נכונה של רופא השיניים שיבצע את ההשתלה. רק מומחה לביצוע השתלות בשיטה החדשנית יכול להבטיח לכם מינימום סיכון ומקסימום שיפור באיכות החיים, ולא רק להבטיח אלא גם לקיים.

לפרטים נוספים, פנו למרפאת ד"ר ג'רי שבחולון – מרפאה ומרכז ארצי להשתלות שיניים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20