בית המשפט המחוזי בתל אביב (כב’ השופט שגיא) הוציא צו לבקשת מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, והורה על חסימת גישה לכ-1,350 אתרי אינטרנט המפרסמים תמונות וסרטונים בלתי ראויים באינטרנט, אשר היו זמינים לכלל משתמשי האינטרנט בישראל. צווי חסימת הגישה בוצעו בידי יחידה 105 בלהב 433 והמטה הלאומי להגנה על קטינים ברשת (105), והחסימות נכנסו לתוקף.

המידע על אתרי האינטרנט הבלתי ראויים התקבל ממשרדי האינטרפול העוסקים במאבק בפדופיליה מקוונת. לאחר מבצע איסוף ממושך של הוכחות לפעילותם של אתרי האינטרנט האמורים, הגישו הפרקליטים עורכי-הדין איתי גוהר ואדר לר ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה את הבקשה לחסימת גישה לכ-1,350 אתרי אינטרנט המפרסמים תכנים בלתי ראויים ברשת הגלויה.
הבקשה הוגשה בהתאם לחוק סמכויות לשם מניעת ביצוע עבירות באמצעות אתר אינטרנט, לפיו יכול תובע מוסמך לפנות לבית-המשפט המחוזי בבקשה להוצאת צווים להסרת אתרי אינטרנט המאוחסנים על גבי פלטפורמות אירוח בישראל, להגביל גישה לאתרי אינטרנט המאוחסנים על גבי שרתים בחו”ל או להורות על סינון האתרים מתוצאות החיפוש. הצו שהוצא על ידי בית המשפט, מתייחס לאתרי אינטרנט המאוחסנים בשרתי אירוח מחוץ לישראל, ולפיכך מתייחס להגבלת הגישה לאתרים אלו באמצעות חסימה שמתבצעת בימים אלה בידי ספקיות הגישה לאינטרנט. המיוחד באתרי האינטרנט שנחסמו הוא שמדובר באתרים הנגישים באינטרנט, ברשת הגלויה, ולא ב”רשת האפלה” (הדארקנט). פוטנציאל החשיפה לאתרים אלה, לרבות למשתמשי אינטרנט קטינים הוא גבוה, ומכאן החשיבות היתרה שמייחסים לחסימת האתרים.

מנהל מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, ד”ר חיים ויסמונסקי, ציין כי מדובר במבצע שני שמתנהל בנוגע לאתרי אינטרנט פדופיליים באינטרנט, תוך שימוש בסמכויות הנתונות מכוח החוק שנכנס לתוקף בספטמבר 2017. במבצע הראשון, שהתקיים לפני כשלושה חודשים, נחסמו כ-1,700 אתרי אינטרנט פדופיליים.  ד”ר ויסמונסקי הוסיף כי בכוונת הפרקליטות, ביחד עם המערך הלאומי להגנה על קטינים ברשת, להמשיך לפעול בעקביות לאיתור וחסימה של אתרי אינטרנט בלתי ראויים, על מנת להקטין את התפוצה ואת החשיפה לתכנים אלה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.