על פי הערכות במערכת הביטחון, בחמש השנים האחרונות נחת בסוריה ובלבנון נשק בסכומים של מאות מיליארדי דולרים. לצד זאת, הגבולות החדשים ששורטטו בגזרת הצפון, מהווים אתגר חדש. גבול - וגבול - הוא כבר לא גבול בין מדינות, אלא בין מדינה לארגונים בחסות .

משקיף מטעם האו"ם מביט לעבר הגבול הסורי, יוני 2017. צילום: פלאש 90
משקיף מטעם האו"ם מביט לעבר הגבול הסורי, יוני 2017. צילום: פלאש 90

המדינה הסורית נפלה מאז תחילת מלחמת האזרחים בידי עשרות שונים, כשהמקומות היחידים בהם אוחז נמצאים תחת שליטת איראן, ואסד עצמו לא יכול לבצע כל מהלך ללא אישור איראני.

גם ארגון הוא כיום הלכה למעשה תת-ארגון טרור איראני ואחת השלוחות החזקות של מדינת הטרור בגבול הצפון. התשתית מוקמת כבר שנים בחסות התעלמות איומה של האו"ם. גם כשישראל מספקת הוכחות חותכות על היאחזות איראנית בגבולות, האו"ם בוחר להתעלם.

בהעדר הבנה כי המציאות בגבולות השתנתה באופן דרמטי ישראל חייבת להיערך. השינוי מתחיל בהבנה כי הגבולות בלבנון ובסוריה הם גבולות אויב בחסות איראן ולא אויב מורתע כפי שמגדירים כיום.

"המלחמה שבין המלחמות"

על פי שיחות עם גורמים צבאיים המציאות המודיעינית השתנתה באופן דרמטי לטובה בעשר השנים האחרונות. אמ"ן עמוק בתוך המובלעות הסוריות והלבנוניות ויודע היום הרבה יותר ממה שידע לפני 10 שנים.

רה"מ נתניהו בטקס באשדוד, אוגוסט 2017. צילום: פלאש 90
רה"מ , הזהיר מפני איראן במשך שנים. צילום: פלאש 90

תפישת "המלחמה שבין המלחמות" עליה הצהיר מפקד חיל האוויר היוצא אלוף אמיר אשל, מלחמה בה לפי דבריו ישראל תקפה עשרות פעמים תשתיות טרור מעבר לגבולות בצפון, מחזקת את הסברה כי ישראל נמצאת במלחמת מוחות מול איראן ולא מול חיזבאללה וסוריה.

שנים זעק ראש הממשלה נתניהו שאיראן הופכת לאסון הגדול של מדינת ישראל והמזרח התיכון, ו"זכה" להתעלמות מצד ארצות הברית בימי ברק אובמה ולביקורת קשה מבית. בזמן שאובמה חתם על הסכם איום עם האיראנים, נתניהו בחר לתקוף את המהלך וזכה לביקורת חריפה.

כאב ראש ל-20 השנים הבאות

עכשיו, כשכבר ברור מעל לכל צל של ספק שהערכות ראש הממשלה, שכנראה נשענו על הערכות היו נכונות נשאר רק דבר אחד, להתכונן לאיום האיראני בעוצמה רבה.

משקיף מטעם האו"ם מביט לעבר הגבול הסורי. צילום: פלאש 90
משקיף מטעם האו"ם מביט לעבר הגבול הסורי. צילום: פלאש 90

אם נכונים הפרסומים הבוקר בסוכנויות הידיעות לפיהן צפון קוריאה העבירה נשק כימי לסוריה, אזי שהנתיב הוא דרך איראן. לא דרך המדינה עצמה, אלא דרך הדיפלומטיה האיראנית. הברית הזו של דיקטטורים מרצחים מצפון קוריאה ועד אסד ברמת הגולן היא ברית מסוכנת לא רק למדינת ישראל אלא למזרח התיכון כולו.

במערכת הביטחון לא מתייחסים מהבוקר לפרסומים אולם לא מסתירים את הדאגה סביב העברות הנשק לסוריה. אולי לא מדובר בנשק שובר שוויון אך בהחלט מדובר בכמות נשק שמסדרת לישראל כאב ראש לעשרים השנים הבאות.

 

 

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.