נסיעה בכביש 40
נסיעה בכביש 40

מסלול חדש על כביש 40: נסיעה דרומה למצפה רמון וגם לאילת עוברת בכביש 40, רובנו מתייחסים לדרך ככורח, משהו שחייבים לעבור, רק כדי להגיע ליעד. חברת Smart Hotel הרימה את הכפפה ומציעה מעכשיו ועד פסח מוצר חדש שנקרא "טיול דרך". זהו טיול לאורך כביש 40, המספק הצצה אל המקומות הנסתרים שלאורכו.

תחנת המוצא של "טיול הדרך" הוא בתחנה המרכזית באר שבע, משם נדרים לעבר מצפה רמון. לאורך הדרך ניתן לראות את יישובי הפזורה הבדואית, ברובם אלה ישובים לא מוכרים ללא אספקת חשמל ומים.

סוויטת רמון
סוויטת רמון

 

ביניהם ניתן לראות את חוות הבודדים: התיישבות של איש אחד ומשפחתו שנעשו בחסות המדינה ומתוך תפיסה שיש לשמור על ההתיישבות היהודית, גם באזורים אלו. המתיישבים –אנשים עם חזון התיישבותי ותיירותי – הינם חלוצים מודרנים שבעשר אצבעות הקימו את ביתם באמצע השממה.חוות הבודדים מתמחות בגידול מסוים ובפן תיירותי כגון צימרים, יקבים ביתים, מחלבות ועוד.

דרכנו תמשיך לאורך הכביש עד לנקודת תצפית מרהיבה: מצפור ליפא-גל, לצד תצפית מרהיבה אל הנוף שמסביב. במקום שמורת טבע חדשה ולא מוכרת, שמורת מחייה. זוהי שמורת טבע חדשה בה ניתן להתוודע לעולם הקדום של הנוודים שצעדו ברחבי המדבר עם שיירות הגמלים.

הנוודים הקדמונים השאירו את חוויותיהם מהדרך בצורת חרוטות (ציורי) סלע כגון: יעלים, יענים, לוחמים וסמלי פולחן מהם ניתן ללמוד על עולם הרוחני והנוודי. נטייל במקום ונהנה מהתצפית המרהיבה אל רמת הנגב.

יעלים במצפה רמון
יעלים במצפה רמון

 

כשנגיע למצפה רמון, שם נזכה לאירוח מדברי מפנק במלון סוויטות רמון. האירוח כולל ארוחת ערב וארוחת בוקר. המלון נמצא במרחק הליכה קלה ממצוקי המכתש ולעיתים קרובות ניתן לפגוש ביעלים החיים באזור שקופצים להתענין באורחי המלון.

למחרת בבוקר, שבעים מארוחת בוקר דשנה, נצא רכובים על גבי ג'יפים אל מסתורי מכתש רמון, נערוך טיול בן כשעתיים אל שכיות החמדה שיצר הטבע, נראה מחשופי אבן חול צבעונית, נבקר בעין סהרונים – מעין ששימש את הנוודים במסעותיהם, ונראה תצורות יחודיות למכתש כגון דייקים, כרבולות ועוד.

מכתש רמון
מכתש רמון

 

את היום השלישי נתחיל בנשימה עמוקה אל מול יופיו של מכתש רמון, מוקדם בבוקר באור ראשון של זריחה. במהלך הטיול יתגלה לעינינו המכתש הגדול במלוא תפארתו על שלל צורותיו וצבעיו. נחזור למלון לארוחת בוקר ואחריה נבקר במרכז מבקרים שהוסב בשנים האחרונות למרכז מבקרים על שם האסטרונאוט אילן רמון ולצד נופי המכתש והסבר על היוצרותו הוא עוסק בחלל וכל הקשור לטיסה אליו.

את החוויה המדברית נחתום בביקור במפעל של קוסמטיקה טבעית, נלמד על תהליך יצור הסבונים, מוצרי הספא ומוצרי הטיפוח.  בדרכנו חזרה לבאר שבע, נסתכל על כביש 40 באור אחר, הוא יהיה בעיננו הרבה יותר מרק כביש.

סיור בפזורה הבדואית.
סיור בפזורה הבדואית.


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20