נשיא ארה"ב דונלד טראמפ במסיבת העיתונאים. צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד . צילום: רויטרס

 

בנאום שיישא הערב (ו'), הנשיא האמריקני דונלד טראמפ לא צפוי להודיע על נסיגה מהסכם המעצמות עם בנוגע לסוגיית הגרעין, כך פורסם ב"גארדיאן" הבריטי. גורמים שתודרכו בבית הלבן סיפרו כי טראמפ צפוי להתנער מההסכם ולתקוף את משמרות המהפכה, אך לא להודיע על נסיגה, מהלך ממנו חוששות מדינות אירופה.

ההצהרות הרבות של נגד העלו חשש באירופה כי בכוונת הנשיא האמריקני להודיע על נטישת ההסכם, מה שגרם לדיפלומטיים אירופיים להפעיל מאמץ כדי למנוע מהאמריקנים לבצע מהלך שכזה.

לפי ההערכות, טראמפ יתקוף את טהרן ויפרט את ההפרות שביצעה, מה שצפוי להגביר את המתח הגבוה גם כך שיש בין המדינות. טראמפ לא יקרא לחידוש הסנקציות, אך צפוי להמליץ לקונגרס לתקן את החקיקה כך שההפרות הבאות שתבצע איראן יגררו את חידושן. עוד מעריכים כי הנשיא האמריקני יכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור.

עלי חמינאי המנהיג העליון של איראן. צילום: האתר הרשמי של עלי חמינאי
עלי חמינאי המנהיג העליון של איראן. צילום: האתר הרשמי של עלי חמינאי

 

כזכור, אתמול הודיעה דוברת הבית הלבן שרה סנדרס כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יכריז היום בשעות הערב על האסטרטגיה החדשה שלו בכל הנוגע לסוגיית הגרעין האיראני, ולהסכם בינה ובין המעצמות.

במהלך פגישה עם ראשי הצבא האמריקני בבית הלבן בשבוע שעבר רמז טראמפ בעניין איראן כי "ייתכן שזה השקט שלפני הסערה". הנשיא הבהיר כי אסור לאפשר לרפובליקה האסלאמית להשיג נשק גרעיני. "המשטר האיראני תומך בטרור ומייצא אלימות, שפיכות דמים ותוהו ובוהו לרחבי המזרח התיכון. לכן, עלינו לשים סוף לתוקפנותה המתמשכת של איראן ולשאיפותיה הגרעיניות", אמר.

דברי טראמפ יהוו צעד ראשון בהחלטה אם לחדש את הסנקציות על המדינה שתכנית הגרעין שלה הוקפאה מאז 2015. כזכור, עמדת טראמפ בנושא מנוגדת לעמדותיהן של צרפת, גרמניה, בריטניה, רוסיה וסין שחתומות גם כן על ההסכם שלפי הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית מקווים ע"י איראן.

בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם אמר טראמפ כי מדובר בהסכם "גרוע" ואף כינה אותו "מבוכה לארה"ב". למרות זאת, טרם ידוע מה ימליץ הנשיא לקונגרס בעניין הסנקציות ב-15 באוקטובר. אם לא יאושרר ההסכם, יכריע הקונגרס תוך 60 יום כיצד לפעול בנושא והסנקציות שהוסרו עם חתימת ההסכם – יוחזרו. בהתאם לדברי רה"מ בנימין נתניהו במליאת האו"ם שהציג את גישת "תקנו אותו או בטלו אותו", בוחנים במפלגתו של טראמפ חקיקה שתקשיח את תנאי ההסכם.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.