2:30 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > מהומות באימון בית"ר: "בן שמעון תתפטר"

מהומות באימון בית"ר: "בן שמעון תתפטר"

עשרות אוהדים הגיעו הבוקר לאימון בית"ר ירושלים, קיללו את המאמן וקראו לו להתפטר. מחר תארח הקבוצה את הפועל רעננה

אלי טביב, הבעלים של בית״ר ירושלים, צריך להוכיח שקומץ אוהדים חוליגנים של הקבוצה לא מכתיב לו את קבלת ההחלטות במועדון.
.
אלי טביב, הבעלים. צילום פלאש90
בית״ר ירושלים תארח בשבת ב-20:00 באצטדיון 'טדי' את הפועל רעננה. בימים האחרונים התקשורת מפרסמת באובססיביות שכל תוצאה אחרת מלבד ניצחון תביא לפיטוריו של המאמן בן שמעון. לא ברור לי מה האינטרסים של גורמים בתקשורת לסיום עבודתו של המאמן במועדון, אבל מה שברור לחלוטין הוא הסגנון שחורג מסיקור אובייקטיבי ורצון להעביר את התמונה האמיתית בבית״ר ירושלים לרצון לקבוע את סדר היום של האוהדים, השחקנים והבעלים.
בית״ר ירושלים קיימה הבוקר אימון מסכם בבית וגן, רן בן שמעון ערך תרגול להרכב ובין השאר היה בו קלאודימיר פריירה. התקשורת החלה לבקר בחריפות את בן שמעון וציינה שהאוהדים לא אוהבים את ההחלטה שפריירה תורגל בהרכב והעבירה ביקורת נוקבת במגמה של המאמן לקראת המשחק ובסגנון האימון.
אחרי הפרסומים הבוקר, הגיעו כמה עשרות אוהדים חוליגנים לאימון בבית וגן, צעקו לבן שמעון להתפטר, קיללו אותו והטיחו בו האשמות על סגנון האימון ושילובו של פריירה בהרכב.
 במהלך ההתפרצות של האוהדים, האימון התנהל כרגיל אולם האוהדים המשיכו לקלל ולהשתולל מה שגרם לרן בן שמעון לשלוח את השחקנים לחדר ההלבשה.
בין אותם אוהדים חוליגנים שהגיעו לפוצץ את האימון והתנהגו בצורה מכוערת לבין חלק מהעיתונאים שפרסמו את הידיעות נגד המאמן בן שמעון ומתחו ביקורת על התרגול של ההרכב באימון יש קשר מצוין. התאום בין הפרסומים המוקדמים על ההחלטות המסתמנות של בן שמעון לגבי המשחק מול רעננה וההגעה של עשרות אוהדים רעשנים וחסרי תרבות אינו מקרי.
ההתנהגות המכוערת של אותם אוהדים שקיללו את המאמן השפילו אותו לעיני השחקנים ופוצצו את האימון המסכם לקראת המשחק החשוב של המאמן והקבוצה מזכירים לי את המערכון המיתולוגי של שלישיית הגשש החיוור: ״נשרוף את המועדון״, בו האוהדים מאיימים לשרוף את המועדון אם לא ייתנו להם לקבוע מי יהיו השופטים ומה יהיה ההרכב.
רן בן שמעון אינו חף מטעויות. בשבוע שעבר כתבתי טור ובו פירטתי את הטעויות של המאמן ומערכת היחסים בינו לבין השחקנים. אבל בין פרסום עובדות לבין רצון לגרום למאמן לקבל החלטות שמתאימות לעיתונאים מסויימים בגלל העדפת שחקנים מסויימים, בעיקר ישראלים, אינה מקצועית ואינה מתיישרת עם האתיקה המקצועית אם נותר עוד מושג כזה- אתיקה עיתונאית.
רן בן שמעון, המאמן. צילום: פלאש90
רן בן שמעון אינו פופולרי בחדר ההלבשה, חלק גדול מהאשמה מוטל עליו, חלק על השחקנים. אבל התקשורת מעדיפה לבקר את בן שמעון ולהתסיס את האוהדים נגדו. בתקשורת השחקנים יוצאים נקיים, אין להם חלק במציאות העגומה בה הקבוצה נמצאת, אין להם חלק ביכולת החלשה שהציגו מול בני יהודה ובשני השערים שבשכונה לא מקבלים. הבעיה של בית״ר ירושלים היא ההתנהלות של המאמן אבל גם ובעיקר ההתנהגות של השחקנים.
שחקני בית״ר ירושלים אינם מכבדים את מאמנם ואינם מכבדים את עצמם. אחרי התיקו נגד בני יהודה במחזור האחרון השחקנים העבירו ביקורת נוקבת על המאמן בשיחות ביניהם ובהתכתבויות ביניהם. מותר לשחקנים להביע את דעתם על המאמן בשיחות ביניהם אבל השחקנים כהרגלם חצו את הגבול כאשר העבירו ביקורת קשה על המאמן שלהם בשיחות עם עיתונאים. השחקנים הישראלים, גם הבכירים, העבירו הודעות לעיתונאים והשתמשו במילים שמזלזלות ברן בן שמעון,פוגעות בו בצורה קשה מקצועית ואישית. הרי ברור לחלוטין כי במציאות כזו השחקנים מוגנים. הם מוגנים מהתקשורת גם אם מציגים יכולת חלשה, גם אם הם חלק מהמציאות העגומה במועדון. שחקן שמלכלך בצורה מכוערת ובז למאמן שלו אינו מכבד את עצמו והתנהגותו אינה שונה מאותו קומץ אוהדים שהגיע הבוקר לפוצץ את האימון בבית וגן.
אל תתבלבלו, חציית הקווים האדומים לא מסתיימת כאן. בשבוע האחרון הטלפון של אלי טביב מוצף בהודעות של אנשי תקשורת שממליצים לו לפטר את רן בן שמעון. חלקם מסקרים את המועדון, חלקם מחוברים לאוהדים החוליגנים והם בעצם אמורים לתת לקורא את התמונה האמיתית, הבעיה הגדולה היא שהם רוצים לקבוע מה תהיה התמונה.
גם משה דמאיו המנכ״ל מקבל טלפונים מאנשי תקשורת ובהם המלצות לפטר את המאמן.
Beitar Jerusalem fans cheer during the UEFA Europa Leaguesecond qualifying round second match between R. Charleroi S.C. and Beitar Jerusalem at the Teddy Stadium in Jerusalem on July 23, 2015. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** áéúø éøåùìéí áéú"ø éøåùìéí ëãåøâì ìéâä àéöèãéåï ìéâä àøåôàéú ùøìøåàä áìâéä
אוהדי בית"ר ירושלים, צילום פלאש 90
בית״ר ירושלים לא מזכירה את העונה שעברה, היא אינה מציגה כדורגל מרהיב, עם היכולת הזו היא תתקשה להגיע לפלייאוף העליון ולמלא את טדי, אבל יש לטביב כמה אפשרויות לשפר את הקבוצה לפני פיטוריו של המאמן. טביב צריך להוכיח שהוא לא מנוהל על ידי האוהדים והתקשורת. מאז רכש טביב את בית״ר ירושלים הוא פיטר מאמנים או שנפרד מהם בלי הסבר הגיוני גם אחרי הצלחות גדולות. אלי כהן, רוני לוי, מנחם קורצקי, גיא לוי, סלובודאן דראפיץ. ועכשיו רן בן שמעון? בית״ר ירושלים יכולה לנצח את רעננה היא יכולה גם לאבד נקודות. המציאות שהקבוצה תעלה למשחק מול רעננה תקשה על השחקנים לנצח. הלחץ מהיציעים יהיה גדול ויגרום לשחקנים לחץ גדול והקללות לעבר המאמן יתחילו כבר בחימום עוד לפני השריקה לפתיחה. הכותרות שעוד יהיו עד השריקה לפתיחת המשחק יהיו נגד בן שמעון. הכותרות שזהו משחקו האחרון של המאמן אם לא ינצח רק יגביר את הלחץ מהיציעים. האוהדים יקבלו את הדלק לו דרושים כדי להגביר את מסע הלחצים על טביב ואולי גם על המאמן בתקווה שילך לבד.
 מותר לאוהדים לקלל, מותר להם לדרוש מהמאמן להתפטר אבל אסור להם לפוצץ אימונים ולאיים על המאמן. הניסיון של האוהדים ושל התקשורת להטיל אימה על המאמן ולהפחיד אותו מעתיד לקרות אם לא יילך לבד הוא לא ראוי.
טביב צריך לקבל החלטה בנוגע למאמן בלי קשר לתוצאה נגד רעננה. לא מקבלים החלטה בהתאם למשחק אחד. טביב צריך להחליט האם רן בן שמעון מתאים למועדון ומסוגל להוביל אותו למטרות שהציב לו. ניצחון או הפסד מול רעננה יכול להיות כתוצאה מטעות שופט או שער עצמי לשני הצדדים. טביב צריך לבחון את היכולות המקצועיות של בן שמעון והיכולת שלו להשפיע על בית״ר ירושלים והסיכויים שלו להצליח. האוהדים והתקשורת רוצים מאמן חדש. אחרי שטביב יביא להם מאמן אחר הם ידרשו את פיטוריו אחרי כמה שבועות. היום האוהדים פוצצו אימון כי בן שמעון תירגל את פריירה בהרכב, מחר הם יפוצצו אימון כי המאמן החדש נתן למשל לאריק סאבו לשחק. איזי שירצקי פיטר את מוטי איוניר כי המאמן שיחק במערך של שלושה בלמים. לא מעט אנשים בכדורגל הישראלי איבדו את הבלמים.
‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

אצטדיון בלומפילד המחודש. הדמיה: עיריית תל אביב

השיבה לבלומפילד עלולה להידחות ל-2019

במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס ראש עיריית תל אביב, אמר רון חולדאי כי העבודות לבניית אצטדיון בלומפילד עומדות ביעדים וכי כל הקבוצות התל-אביביות ישחקו בו.