ב-1831, בעקבות הכיבוש המצרי את ארץ ישראל מידי האימפריה העות'מאנית, החל גל הגירה של אלפי מצרים לאזור בין עזה לטול כרם ועמק החולה וכן לשאר רחבי הארץ. הגירות אלו, נמשכו בעשרות השנים שלאחר מכן ותועדו על ידי גורמים שונים. כך למשל, ב-1865 כתב הגיאוגרף הבריטי Tristram על ריכוזי מהגרים מצריים ביפו, שייך מוניס, נחל עירון, בית דגן, בית שאן, ועוד. בשנת 1913, כבר תועדו על ידי הגיאוגרף השוויצרי Baldenspreger, רק ביפו, מהגרים מ-25 מדינות מוסלמיות, לצד מהגרים מסוריה ומרוקו ברמלה. בספרה של ג'ואן פיטרס, "מאז ומקדם" נחשף כי לפי מפקד שנערך בשנת 1931, בארץ ישראל של המנדט הבריטי, היו באותה שנה מהגרים מוסלמים ונוצרים שדיברו 51 שפות שונות והגיעו מ-24 מדינות!

מהגרים שדיברו 51 שפות שונות והגיעו מ-24 מדינות. תמונה: 'בומרנג'

 

מה גרם לגלי ההגירה שהזניקו את אוכלוסיית יפו – מ-1831 עד 1947 – פי 17, בחיפה פי 12 ורמלה פי 5? האם געגועים ל"ארץ המובטחת"? כמובן שלא.

שתי מלחמות העולם הגדילו את הביקוש לכוח עבודה להקמת מתקני צבא, מסילות ברזל, כבישים, נמל חיפה, מחצבות ויבוש ביצות. בנוסף, גלי העלייה היהודית מ-1880 הביאו לצמיחה כלכלית ולביקוש נוסף לידיים עובדות. גורמים אלו הביאו לזינוק חסר-תקדים בהגירה ערבית לארץ ישראל.

הנתונים מוכיחים את העובדה הפשוטה – רוב ערביי ארץ ישראל הם יוצאי חלציהם של מהגרים שהגיעו במאות ה-19 וה-20 ממצרים, סודן, לבנון, סוריה, ירדן, עיראק, סעודיה, צפון אפריקה, בוסניה, אפגניסטן, ועוד.

שר הפנים של חמאס: "מחצית הפלסטינים הם מצרים ומחציתם סעודים"

גם הפלשתינים מודעים לכך היטב. ואכן, ב-23.3.12 אמר שר הפנים של חמאס, פתחי חאמד, ברשת אל ג'זירה: "לכולנו שורשים ערביים מסעודיה, תימן ומדינות נוספות… חצי משפחתי ממצרים. יותר מ-30 חמולות בעזה נקראות אל-מסרי. מחצית הפלסטינים הם מצרים ומחציתם סעודים…".

אם כך, מניין המונח "פלסטינים"? מקור השם פלסטינה אינו ערבי או מוסלמי. הוא ניתן לארץ ישראל על ידי הקיסרות הרומית – לאחר גירוש היהודים בעקבות מרד בר כוכבא – כדי להעלים כל זכר ליהדות, יהודים והמדינה היהודית. על מנת להעצים את הפגיעה, בחרו הרומאים בשם פלסטינה (או: פלשתינה) שמקורו בפלשת – ארץ הפלשתים, אויבים מושבעים של העם היהודי, שמקורם באיים האגאים ביוון.

אם כן, בניגוד לתובנה המקובלת, ערביי ארץ ישראל אינם כאן מאז ומקדם, עם פלסטיני לא איבד את אדמתו, ומדינה פלסטינית בוודאי שלא הייתה קיימת.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20