בחירה נכונה של עשויה להיות משימה קשה מכפי שנהוג לחשוב. הטעות הנפוצה היא לבחור את הנעליים לפי המראה החיצוני, בעוד בפועל עלינו להתייחס לשורה ארוכה של שיקולים פיזיולוגיים ואנטומיים. כמו כן, יש להביא בחשבון את היעילות המוגבלת של הרפידות בתוך ואת הצורך במדרסים עם בלימה.

ראשית, יש לזכור שאין נעל אחת שמתאימה לכל ענפי הספורט וגם לא מדרס אחד שבו כדאי להשתמש אם משחקים כדורגל, כדורסל, טניס וכן הלאה. בפועל, קיים מגוון של נעלי ספורט ומדרסים והסוד מתחיל ונגמר בהתאמה אישית. ככל שההתאמה האישית מבוצעת בצורה מדויקת יותר, כך עולה הסיכוי להגברת היעילות של המדרסים בפרט ונעלי הספורט בכלל.

שנית, נעלי ספורט כיום מתאפיינות באלסטיות גבוהה ותמיכה אופטימאלית בכף הרגל. היתרון העיקרי של נעליים מן הסוג הזה בא לידי ביטוי בתכונות דינאמיות כמו קפיצות, בלימות זעזועים, תאוצה ועמידות גבוהה. מנגד, החיסרון הוא שהרפידות שמגיעות יחד עם הנעליים פשוט לא מספיקות לצורך בלימה.

העניין של בלימה הוא קריטי בכל הנוגע לקשר בין מדרסים ונעלי ספורט. פעילות גופנית מכל סוג דורשת יכולת בלימה מיידית – או במילים אחרות "תאוטה" – כי היא זו שמונעת פציעות. כמו כן, קשת כף הרגל זזה ומתמתחת במהלך פעילות גופנית ולכן צריך משהו רך ובולם שיתמוך בה. כאן נכנס לתמונה מדרס רב שכבתי עם בלימה לספורט.

מה ההבדל בין מדרסים ורפידות?

בנעלי ספורט יש רפידות שנועדו לספק אפקט של ריפוד. הרפידות מפרידות בין כף הרגל לבין החלק התחתון של הנעליים והן אלו שהופכות אותן לנוחות יותר. הריפוד כמובן חיוני בנעלי ספורט והוא גם גורם לנו להרגיש יציבות בריצה, הליכה או פעילות גופנית, אך יעילותו מוגבלת. מעבר לכך, הרפידות לא מטפלות בגורם הביו-מכני של כף הרגל.

לעומת האמור לעיל, מדרסים נועדו מלכתחילה כדי לשנות ולייעל את תפקוד כף הרגל. בעזרת המדרסים אפשר להפוך את נעלי הספורט לאפקטיביות בכל סוגי הפעילויות וליהנות מהן לאורך זמן. המדרסים מחליפים את הרפידות הרגילות בכך שהם מעניקים תמיכה לכף הרגל, אך באופן שמותאם אישית למבנה הגוף ולמשקל.

כמו כן, מדרסים מתאימים לאנשים שרוצים להמשיך לבצע פעילות גופנית עם נעלי ספורט אבל סובלים מכאבים. בין אם הכאבים הם בכף הרגל, בקרסול, בברכיים או בגב התחתון – המדרסים הם אלו שעוזרים ליישר מחדש את המפרקים ומקלים על הסימפטומים השונים. במקביל, מדרסים משמשים כאלטרנטיבה לניתוח ומיותר לציין שאין שום תופעות לוואי שמאפיינות אותם.

היתרון המהותי של מדרסים  לריצה כתחליף לרפידות הרגילות של נעלי ספורט הוא באיזון נכון של הקרסול, הברך והירך. מאפיין כזה הופך את המדרסים לפתרון המומלץ אחרי ניתוח או עבור מי שסובל משברי מאמץ, דורבן ועוד. בהקשר הזה צריך לציין שהמדרסים מועילים לבעיות רבות של כף הרגל, אך אינם מיועדים לריפוי מלא אלא להפחתת התסמינים ולהקלה על הכאב.

המדרסים ונעלי הספורט משלימים זה את זה

הקשר בין מדרסים ונעלי ספורט נמדד באופן שבו הם משלימים זה את זה. לראייה, נעלי ספורט אמורים לחזק את שרירי השוק ושרירי כף הרגל אך לא תמיד הם מסוגלים להגדיל את טווח התנועה. במקרים כאלה, המדרסים שאותם מכניסים לתוך נעלי הספורט הם הדרך הטובה ביותר להגדיל בפועל את טווח התנועה של מפרק הקרסול, כף הרגל והאצבעות.

עוד דוגמה ניתן לראות בהשפעה של המדרסים על האופן שבו נעלי ספורט משפרים את התפקוד העצבי. כמעט אף דגם של נעלי ספורט לא מסוגל לשפר לבדו את התפקוד העצבי של כף הרגל, בעיקר אם המטרה היא לסייע לאיזון שיווי המשקל. הסיבה לכך היא שנעלי הספורט והרפידות שבתוכן מיוצרות באופן מסחרי והמוני. מנגד, המדרסים מיוצרים בהתאמה אישית וכאן נמדד בולט הערך המוסף שלהם.

יתרה על כך, המדרסים משפרים את היציבה כי הם מונעים הגבהה מוגזמת של העקב. את היתרון הזה של המדרסים אפשר להפיק תוך כדי שימוש בנעלי ספורט לצורך מתן אפשרות לגוף ולרגליים לנוע בצורה טבעית. שני התהליכים מתרחשים באופן סימולטני והתוצאה היא מניעת פציעות בברכיים, בגב ובכפות הרגליים.

כאן המקום להזכיר שנעלי ספורט הן כבר מזמן לא פריבילגיה של ספורטאים בלבד. המציאות הנוכחית היא שיש היצע רחב של נעליים וחלקן מיועדות לגברים, נשים, ילדים ואפילו תינוקות. בתוך כך, אפשר למצוא נעלי ספורט לאנשים עם בעיות ברכיים ולאנשים שעומדים הרבה על הרגליים. סוג אחר של נעלי ספורט מיועד לאנשים עם בעיות גב וכאבים בכפות הרגליים ויש דגמים שמאושרים לשימוש בקרב ידי חיילים.

למה כדאי להעדיף מדרס רב שכבתי עם בלימה לספורט?

מדרסים לריצה מונעים פציעות ספורט רק כאשר הם שומרים על אפקטיביות של בלימה. בניגוד לדור הקודם של המדרסים, כיום נותנים עדיפות למדרס שאינו קשיח. זהו מדרס עם יכולת בלימה מוגברת ובעזרתו ניתן להפחית את הסיכוי לסבול מפציעות ספורט.

מדרס רב שכבתי עם בלימה לספורט למעשה משדרג את היכולת של הנעליים הרגילות להגן על הגוף מפני פציעות. כיום יש 3-4 סוגים של מדרסים כאלה במחירים שונים, מתוך הבנה שהרכות תורמת לבלימה ושהיא חשובה למתאמנים בכל הגילאים. בהתאמה, יש מדרסים מקצועיים עם בלימה מרבית וככל שהמחיר עולה כך גם משתפרת יכולת הבלימה.

המסקנה הברורה היא שאנשים שעוסקים בפעילות גופנית לא צריכים להסתפק רק ברפידות של נעלי ספורט. על רקע העובדה שיש מדרס שונה לפעילות של כדורסל וטניס, מדרס אחר לגמרי לעוסקים בכדורגל ואפילו מדרס לעוסקים בסיף מקצועי – כל מי שלא מנצל את הדור הבא של הפתרונות האורתופדיים פשוט מציב את עצמו בפני סיכונים מיותרים.

בהיבט הכספי, משתלם להשקיע במדרסים גם אחרי שקונים נעלי ספורט יקרות: המדרסים חיוניים בכל סוגי נעלי הספורט והם כאמור ממלאים מגוון פונקציות משלימות.

7,200 חיישנים סביב כף הרגל שלך

הדרך להתאמה אישית של מדרסים עוברת בבדיקת פילוג לחצים בכפות הרגליים. את הבדיקות האלה לא מבצעים בחנויות הספורט שמציעות את הנעליים במבצע, אלא רק דרך חברות מקצועיות שמייצרות מדרסים רכים. מבחינה פיזיולוגית, בדיקת פילוג לחצים בכפות הרגליים מיועדת לאבחון של המקום בו קיים יתר לחץ ובעזרתה ניתן לייצר את המדרסים בהתאמה אישית.

בחברת FIX FEET מאפשרים לכל מטופל לבצע בדיקה על הליכון עם 7,200 חיישנים. החיישנים מפוזרים לאורך כל המשטח וכך נותנים מידע על פיזור הלחץ והצעדים. כמו כן, בזכות החיישנים והטכנולוגיה המתקדמת ניתן לבצע צילום על הזווית בקרסול שמשפיעה על הגב ועל הברכיים. בתום התהליך מותאמים מדרסים עם בלימה ורכות לצרכי המטופלים ויש גם תקופת אחריות והתחייבות לפתרון של הבעיה. במידה והבעיה לא נפתרת, בחברת FIX FEET מעניקים החזר כספי.

נמאס לך לסבול מכאבים? רוצה לנצל טוב יותר את נעלי הספורט שקנית? נציגי FIX FEET ישמחו להתאים עבורך מדרסים מעולים.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.