פרשת אלאור אזריה שהסתיימה בהרשעתו, השפיעה על צה״ל וייתכן גם שגרמה לאבידות נוספות בפיגוע הדריסה הקשה בטיילת ארמון הנציב.

איתן רונד, מדריך הצוערים שחיסל את המחבל בפיגוע בירושלים סיפר בגלי צה"ל: "בתור אחד שכן שלף אקדח וירה במחבל, היה לי הרבה יותר קל אלמלא הייתי יודע שיתכן ויום אחד יגישו נגדי כתבי אישום. לקחה לפחות חצי דקה עד שכל החיילים, שלכולם יש רובה ביד התחילו לירות".

המדריך המשיך להצביע על ההתמהמהות כבעיה המרכזית: "זה שהיריות שלהם התחילו רק אחרי שאני סיימתי לירות מראה שהיתה פה התמהמהות של עשרות חיילים עם נשק. אני לא רוצה להגיד את המילים "אלאור אזריה" בצורה מפורשת אבל אין לי ספק שזה היה גורם משפיע. המשאית נסעה גם רוורס, מה ששולל את האפשרות שזו תאונה. חיילים יושבים שבועיים וחצי בצבא וכל מה שהם שומעים, גם בבה"ד 1, זה "להזהר, להזהר, להזהר"".

זירת פיגוע הדריסה. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
זירת פיגוע הדריסה. צילום: קבוצת מדברים תקשורת
רונד, שפונה באמבולנס מזירת הפירוע בזמן הראיון הוסיף: "חלק מהפציעות היותר קשות פה נגרמו מהרוורס. יכול להיות שפחות כמה שניות של התמהמהות והמצב שלנו היה יותר טוב עכשיו. רק האוטובוס שלנו היה 45 חיילים, והיו עוד כמה אוטובוסים מסביב, והם ירו רק אחריי. במחשבה לאחור אני מצטער על זה שלא הרמתי רובה M16 מאחד החיילים במקום לירות רק מהאקדח שלי. לא נעים להגיד את זה אבל זה שם. הרי זה לא שיש לחיילים בני 19 אינסטינקטים פחות טובים משל בן 30".


ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם