לאחר תפילת ערבית הערב, בודקים את החמץ לאור הנר בברכה אשר מופיעה בסידורים. קודם הבדיקה אומרים נוסח זה:

הֲרֵינִי מוּכָן וּמְזוּמָן לְקַיֵּם מִצְוַת עֲשֵׂה וְלֹא תַעֲשֵׂה שֶׁל בְּדִיקַת חָמֵץ לְשֵׁם יִחוּד קוּדְשָׁא בְּרִיךְ הוּא וּשְׁכִינְתֵּיהּ עַל יְדֵי הַהוּא טָמִיר וְנֶעֱלָם בְּשֵׁם כָּל יִשְׂרָאֵל. וִיהִי נוֹעֲם אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ.

בָּרוּךְ אַתָּה אֲדֹנָי אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם, אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִוָּנוּ עַל בִּיעוּר חָמֵץ

ומיד אחר הבדיקה יבטלנו ויאמר:

כָּל חֲמִירָא וַחֲמִיעָא דְאִיכָּא בִרְשׁוּתִי, דְלָא חֲמִתֵּיהּ, וּדְלָא בִעַרְתֵּיהּ, וּדְלָא יְדַעְנָא לֵיהּ, לִבָּטֵל וְלֶהֱוֵי הֶפְקֵר כְּעַפְרָא דְאַרְעָא.

ואם אינו מבין בלשון תרגום, יאמר את הביטול בלשון שמבין, בעברית או בלע”ז: "כל חמץ ושאור שיש ברשותי שלא ראיתיו, ושלא ביערתיו ושלא ידעתיו יבטל ויהיה הפקר כעפר הארץ". אחרי הבדיקה, יש להיזהר ולהצניע את החמץ שמשאירים.

את הבדיקה מבצעים עם נר בכל המקומות אשר יתכן שיש בהם חמץ ויש להימנע מלדבר במהלך הבדיקה חוץ מדיבור לצורך הבדיקה. נוהגים להניח מראש פתיתי לחם בפינות הבית אך יש לוודא כי זוכרים היכן הם הונחו.

לאחר שנאספו פתיתי הלחם אומרים את נוסח ביטול חמץ, שמופיע בסידורים. יש לציין כי הביטול הוא עיקר המצווה ולכן יש לכוון כשאומרים אותו. חצי שעה מצאת הכוכבים אין להתחיל בכל מלאכה או בסעודה.

מחר בבוקר, שורפים  את החמץ ואין להשאיר שום חמץ בבית אחר השריפה. לאחר מכן אומרים שוב ביטול חמץ, בנוסח שבסידורים, ויש לכוון בעת אמירתו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20