No Tag To Print

נתניהו. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ישראל הולכת לסגר | 41 נפטרים ביממה האחרונה | נתניהו: יש אור בקצה המנהרה

נתניהו במענה לשאלת ערוץ 20: ההפגנות לא פוגעות בי פוליטית; בנוסף – כל הפרטים על הסגר שיתחיל מחר; איך יראו התפילות ביום הכיפורים?

לאחר יום סוער במערכת הפוליטית לגבי הסגר שיחל מחר, ראש הממשלה יצא הערב בהצהרה לתקשורת.

במשך היום נשמעו מספר כיוונים לגבי הסגר שיחל מחר בשתיים בצהריים. שר האוצר ישראל כ"ץ התנגד לסגירת המשק, ואמר כי היה אפשר לבלום את המחלה, על ידי סגירה יותר מתונה של המשק. לעמדת שר האוצר הצטרף גם הפרויקטור רוני גמזו.

עמדתו של שר האוצר התקבלה, וכך אמר שר האוצר ישראל כ״ץ: "אני גאה בכך שאחרי מאבק קשה הצלחתי היום לשנות את מתווה סגירת המגזר הפרטי ובניגוד לכוונה שהסתמנה אתמול, לאפשר למפעלים רבים שעמדו להיסגר, בתחומי ההייטק, התעשיות הביטחוניות, הבניין, הפיננסים והשירותים, להמשיך ולפעול גם בתקופת הסגר, בדומה למתווה מרץ – אפריל, תוך הקפדה מלאה על כללי הבריאות. המשק הפרטי" אמר השר, "הוא מקום עבודה למיליוני אנשים, והלב הפועם של הכלכלה הישראלית, ואעשה הכל להמשיך ולחזק אותו בימי מבחן קשים אלה".

סנוואר
נתניהו וכץ. צילום ארכיון: פלאש 90

משרד האוצר יפרסם בהמשך את הרשימה המלאה של מקומות העבודה המוגדרים כחיוניים.

טענה נוספת עלתה היום כנגד החלטת היועמ"ש מנדלבליט, האומרת כי ההפגנות ימשיכו גם בזמן הסגר. שר החינוך גלנט צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "כך נראה עולם הפוך", כתב גלנט, "בשעה ש-2.5 מיליון תלמידים בישראל נאלצים להסתגר בבתיהם בשל הנגיף – מאשר היועמ״ש לממשלה, בלחץ כחול לבן, הפגנות המוניות של 2,000 משתתפים – כאילו אין קורונה. מקומם ומדאיג".

הצהרת נתניהו: זוהי שעת חירום לאומית

כאמור, הערב יצא הערב ראש הממשלה בהצהרה לתקשורת. בפתיחת דבריו הודה נתניהו לצוותי הבריאות, העובדים בשעות קשות ובתוך חליפות מגן בימים חמים. עוד הודה נתניהו לכוחות הביטחון על פעילותם, "ולכל האזרחים שפועלים זה למען זה, באחד המשברים הגדולים ביותר שידעה האנושות מזה מאה שנים. זוהי שעת חירום לאומית" אמר נתניהו, "אנחנו נמצאים בשיאה של מלחמה מתמשכת – 'מלחמת הקורונה'. זו מלחמה על הכלכלה, על הבריאות, ושוב – מלחמה על החיים".


הצהרתו המלאה של ראש הממשלה

ראש הממשלה התייחס לגורמים שהביאו לגל השני, ואמר כי עם פתיחת ההגבלות נוצר רפיון בהקפדה על הנחיות משרד הבריאות, בהתקהלויות ובאי-הקפדה על מסיכה. נתניהו האשים ברפיון 'פוליטיקאים פופוליסטים' כדבריו, שאמרו שהקורונה היא לא מחלה. יאיר לפיד הוזכר בדבריו, ונתניהו אמר כי הוא מסכן את חייהם של אזרחי ישראל.
גם חבר הכנסת עידן רול, שאמר שאין הצדקה לסגר מלא ושהציבור לא צריך לציית להנחיות הסגר, הוזכר אצל נתניהו, שהוסיף כי אותם פוליטיקאים ממסמסים את החלטות הממשלה שמגיעות לכנסת, החלטות שהיו יכולות למנוע את הצורך בסגר.

לפיד. מסכן את חייהם של אזרחי ישראל? צילום: פלאש 90
בדיקות מהירות ומציאת חיסון

ראש הממשלה הוסיף בהצהרתו, כי במקביל לפעולות הורדת התחלואה, נעשות פעולות לקידום בדיקות מהירות לקורונה, שייתנו תוצאות תוך דקות אחדות. בנוסף, נעשות פעולות למציאת חיסון לקורונה. "יש אור בקצה המנהרה" אמר, "כבר ברור לי שיהיה חיסון. אני פועל לכך שיהיה חיסון בישראל כמה שיותר מהר. אנחנו לא יודעים את האפקט שלו עדיין, אבל החיסון בדרך לאנושות, ואנחנו צריכים לדאוג שהחיסון בדרך למדינת ישראל. זה קשה, זה ייקח עוד זמן, אבל זה יגיע".

ממשלת החירום

כתבנו הלל ביטון רוזן שאל את ראש הממשלה בנוגע להמשך ולתועלת העולה מממשלת החירום, כפי שנקראה בשעת הקמתה, ומטרתה העיקרית הייתה לטענת הליכוד וכחול לבן, לטפל במגפת הקורונה.

בתשובה ענה נתניהו, כי החלטות הממשלה היו ענייניות, ומקווה שאכן הפעילות תמשיך להתנהל כך. "ברור שהלכידות הפנימית היא גורם חשוב מאוד ביכולת הפעולה ובהמשך הפעולה שלנו" אמר נתניהו.

ההפגנות – פגיעה עצומה באמון הציבור

עוד שאל כתבנו על קיום ההפגנות מחוץ לבית ראש הממשלה, כשנראה כי הן מכוונת כנגד ראש הממשלה באופן ספציפי, וביקש את תגובתו על כך.

ראש הממשלה פתח את תשובתו בטענות שעלו כנגדו, כי את הסגר הוא עושה לצרכים פוליטיים, כדי שיוכל למנוע את ההפגנות כנגדו. "זה מגוחך" אמר נתניהו, "ההפגנות עצמן מבחינה פוליטית, ההפגנות האנרכיסטיות ההזויות האלה, לא רק שלא פוגעות מבחינה פוליטית – הן מסייעות מבחינה פוליטית. הציבור מואס בזה, הוא בוחל בזה, גם ציבור שהוא לא מהמחנה שלנו. אין בזה פגיעה פוליטית, אבל יש בזה פגיעה עצומה באמון הציבור. הציבור אומר: "ככה? אז אני מרים שלט ונוסע להפגנה בים, אז אני הולך להפגין אצל בת דודה שלי בראשון לציון"".

זה מפורר משמעת אמר נתניהו, "זו מדגירת קורונה וזו מדגירת אנרכיה, וזו הפגיעה הקשה ביותר". ראש הממשלה הוסיף כי לכן מחליטים בכנסת למנוע הפגנות בזמן הסגר, ואמר שהרעיון הזה שכולם יכולים לשבור את הסגר בתואנה שהם מפגינים, היה אחד הדברים ההרסניים ביותר, ובעיקר במדינת ישראל. "תופעה כזאת, בהיקף כזה, עם גיבוי כזה – לא ראו בשום מקום בעולם".
בסיום תשובתו אמר נתניהו כי עד עכשיו לא היה איזון נכון בהיתר ההפגנות, ושהוא מקווה שבהמשך יהיה.


נתניהו במענה לערוץ 20: ההפגנות הן מדגירת קורונה ומדגירת אנרכיה

אבל רגע, מה זה אומר בכלל סגר?

זמן הסגר:

הסגר הנוכחי יחל ממחר משתיים צהריים, עד מוצאי שמחת תורה, וכאמור בהצהרות קודמות – ירד הסגר בהדרגה לפי השפעותיו על הירידה בתחלואה, עד חזרה למתווה הרמזור.

הנחיות הסגר:
 • איסור על יציאה מהבית מעבר לקילומטר.
 • הגבלת שהייה בבית או מקום אחר שאינו הבית הרגיל.
 • התנהלות תקינה במרחב הציבורי, הכולל איסור על התקהלות של יותר מעשרים איש במרחב פתוח, ועד עשרה במרחב סגור, שמירה על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ועד שלושה אנשים ברכב רגיל.
 • עסקים הפתוחים לקהל – סגורים, למעט עסקים חיוניים, ביניהם חנויות מזון, אופטיקה, בתי מרקחת וכדומה.
 • יציאה לצורך רכישת ארבעת המינים ומוצרים לסוכה – מותרת, וכן פתיחת חנות לצורך מכירה של המוצרים. פתיחת שוק או יריד למכירה של הנ"ל – אסורה.
הנחיות הסגר. קרדיט: משרד הבריאות
מספר חריגים בולטים:
 • עובד חיוני או חייל – יוכל להגיע למקום עבודתו.
 • יציאה לצורך הצטיידות בתרופות, מזון ודברים חיוניים, או לצורך טיפול פסיכולוגי.
 • יציאה לצורך סיוע לאדם בעל קושי או במצוקה.
 • יציאה לצורך פעילות ספורטיבית של יחיד.
 • נשים – יציאה לצורך טבילה במקווה.
 • שליחי ציבור בתפילות שקיבלו אישור.
 • העברת קטין להורה אחר שלא גר בבית או לצורך השגחה על קטין, כשההורה יוצא לצורך חיוני.
 • הגעה למסגרת יום חינוכית שפעילותה מותרת, כגון חינוך מיוחד או ילדי עובדים חיוניים.
 • יציאת השוהים במסגרות רווחה או בעלי מוגבלויות לביקור קרובים מדרגה ראשונה, וביקור בני המשפחה במסגרות.
 • יציאת משפחה מדרגה ראשונה לאזכרה לחללי מלחמת יום הכיפורים.

מתווה התפילות ביום הכיפורים

משרד הבריאות מפרסם את ההנחיות לתפילות יום הכיפורים:

 • תפילה בתוך הטווח המותר – עד קילומטר.
 • מספר המתפללים המרבי:
  באזור כתום – 50 אנשים לכל כניסה, בתנאי שלא יעלה על יחס של אדם לארבעה מט"ר.
  באזור אדום – עבור שתי הכניסות הראשונות – יותרו 30 מתפללים להיכנס, ועבור כל כניסה נוספת – תותר תוספת של 20 מתפללים.
 • חלוקה לקבוצות:
  בשטח פתוח – התפילה תתקיים בקבוצות קבועות של עד עשרים איש, עם מרחק בין הקבוצות וסימון פיזי ביניהן, תוך שמירת מושב ריק בין המתפללים (למעט הגרים יחד).
  במקום סגור – קבוצות קבועות של עד 25 באזור כתום ועד עשרה באזור אדום, כולל מחיצות ושמירת מרחק בין המתחמים. עוד נדרש להציב שלט עם מספר המתפללים המותר, גודל המקום וההנחיות. כמובן – שמירת מושב פנוי בין המתפללים כנ"ל.
הנחיות התפילות ביום הכיפורים. קרדיט: משרד הבריאות
It is not Android