No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן
יונתן סינדל פלאש 90

מדינת ישראל דוהרת לבחירות

נמשכת המתיחות בין השותפות הבכירות בקואליציה. מהליכוד נמסר: ״ישיבת הממשלה לא תתקיים מחר בגלל כחול לבן״

על רקע המתיחות בגזרות השונות, ההפגנות והדיונים סביב התקציב נמשכת התחושה כי מדינת ישראל בדרך לסבב בחירות נוסף.

ישיבת הממשלה השבועית שתוכננה למחר (א') לא תתקיים, זאת בשל אי ההסכמות בין הליכוד לכחול לבן על סדר יומה של הישיבה, וכן על רקע המשבר הקואליציוני סביב התקציב.

מהליכוד נמסר הערב (שבת) כי:

"ישיבת הממשלה לא תתכנס מחר בשל סירובם של כחול לבן להעלות לסדר היום תוכנית סיוע כלכלית ממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד ש״ח, הכוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון".

"התוכנית תייצר כ-10 אלף מקומות עבודה חדשים במשק. בתוכנית יועברו 700 מיליון שקלים בעבור הבטחת ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות ו-600 מיליון שקלים לטובת הארכת מענקי ההסתגלות לבני 67 ומעלה שהוצאו לחל"ת עד לחודש יוני 2021. הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

מכחול לבן נמסר בתגובה:
"ישיבת הממשלה מחר לא תתקיים לאור התעקשות הליכוד לא לקיים את ההסכם הקואליציוני ולא לאשר את תקנון הממשלה המבטיח את יציבותה. זו לא הפעם הראשונה בה הליכוד לא עומד בהתחייבותו, וכל תירוץ אחר הינו שקר מוחלט לציבור הישראלי. כחול לבן הודיעה לליכוד שכל הצבעה הקשורה בקורונה לא תסבול דיחוי ותעבור בהצבעה טלפונית".

"לגבי תוכניתו של שר האוצר, מדובר בתוכנית בעלות של מיליארדים הנוגעת לטווח הארוך שטרם הוצגה במלואה וטרם גובשה סופית. הנסיון להעלות אותה מהיום למחר הוא לא יותר מאשר ספין לא אחראי. אנו מצפים מהליכוד לעמוד בהסכם ולאשר את תקנון הממשלה שיאפשר את המשך היציבות שכל כך נדרשת בעת הזו. תשעה מיליון אזרחי ישראל מצפים מהממשלה ליציבות ואמינות, וכחול לבן לא תסכים לערער זאת".

כידוע, אם הכנסת לא תאשר עד ה-25 באוגוסט את התקציב, היא תתפזר באופן אוטומטי וישראל תצא לבחירות רביעיות.

בכחול לבן מאשימים את נתניהו בהפרה מוחלטת של ההסכם הקואליציוני, בו סוכם על תקציב דו שנתי ארוך טווח כדי להעניק לממשלה יציבות.

מנגד, בליכוד ממשיכים לדבוק בתקציב החד שנתי, זאת לאור אי הוודאות בכל הנוגע להתנהלות במהלך משבר הקורונה. שר האוצר ישראל כ"ץ התייחס השבוע בראיון בלעדי לערוץ 20 לסוגיית התקציב ואמר כי: "אין דרך אחרת  מאשר להביא עכשיו את התקציב שהכנו לשנה הזאת, תקציב בלי גזירות ובלי העלאת מיסים".

השר ישראל כץ. צילום: אוהב זוויגנברג,פלאש 90

 

בתוך כך יו"ר מרצ ח״כ ניצן הורוביץ יניח על שולחן הכנסת הצעת  חוק שאוסרת על אדם המואשם בפלילים (נתניהו) להרכיב ממשלה.

"לא ייתכן שאדם המואשם בפלילים ינהל מדינה שלמה על פי גחמות ואינטרסים פליליים. זהו חוק, שהוא בבחינת מובן מאליו, למען המדינה, הכלכלה והדמוקרטיה הישראלית, שימנע מחשודים בפלילים לקבל מנדט להרכבת ממשלה. בכנסת הנוכחית יש רוב לחוק זה, חברי הכנסת מבינים כמה חיוני לקדם אותו, והוא יכול למנוע בחירות רביעיות תוך שנה", כך לפי הורוביץ.

ניצן הורוביץ. מרים אלסטר פלאש 90

 

נזכיר, כי את הצעת החוק הזו,רצו לחוקק עוד לפני כינון ממשלת האחדות, אך חברי מפלגת דרך ארץ, יועז הנדל וצבי האוזר התנגדו למהלך ולכן היא נפלה.

במפלגת ישראל ביתנו של אביגדור ליברמן טוענים היום כי לא ישתפו פעולה עם הרשימה המשותפת להקמת ממשלה זאת אחרי שליברמן הבהיר גם כי מנגד לא יישב בשום דרך עם נתניהו ועם המפלגות החרדיות, הוא ציין כי, ״אין ולא יהיה שום סיכוי שנהיה שותפים או נסתמך על הרשימה המשותפת כדי להקים ממשלה. נקים ממשלה ציונית וליברלית״.