ברשות האוכלוסין וההגירה ממתינים להחלטת בנוגע לגירוש המסתננים הבלתי חוקיים מאוגנדה ורואנדה בטרם יכריעו בנוגע לזכאויותיהם, כך פורסם ב"הארץ".

בדיון של וועדת ביקורת המדינה שהתקיימה אתמול (ד') בכנסת, אמר היועץ המשפטי של , עו"ד דניאל סולומון: "אם בית המשפט העליון יאשר את המדיניות הזאת, המספרים שיישארו במדינה יהיו אחרים, ואז לא יצטרכו להגיע לפתרון המורכב מאוד של הבחנה בין סוגי האריתראים".

מסתננים בדרום תל אביב. צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90
בדרום תל אביב. צילום: גדעון מרקוביץ', פלאש 90

"בהתאם לתוצאות פסק הדין תיקבע מדיניות. תתבהר התמונה בקשר לכמה אנשים צפויים להישאר בישראל, לצאת מישראל, גם סוגיית הדארפורים תתבהר, כלומר האם יש צורך לתת מעמד הומניטארי למספר גדול יותר או לא".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ איל בן ראובן מהמחנה הציוני השיב: "אתה אומר שהתשובה באשר לדארפורים למשל תינתן בהתאם למספר שמדינה שלישית כן יכולה או לא יכולה לקבל. אני מתייחס פה קודם כל עניינית, האם מגיע לאיש או לא מגיעות לו זכויות פליט? אם מגיעות לו, הוא צריך לקבל. מה זה קשור לעניין של המדינה השלישית?".

עו"ד סולומון אמר כי בשבועות הקרובים יקבעו הפרמטרים לקבלת המעמד של תושבים ארעיים ל-200 דארפורים, ותועבר ההמלצה לשר הפנים אריה דרעי. זה לא הספיק לח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת ששאל: "יש אצלנו 3,000 דארפורים, אז למה רק ל-200? ומה קורה עם ה-201, במה שונה מצבו מה-199?".

מבקר המדינה בודק את טיפול רשות האוכלוסין בבקשות המסתננים הבלתי חוקיים והתוצאות יתפרסמו בדו"ח המבקר הבא שיפורסם ב-2018. רשות האוכלוסין מסרבת למרבית הבקשות המוגשות אליה מצד מסתננים המבקשים לקבל מעמד של פליט או תושב ארעי, אליהן היא מגיעה. אך לחלקן הגדול לא מגיבה עקב עומס פניות קיצוני.

ראש מנהל אכיפה וזרים ברשות האוכלוסין והממונה על היחידה לבחינת בקשות המקלט, יוסי אדלשטיין, אמר כי על הרשות מוטל עומס כבד שכן ישנו ריבוי פניות גם מצד אזרחים אוקראינים וגיאורגים. נכון להיום, הרשות טיפלה בכ-21 אלף בקשות מקלט, כשישנן עוד 28 אלף בקשות בהמתנה.

ארגוני זכויות אדם מחו נגד רשות האוכלוסין: "תמוה שנציג של רשות האוכלוסין וההגירה, האמונה בדיוק על בחינת בקשות מקלט והכרעה בהן, מצהיר כי סוגיה זו מורכבת וכי העבודה עצמה אינה נעשית. נוצר הרושם המוטעה שרשות האוכלוסין וההגירה מטפלת בבקשות המקלט ורק כורעת תחת העומס הרב. המציאות היא שאין טיפול אמיתי בבקשות המקלט".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא