האם תעמוד באולטימטום או שהסנקציות על הנסיכות יוחמרו? בתום עשרת הימים שהקציבו, המדינות המחרימות נענו לבקשת המתווכת כווית ונתנו לקטאר של ליישום רשימת הדרישות שלהן להתפרזות מטרור ותמיכה בו באולטימטום שהציבו. אתמול הצהיר שר החוץ הקטארי, מוחמד אל ת'אני, כי "רשימת הדרישות נועדה להידחות. היא לא נועדה להתקבל ואפילו לא לדיון". עם זאת, הוא הוסיף כי הוא מוכן למשא ומתן.

לאחר ההארכה בת היומיים, ייפגשו ביו שרי החוץ של ארבע המדינות המחרימות כדי לדון בנושא. כך הודיעה מצרים, אולם לא סיפקה פרטים נוספים אודות עמדתן. על פי האולטימטום, אם לא תעמוד קטאר בדרישות, סעודיה, מצרים, איחוד האמירויות ובחריין, הן מתכוונות לגרשה ממועצת שיתוף הפעולה במפרץ הפרסי ולהפעיל נגדה סנקציות כלכליות.

אמיר קטאר, תמים בן חמד אל ת'אני. צילום: Chuck Hagel
אמיר קטאר, תמים בן חמד אל ת'אני. צילום: Chuck Hagel

 

בין התנאים להפסקת החרם, דרשו המדינות המחרימות מקטאר לנתק את יחסיה הדיפלומטיים עם איראן, לסגור את ערוץ הטלוויזיה הבינלאומי שלה 'אל-ג'זירה', לחסל כל קשר לארגונים הטרור הפועלים בחסותה, המוכרים ככאלה על ידי ארה"ב ולשלם פיצויים כספיים לקרבנות המדינות המחרימות שניזוקו מהמדיניות הקטארית. אנשי ארגון הטרור חמאס אמנם עזבו את שטח קטאר, בהתאם לדרישות, אך הקשר בינם ובין המדינה נמשך.

במסמך הרשמי שהוגש לקטאר, הכולל רשימת 13 צעדים שעליה לבצע תוך 10 ימים, פורטו ארגוני הטרור שעל קטאר להפסיק לממן, ובהם חיזבאללה, אל-קעידה, דאעש והאחים המוסלמים. ארגון חמאס לא הוזכר במפורש. בנוסף, עליה למסור כל מידע אודות מימון ארגוני אופוזיציה בכל אחת מארבע המדינות המחרימות. על פי הדרישה, כל פעילי הטרור שנמצאים בשטחה, המבוקשים על ידי ארבע המדינות או שנכללים ברשימות הטרור האמריקאיות, יוסגרו למדינתם ונכסיהם יעוכלו על ידי קטאר, וצעדים נוספים.

הפיקוח על עמידת קטאר בדרישות המסמך אמור להתבצע על ידי ביקורת חודשית, במהלך השנה הראשונה; פעם ברבעון, במהלך השנה השניה; ופעם בעשור, בשנים שלאחר מכן.

בינתיים בעזה: הפגנות תמיכה בקטאר. צילוום: עבד רח'ים כטיב, פלאש 90
בינתיים בעזה: הפגנות תמיכה בקטאר. צילוום: עבד רח'ים כטיב, פלאש 90

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.