אמש (ג') דווח ב"חדשות " כי הכומר שעמד בראש לצה"ל, יתפטר בימים הקרובים מתפקידו ויסגור את הפורום. בפוסט שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו כתב נדאף: "הגיע הזמן שאתן זמן למשפחתי, לבריאות שלי, ללימודים שלי ואשאיר את השטח לשאר העמותות.. בקרוב, אסגור את כל דפי הפייסבוק של הפורום.. חכו להודעה רשמית שתשלח בעניין לתקשורת".

ראש הממשלה במפגש עם הכומר גבריאל נדאף, ראש פורום גיוס הערבים הנוצרים לצה"ל. צילום: פלאש 90
ראש הממשלה במפגש עם הכומר גבריאל נדאף, ראש פורום גיוס הערבים הנוצרים לצה"ל. צילום: פלאש 90

ב'חדשות 0404' פורסמו בתחילת החודש סרטונים המעידים כי האב גבריאל נדאף נוהג להסתיר לעתים באמצעות כובעו את מצלמות האבטחה במשרדו, ונטען כי עשה מעשים אשר אינם הולמים אדם אשר מתיימר להיות מנהיג דתי. עורך '0404' מסר ל'ערוץ 20' כי הוא מנוע מלהרחיב בנושא, אך לפי המידע שבידו "נדאף לא יכול להמשיך אפילו דקה בתפקידו". מנהל הפעילויות לשעבר בפורום: " כשאין תקציב אי אפשר לפעול, זאת הסיבה שאני מכיר, זאת הסיבה שבגללה אני פוטרתי, אם יש דברים אחרים, אין לי מושג לגביהם".

השמועות הכתימו את הדלקת המשואה

לפני שנה, לקראת טקס הדלקת המשואות בהר הרצל ביום העצמאות, בו נבחר האב נדאף להדליק משואה, פורסם ב'חדשות 2' תחקיר ובו נטען כי נדאף הציע הצעות מיניות לצעירים שרצו להתגייס, וכי ניסה לקבל טובות הנאה באמצעות סיוע בנתינת אישורי כניסה לישראל לפלסטינים. נדאף הכחיש בתוקף את הטענות, וטען כי גורמים פוליטיים אחוזי קנאה ושנאה ביקשו לחסלו. בסופו של דבר נדאף הדליק את המשואה כמתוכנן.

שר התקשורת איוב קרא הגיב היום להתפטרות נדאף ואמר כי: "פורום גיוס העדה הנוצרית לצה"ל, שעושה עבודת קודש חייב להמשיך ולפעול". "אני קורא לידידי האב גבריאל נדאף לחזור בו מהתפטרותו ולהמשיך בעשיה הברוכה בניהול השוטף של הפורום", הוסיף השר.  עוד התחייב קרא כי בכוונתו לפגוש את נדאף בימים הקרובים "כדי לבדוק אפשרות לסייע לו במימון פעילות ברוכה וחשובה זו". כמו כן הצהיר קרא כי ישוחח "עוד היום עם רה"מ בנימין נתניהו בסוגיה רגישה זו". "אעשה כל שביכולתי על מנת שהאב ישאר בתפקידו והפורום יתוקצב כראוי וימשיך בפעילותו", כתב.
השר איוב קרא, בטקס אזכרה לחללים הדתיים בבני ברק. יום הזיכרון 2017. צילום: פלאש 90
השר קרא,"אעשה כל שביכולתי כשי שהאב ישאר בתפקידו". צילום: פלאש 90
'פורום הגיוס הוקם לפני כחמש שנים בידי האב גבריאל נדאף ומספר קצינים ושוטרים בני העדה הנוצרית. מאז הקמתו עלו באופן משמעות נתוני הגיוס של בני העדה, וכיום, לפי נתוני הפורום כשליש ממסיימי התיכונים בנוצרים מתגייסים לצה"ל ומצטרפים לשירות הלאומי.

"כשאין תקציב – אי אפשר לפעול"

, שהיה פעיל בפורום מראשית הקמתו ושימש עד לחודש מרץ כמנהל הפעילויות בארגון אמר היום ל'ערוץ  20': "הייתה פה הצלחה, המון עבודה לשל מתנדבים, אבל כשאין תקציב אי אפשר לפעול, זאת הסיבה שאני מכיר, זאת הסיבה שבגללה אני פוטרתי, אם יש דברים אחרים אין לי מושג לגביהם".
ברק פירט על הקשיים התקציביים אליהם נקלעה העמותה: "התקציב נגמר כי לפורום היו בעיקר שני תורמים עיקריים, 'ארגון הנוצרים המאוחדים למען ישראל" ו"הקרן לידידות'. 'ארגון הנוצרים' צמצם בשנה האחרונה את התרומה שלו לכל הארגונים הישראלים וצמצם את התמיכה בפורום ב-50%. ברגע שלארגון יש שני תורמים עיקריים שתמיכתם נעצרת, לא ניתן לקיים ארגון כזה רק עם מתנדבים". "רובו של הארגון התבסס על מתנדבים, גם האב גבריאל יו"ר העמותה לא קיבל שכר מהעמותה", הדגיש.
גבריאל נדאף. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
גבריאל נדאף, עבד ללא שכר. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
ברק תולה את האחריות בסוגיית גיוס הנוצרים בחוסר ההירתמות של הממשלה לתהליך, "הדבר החשוב הוא שכדי שהמהלך לא ייפגע לגמרי, צריך להמשיך את המומנטום, גם האב גבריאל אמר את זה פעמים רבות. אסור שמהלך כזה יהיה תלוי באיש כזה או אחר או ארגון כזה און אחר. זו צריכה להיות החלטת ממשלה וצריכה היות תכנית ממשלתית. כשארגון אזרחי פעול הוא מוגבל מאוד גם במשאבים וגם ביכולת, והמענה צריך להיות רחב".

לדברי ברק ללא פעילות בין משרדית מקיפה לא ניתן יהיה להביא לשינוי משמעותי בחרה הנוצרית בסוגיית הגיוס, "משרד הביטחון הוא היחיד היום שפועל בתחום, אך צריך לפעול בתוך מערכת החינוך, צריך לסייע גם לחיילים המשוחררים". עוד הוא מסביר, "בשנים האחרונות אנשי העדה הנוצרית שכן שירתו לא ראו שום שינוי, שום רווח שהם רואים לעומת אלה שלא מתגייסים, ברגע שאח או אחות  צעירה מסתכלים על האחים הגדולים ששירתו בצבא- השתחרר –  ורואים שהשכן שלא שירת נמצא במצב יותר טוב מהם – זה מוריד את המוטיבציה".

"גם תהליך הגיוס בחודשים האחרונים של בני העדה הנוצרית, שהיה מלכתחילה ארוך, הפך בחצי שנה האחרונה ארוך אף יותר ובני הנוער, שמנסים לעשות צעד אמיץ – פשוט מתייאשים", מציין ברק קושי נוסך העומד בפני בני הנוער.
"האב גבריאל היה פורץ דרך, הוא התווה את הדרך, עכשיו הוא התפטר וזה לא משנה אם זה בגלל תקציב או שחס וחלילה נשמע על דברים אחרים, זה בכלל לא משנה, העניין צריך להיות הפיתוח ובטיפול ממשלתי, כשהארגונים משמים כגלגל חמישי" סיכם ברק.
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא