דף הבית > ספורט > מדוע הנבחרת לא קיימה משחק ידידות בפגרה?

מדוע הנבחרת לא קיימה משחק ידידות בפגרה?

בעוד ברחבי היבשת התקיימו בימים האחרונים משחקים רבים, בהתאחדות לכדורגל החליטו שלא לתאם משחק ידידות לנבחרת כנהוג בפגרה. כל הסיבות בפנים

הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל
הרכב הנבחרת מול ספרד. צילום: ההתאחדות לכדורגל

 

באופן לא שגרתי, נבחרת ישראל בכדורגל לא נטלה חלק במשחקי הידידות שנערכו בפגרת הנבחרות בשבוע האחרון. ברחבי היבשת התקיימו בימים האחרונים משחקים רבים, משחקי הפלייאוף על העלייה למונדיאל 2018 ברוסיה ומשחקי ידידות רבים בין הנבחרות שהבטיחו את מקומן במונדיאל ונבחרות רבות, גדולות וקטנות, שניצלו כמו תמיד את פגרת הנבחרות כדי לקיים משחקי ידידות. שחקני קבוצות ליגת העל בישראל נהנו העונה משילוב של פגרת הנבחרות עם שזרוע החורף במגרשים מה שסידר להם חופשה ארוכה מהרגיל. השחקנים הישראלים שמרבים להתחמק, בעיקר ממשחקי הידידות, והקבוצות הגדולות שמרבות להתלונן על עומס של השחקנים בנבחרת, נהנו הפעם מחופשה. המנוחה עבור רבים מהם הפכה לטיול פרטי קצר באירופה. חלק מהם עשו זאת עם המשפחה. השחקנים הישראלים היו מרוצים מהעובדה שההתאחדות לכדורגל לא קבעה משחקי ידידות כמו מרבית הנבחרות באירופה, גם כאלה שכשלו במוקדמות המונדיאל.

העובדה שעופר עיני החליט על סיום עבודתו של המאמן אלישע לוי לא קשורה להחלטה של ההתאחדות לא לקבוע כרגיל משחקי ידידות לנבחרת הלאומית בפגרה הנוכחית. משחקי הידידות בין נבחרות נקבעים לרוב שנה ושנתיים מראש, בהתאם לתאריכים הנקבעים מראש על ידי פיפ״א ואופ״א, דבר שמחייב את כל הליגות לצאת לפגרה במועד שנקבע. ההתאחדות החליטה כבר ממזמן לא לקבוע משחקי ידידות בסיום הקמפיין והיו לכך כמה סיבות.

יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

היה ברור גם להתאחדות כי ישראל לא תסיים באחד משני המקומות הראשונים בבית בו הוגרלו ספרד ואיטליה ולכן הנבחרת לא חייבת משחקי הכנה לקראת המונדיאל הקרוב ברוסיה, ובמכלול סיבות נוספות הוחלט שאין צורך בקיום משחקי ידידות וסיבות לא חסרות. גורמים רבים בהתאחדות המלווים את הנבחרת טענו בדיונים שהיו בנוגע למשחקי ידידות כי לרוב הנזק רב מהתועלת. בשיחות הזכירו את משחק הידידות נגד אוקראינה במושבה שהיה משחקו הראשון של אלי גוטמן. הנבחרת הפסידה וגוטמן הובך בהופעתו הראשונה על הקווים. אלישע לוי התעקש לקיים משחק הכנה בחודש יוני לקראת המשחק המשמעותי בסמי עופר נגד אלבניה. ישראל שיחקה בנתניה נגד מולדובה, הציגה יכולת חלשה והמשחק הסתיים בתיקו. חמישה ימים אחרי, ישראל התפרקה נגד אלבניה, הקמפיין של הנבחרת למעשה הסתיים ועתידו של לוי כבר נקבע.

בהתאחדות אומרים כי המנטליות של השחקנים המתחמקים וראשי הקבוצות המתבכיינים, בשילוב היד הרכה של המאמנים בנבחרת, אינה מוסיפה לנבחרת בצד המקצועי ולכן אין טעם לקיים משחקי ידידות רבים. בנוסף, בדיונים בהתאחדות אמרו כי הקהל של הנבחרת שבע כעת מכדורגל. הקהל מאוכזב מאוד ממנה ואין לו עניין להגיע למשחק ידידות, במיוחד לא נגד נבחרות בינוניות או קטנות. בגלל שנבחרות גדולות ומושכות קהל לא ניתן היה להביא לישראל, הוחלט לא לקבוע משחקי ידידות. הייתה התעניינות לאחרונה מצד מספר נבחרות קטנות לקיים משחק ידידות אולם בהתאחדות העדיפו לענות בשלילה. גם העובדה שאלישע לוי סיים את תפקידו והנבחרת בלי מאמן היא סיבה נוספת לאי קיום משחק שלא יתרום דבר. עיני לא רצה למהר ולמנות מאמן חדש וגם לא למנות מאמן זמני למשחק.

נטשו את הנבחרת. אוהדי נבחרת ישראל. צילום: פלאש 90
מאסו בה. אוהדי נבחרת ישראל. צילום: פלאש 90

 

הנה עוד שתי סיבות סיבה להחלטה. סוגיית הניקוד של הנבחרת בפיפ״א. הדירוג של ישראל כבר נקבע לעתיד. ישראל דורגה בגביע האומות בדרג שלישי ובמוקדמות היורו בדרג רביעי. משחקי ההכנה שבעבר העניקו נקודות לנבחרות בהתאם לתוצאות הפכו לסעיף שולי לחלוטין וחסר משמעות.

למאמן הנבחרת החדש יהיו הרבה משחקים בקדנציה שלו. במסגרת גביע האומות של אופ״א, נבחרת ישראל תשחק שישה משחקים בינלאומיים בשנה אחת. מדובר בכמות המשחקים הגבוהה ביותר שהנבחרת שיחקה עד כה בפרק זמן של שנה  וזה בלי קשר למוקדמות היורו. לקראת פתיחת הטורניר החדש שבעצם מבטל את משחקי הידידות של הנבחרות, ההתאחדות החליטה לקיים משחק ידידות בחודש מרס 2018, כאשר עדיין לא נקבעה היריבה, כשבהתאחדות מעדיפים לשחק בחוץ. משמעות ההחלטה לקיים משחק הכנה לטורניר גביע האומות, היא שעיני ימנה מאמן חדש לנבחרת לפחות עד חודש פברואר 2018 כאשר הנהלת ההתאחדות תאשר בישיבה הקרובה את חברי ועדת האיתור החדשים.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

לראשונה מאז 1979: נשים הורשו לצפות במשחק כדורגל באיראן

לראשונה מאז שנת 1979 הרשו משמרות המהפכה האסלאמית לנשים לצפות במשחק כדורגל מיציעי האצטדיון בו נערך