ח״כ שרן השכל (ליכוד), חברת ועדת חוץ וביטחון, ערכה ביום חמישי סיור בחברון וביקרה במערת המכפלה, במוזיאון בית הדסה, בשוק וברובע חזקיה בו אושרו לאחרונה לבניה 100 יחידות דיור .
לסיור הצטרפו הילל הורוביץ, ראש מועצת הישוב היהודי בחברון ונועם ארנון דובר הישוב היהודי.

השכל מקפידה בביקוריה בחברון להיכנס אל 'אולם יצחק' שבמערת המכפלה, אליו אסורה הכניסה ליהודים. מתוקף תפקידה כחברת כנסת רשאית שרן השכל להיכנס לאולם למרות האיסור על יהודים להיכנס אליו. לשרן השכל מתלווים בכניסותיה לאולם יצחק יהודים נוספים, וכך נשמרת נוכחות ישראלית – גם אם חלקית מאוד – במקום הקדוש.

אך בביקור האחרון, כמו בשנים שלפניו, לא אפשרו החיילים במקום לחברת הכנסת להיכנס לאולם יצחק.

ח״כ השכל: ״כבר 4 שנים מאז כניסתי לכנסת שאני מקפידה לבקר כל חודשיים שלושה בחברון כדי לסייע להתיישבות ולהביא קבוצות של כתבים, דיפלומטים זרים וראשי אירגונים למערת המכפלה על מנת להמחיש את סוגיית חופש הדת בישראל ובחברון בפרט. עד היום הסטטוס קוו היה שמותרת כניסת שרים וח״כים עם הפמליה שלהם לאולם יצחק. מעולם לא סורבתי כניסה, בכל פעם שאני נכנסת עם קבוצה לתוך אולם יצחק, שבו יהודים אינם מורשים להתפלל, זה רגע שמרגש אותי מאוד אך גם מעציב אותי.
לצערי הרב זו כבר הפעם השלישית בחודשים האחרונים בה אני מקבלת סירוב כניסה לאולם יצחק. הפגיעה הזו בעיקרון החסינות של חברי-הכנסת היא פגיעה חמורה באחד הכלים החשובים שניתנו לנו חברי-הכנסת כדי לבצע את תפקידנו, כל פגיעה בחסינות חברי-הכנסת חייבת להיות מנומקת ומוסברת ואסור להקל בחשיבותה. לא קיבלתי שום הסבר מדוע פגעו בחסינות שניתנה לי ויותר מזה מדוע מופר הסטטוס קוו שנהוג כבר שנים.
אני פונה לאלוף פיקוד המרכז נדב פדן ולשר הביטחון נפתלי בנטל החזיר את הסטטוס קוו לקדמותו ולאפשר לנו חברי-הכנסת והשרים כניסה לאולם יצחק.
הישוב היהודי בחברון הוא הביטוי המובהק ביותר של זכותנו על ארץ אבותינו, מערת המכפלה היא הקניין העברי הראשון בארץ ישראל בו קבורה השושלת הישראלית. אני גאה לחזק את המתיישבים ושמחה לשמוע שבקרוב יתווספו לישוב עוד 100 יחידות דיור חדשות. שמחתי לקבל את אות יקירת הישוב היהודי בחברון ואמשיך לפעול כדי להביא לשגשוגו ופריחתו.״

דובר צה"ל מסר בתגובה:

צה״ל מכבד את מעמדם המיוחד של חברי הכנסת ואת חופש התנועה שלהם, בכפוף לשיקולים ביטחוניים.

כניסת מתפללים למערת המכפלה מוסדרת בהתאם להחלטת ממשלה, שהתקבלה בעקבות המלצות ועדת חקירה ממלכתית שמונתה לאחר הטבח במערת המכפלה.

בהתאם להחלטה זו, הנשענת על טעמי ביטחון, הכניסה לאולם "יצחק" מתאפשרת ככלל לאוכלוסיית המתפללים המוסלמית. כניסת מתפללים יהודים לאולם "יצחק" נעשית בימים מסוימים בשנה בלבד. כניסה בימים אחרים מותנית, בין היתר, בשיקולי ביטחון ובהתאם להערכת המצב הביטחונית באותה עת.

ק'

אילת כהנא

אילת כהנא:עוד באותו נושא