No Tag To Print

ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור בסיור לקראת הבחירות ברידינג. צילום: פיטר ניקולס, רויטרס

מדוע מתנכל ראש העיר ת"א לתיכון הדתי?

ראש עיריית תל אביב רון חולדאי פיטר את מנהל בית התיכון הדתי הידוע 'צייטלין' ללא הודעה מוקדמת או שיתוף ההנהלה וההורים, באמתלה של "כישלון פדגוגי". זאת אחרי שמינוי שהנחית לבית הספר בוטל ע"י משרד החינוך בעקבות מחאת הורים ותלמידים

מחאה תחת הכותרת "מסורת של שנים לא משנים" מתנהלת בימים אלו מול עיריית תל אביב הפועלת לשנות את אופיו של התיכון הדתי המוביל בתל אביב, 'צייטלין', החל מהתערבות במינויים, דרך הכנסת תוכניות שונות לתוך בית הספר ועד לפיטוריו במפתיע של המנהל הנוכחי שמעון אש בטענה ל"כישלון פדגוגי". זאת למרות התנגדות ההורים והתלמידים ולאחר שקבוצה גדולה של הורים בחרה לעזוב תכנית בשם 'צופי"ה' שהוכנסה לתיכון. פיטוריו של המנהל, שמעון אש, עוררו סערה ברקב התלמידים והוריהם שמנהלים מאבק לשמירה על צביון בית הספר.

"מועדת אבל לתיכון" במסגרת המחאה

 

"נאלצתי להתערב ולהפסיק פעילויות כמו סיור בתערוכת עירום ומפגשים עם 'נשות שלום יהודיות ופלסטיניות'"

מהי אותה תוכנית צופי"ה? על פי אתר האינטרנט של התוכנית, שנכנסה לתיכון ב-2014 ומיועדת לבנות בלבד, חזונה הוא "חינוך לדמוקרטיה, סובלנות ופתיחות כלפי דעות שונות", תוך "למדנות נשית" ו"פיתוח הסקרנות האינטלקטואלית".

מנהל בית הספר המפוטר, שמעון אש. צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק

לדבריו של המנהל, מדובר ב"תכנית סגרגטיבית שרוב תלמידותיה מגיעות מחוץ לעיר (ורק 2 בנות מדרום העיר), תכנית שמדברת ליברלית שוטפת אך לא מוכנה לקבל אף בת עולה מאתיופיה לשורותיה (מתוך מעל 100 עולות בביה"ס אף לא אחת נמצאת בתכנית) ודורשת שכר לימוד של פי 4 מכלל צייטלין". אש, שקיבל בתחילה את התוכנית בזרועות פתוחות, אף טוען: "תיגברתי את לימודי הגמרא והתנ"ך במסלול, אך נאלצתי להתערב ולהפסיק פעילויות דוגמת סיור בנות בתערוכת עירום ומפגשים בעלי אופי פוליטי דוגמת 'נשות שלום יהודיות ופלסטיניות' ועוד".

הוא מסביר כי "לפני כשנה הודיעו העירייה והחמ"ד על מינוי חנה פרידמן, שריכזה את שלושת כיתות צופי"ה, למנהלת החטיבה. דבר לו התנגדתי", וטוען כי זו הסיבה האמיתית לפיטוריו.

המנהל מעיד כי "בארבע שנות ניהולי עלינו ל 94% זכאות לבגרות (כולל כיתות אתג"ר), זכינו פעמיים בפרס חינוך, העלינו את ההתמדה והורדנו את הנשירה. חינכנו לנתינה וערכים ומעל הכל שיפרנו את האקלים החברתי בקרב תלמידנו ובתוכנו. בקיצור, עלינו בכל המדדים בחט"ב ובחט"ע- שיעור לא נתפס".

"עיריית ת"א לא תסתום לנו את הפה". מחאה בבית הספר נגד פיטורי המנהל. צילום: פייסבוק

 

בבית הספר עצמו שיגרו מכתב שמיניסטים אל שר החינוך נפתלי בנט, בו כתבו התלמידים כי לאחר שיחה שנערכה בבית הספר עם ראש העיר רון חולדאי, בה שטחו את טענותיהם על הניסיון לבצע מהפכה במוסד, "מר חולדאי השיב שאין הוא מבין על מה מדובר, ולהפך, דברים אלו הינם אפליה וחוסר פתיחות לחברה השונה מצייטלין והכליל זאת שזהו ערך פסול אצלנו "הציונות הדתית" שלא מסוגלים לקבל את השונה. וכן בזלזול ציין מספר מסוים של ביטויים מן התנ"ך שינסו לתמוך בתפיסתו".

לדבריהם, "היום, אחרי קצת יותר מחודש לאחר השיחה עם ראש העיר, נודענו כי מנהל בית הספר פוטר ביום רביעי האחרון, יום הזיכרון, בעקבות טענה כי כשל בתפקידו כמנהל בית הספר. החלטה זו נעשתה ללא שיתוף של הנהלת בית הספר, ועד ההורים או התלמידים. מהלך זה נתפס בעינינו כעוול ושקר".

"ת"א היא גם  לחובשי כיפה". מחאה בבית הספר נגד פיטורי המנהל. צילום: פייסבוק

 

"גנבו לנו את התיכון הממלכתי דתי הגדול ביותר בתל אביב"

בדף הפייסבוק של בית הספר אף התרבו הודעות של הורים אשר הודיעו כי יוציאו את ילדיהם מבית הספר אם אש אכן יפוטר. "חד משמעית, ברגע שהמנהל יפוטר וישתנה כל מערך בית הספר, אנחנו מוציאים את אביעד מצייטלין ללא כל היסוס", כתבו הוריו של תלמיד כיתה ז' בבי"ס.

"ילדינו משלמים מחיר של תככים וסגירת חשבונות אישיים בשלטון "מדינת תל אביב", טענה אם לתמיד בכיתה י'. "איך קרה שאף נציג מעיריית תל אביב / משרד החינוך לא נותן דווח מלא ותשובות ראויות לנו משלמי המיסים, ומשחק באופן בוטה בעתיד ילדינו?

"אני שולחת את ילדיי לבית הספר ממלכתי דתי 'צייטלין' בידיעה ששם הם מחונכים לדרך ארץ ואהבת התורה, והמציאות טופחת לי בפנים שאני מגלה "שגנבו" לנו את התיכון הממלכתי דתי הגדול ביותר בתל אביב", כתבה.

"צייטלין זה הבית". מחאה בבית הספר נגד פיטורי המנהל. צילום: פייסבוק

 

"איך בית הספר ייראה בלי שמעון? מי יקבל כל אחד ואחת בברכת בוקר טוב והמשך יום נפלא אם לא שמעון?", שאלה תלמידת כיתה ט', והוסיפה פניה לעירייה: "הקשיבו למה שיש לנו לומר, לדעה שלנו ובמיוחד למה שיש לצייטלין לשמעון ולשאר ההנהלה לתרום ולהציע לכל תלמיד ותלמידה בבית הספר".

בוגרי בית הספר אף טענו כי "מאחורי כל המהלכים הללו עומדת הקרן לישראל חדשה שמטרתה להחדיר רפורמה שאינה על פי המסורת וההלכה לבית ספרה. בנות עולות לתורה ואף מניחות תפילין ממש כמו נשות הכותל".

מעיריית ת"א נמסר בתגובה כי "בחינוך הממלכתי הרגיל חיים זה לצד זה אתאיסטים גמורים לצד מסורתיים על כל הטווח שבאמצע ואף אחד לא מלין על כך. בפועל ההחלטה היא של הגורמים המקצועיים והעירייה".