אתמול (ג') עלה סרטון בשם "אפרהייד בגבעת שמואל" לעמוד פייסבוק בשם "חדשות הגבעה" בו מתועדות ילדות חרדיות, לכאורה מבני ברק, עומדות בכניסה לפארקים הציבוריים בגבעת שמואל ולא מורשות להיכנס כאשר האזורים מגודרים ומושגחים על ידי שומר במקום.

 

הסרטון, הספיק לצבור עשרות תגובות, אלא שלא כולן תמכו במיצג האפליה שהוצג בו. תושבים רבים מגבעת שמואל מעידים כי כבר שנים רבות הם סובלים מנוכחות לא פרופורציונלית, לדבריהם, של תושבי העיר הסמוכה : "רוצה להזכיר לכל יפות הנפש ששנה שעברה כולן התלוננו פה בלי סוף על הליכלוך הרעש וכמות האנשים הלא אנושית שהגיע מבני ברק לגבעה. אז סוף סוף מישהו הקשיב ועשה מעשה", אמרה אחת המגיבות.

"שכחתן את כל הפוסטים בשנים קודמות שלא הפסקתן להתלונן על ליכלוך ורעש והערות של החרדיות על הלבוש שלנו. לי נמאס להגיע לגינה שמסתכלים עלי החרדים כאילו נפלתי מהשמיים או שהבן שלי בוכה כי איזה ילד חרדי דחף אותו על מתקן, או שאני מחכה שעות בתור בשביל להתנדנד ולהם לא אכפת", הוסיפה מגיבה אחרת, "אנחנו אלה שמשלמים ארנונה".

 

"במו עיני הייתי רואה כיתות שלמות שהביאו מבני ברק על בסיס יומי, מיותר לציין שלילדי הגבעה לא נותר אלא להביט על המתקנים מבחוץ", אמרה מגיבה נוספת ויחד איתן עוד עשרות תגובות הטוענות כי ראש העיר פעל כמו שצריך ו-"סוף סוף" מצא פתרון למצב שהקשה על התושבים.

אלא, שלא כולם הסכימו לקבל את המצב כמו שהוא, ורבים מצאו באפליה ובמידור מהפארקים צעד לא ראוי ולא ערכי. "מובן לכולנו שהפארקים בגבעת שמואל נועדו לשימוש תושבי העיר", נכתב בפוסט, "אך היום אנחנו מבינים שהדרך אינה נכונה. יש לנהוג ברגישות ובהבנה, ולא להשפיל הורים בפני ילדיהם". "ממש אפרטהייד" אמרה אם מהגבעה. "הרגשה כל כך רעה. הילדים שאלו אותי מדוע הילדים שאחרינו בתור לא יכלו להיכנס? מה נאמר להם? איך נחנך אותם לאהבת הזולת?! הרגשה נוראית."

גם מגיבים נוספים העירו כי אולי הכוונות מובנות אך הדרך אינה ראויה. "אני הייתי שם וראיתי ילדים בוכים שהם רוצים להיכנס ולהורים שלהם היו ממש פנים לבנות כי הם לא ידעו מה לעשות", הוסיף מגיב אחר, "לא יפה..אנחנו כולנו יהודים ובני אדם וצריך לעשות את זה בדרך מכובדת, פרשת וירא: גדולה הכנסת אורחים מקבלת פני שכינה, הם אורחים שלנו בעיר".

 

מעיריית נמסר בתגובה:  

"מדובר בשלושה שבועות בלבד במהלך החופש הגדול, בשעות אחר הצהריים, שבהן יתקיימו פעילויות עירוניות לתושבי העיר בגינות המדוברות. פעילויות אלו נערכות כתוצאה מבקשות רבות של תושבי גבעת שמואל, המחפשים פעילות לילדיהם גם במהלך אחר הצהריים. מלבד החלק המיועד לפעילויות, ישנו חלק גדול בפארק ובו דשא ומתקנים אשר אינם מגודרים ויכולים לשמש את הציבור הרחב.

בשעות הבוקר באותם שלושת שבועות כמו גם בשאר ימי החופשה, הגינות פתוחות לקהל הרחב וללא צורך בכרטיסי תושב. בשעות הפתוחות לקהל הרחב, עיריית גבעת שמואל שמחה לארח בעיר את כלל התושבים הבאים מבחוץ ליהנות ממתקניה ומאופייה הייחודי."


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.