ישיבת הממשלה, היום. צילום: לע"מ
ישיבת הממשלה, היום. צילום: לע"מ

שוב יש מי שמנסים להפוך את היוצרות, לתת כותרת שלילית על יוזמה חיובית של השרים שקד ולוין. אז, למען הסדר הטוב, בואו ניתן לכם לשפוט.

שרים רבים מתלוננים שהפקידות הבכירה במשרדיהם מקשה עליהם ליישם את המדיניות שלהם, את החזון, את התפקיד שלשמו נבחרו ובו הם נבחנים. זה קורה מהרבה סיבות – קיבעון של הפקידים, כישורים חלקיים שלהם או מחוייבות קודמת שלהם לשר הקודם או למי שמינה אותם לתפקיד. לעיתים – וזה חמור – הם מכניסים את האג'נדה האישית שלהם לתפקיד, ושוכחים שהם קודם כל כפופים לממונה עליהם כלומר לשר.

מכאן הגיעה הצעת החוק של שקד ולוין, שמטרתה למנות משנה למנכ"ל בכל משרד ממשלתי שבו עובדים 150 איש או יותר. סך הכל מדובר על שישה תקנים חדשים בשלל משרדי הממשלה שיסייעו למנכ"ל (שמינויו הוא אישי על פי רצון השר) ליישם את אותה של השר. בינינו, לא כזה ביג דיל.

הייתה ועדה, שקדמה לגיבוש הצעת החוק אישרה אותו ונדמה היה שהוא יעבור על מי מנוחות, ללא הפרעות מיוחדות. אבל אז היו כמה עיתונאים שפירשו את החוק כ "סידור עבודה" לשרים, וסיפקו כותרות בהתאם, וכבר היו כמה חברי אופוזיציה שכינו אותו "חוק הג'ובים". ואז כמה מהשרים – כמה מפתיע – חטפו רגליים קרות ושוב הממשלה הוכיחה כמה היא מתקשה לקבל החלטה שיש בה מן ההיגיון גם אם היא חוטפת ריקושטים מבעלי אינטרס.

אם תשאלו כמה מהשרים הם היו שמחים לבצע רפורמה קודם כל במשרד הממשלתי שעליו הם אמונים. בכל משרד ממשלתי תמצאו לא מעט שחוטאים לתפקידם, בטלנים או פשוט חסרי כישורים. השד יודע איך התקבלו לתפקיד או איך התקדמו בסולם הדרגות, אבל הם שם, כאבן שאין לה הופכין. וכשהם נמצאים בתפקידי המפתח מאוד קשה לעשות משהו – לקדם יוזמות, ליצור, להשפיע. לך תנסה לדבר לליבו של פקיד עם קביעות שאף שר, בכיר ככל שיהיה, לא יכול לפטר אותו או לכל הפחות לדרוש ממנו להוריד את הרגליים מהשולחן וגם לתרום במשהו. מישהו אמר פולישוק?

יש שרים שהתרגלו, ומנסים תחת האילוצים להוציא לימונדה מהלימון הסחוט, ויש אחרים שמנסים לשנות את המערכת מבפנים. החוק הזה אמור היה להיות הסנונית הראשונה בהפיכה שהיה רוצה לראות ראש הממשלה וגם השרים שקד ולוין. אבל שוב הוחלט שלא להחליט, ואם מישהו מודאג מ"בזבוז כספי ציבור", הוא קודם כל צריך להיות מודאג ממאות עובדי מדינה שעושים הכל חוץ מאשר לדאוג לנו, ירחם השם.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.