0:57 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מדוע חשוב כל כך להתעקש על הר הבית?

מדוע חשוב כל כך להתעקש על הר הבית?

תשעה באב זה בדיוק הזמן להפנים: יש לנו מדינה, צבא וכלכלה חזקה, אבל לב האומה פועם בהר הבית. מילכה אלימלך מסבירה מדוע

ערב תשעה באב התשע"ז. נדמה שדווקא השנה אין צורך להתאמץ בניסיון לחוש את חורבן הבית. בתזמון מפתיע הר הבית הזכיר לנו בעצמו את חורבנו, את שממונו, את השועלים שהילכו בו. אך נדמה, שלמרות הכמות הגדלה והולכת של יהודים שעולים להר, רוב העם עדיין לא מבין על מה כל המהומה ומה חשיבותו של ההר ושל בית המקדש בחיינו היום. יש לנו מדינה, יש לנו צבא, יש לנו כלכלה חזקה, למה חשוב לנו כל כך להתעקש דווקא על ההר שבו יש מסגד?

 

להבין את חשיבות הר הבית: ירושלים. צילום: פלאש 90
להבין את חשיבות הר הבית: ירושלים. צילום: פלאש 90

כדי להבין את חשיבותו של הר הבית יש להתעלות מעל המציאות הנוכחית שלנו ולהסתכל קצת על העבר וקצת על העתיד. על פי המסורת היהודית, הר הבית הוא המקום הקדוש ביותר בעולם, שממנו נברא העולם. זכר לכך היא אבן השתייה שנמצאת על ההר עד היום. גם עקידת יצחק, אחד האירועים המכוננים במסורת היהודית, התרחשה בהר המוריה, הלא הוא הר הבית. התורה מתארת את הר הבית כ"מקום אשר יבחר ה'", וזאת, מכיוון שהקב"ה בחר לבנות את ביתו בעולמנו, את בית המקדש, דווקא על ההר הזה. לפיכך, תפילותיהם של כל עם ישראל מאז תקופת בית המקדש ועד ימינו אנו מכוונות כולן לכיוון הר הבית.
חשיבותו של הר הבית איננה מסתכמת בעם ישראל בלבד, יש לו חשיבות בינלאומית. בתנ"ך מוזכר לא פעם תפקידו העתידי של ההר כחלק מתהליך הגאולה של עם ישראל ושל העולם כולו: "והיה באחרית הימים נכון יהיה הר בית ה' בראש ההרים ונשא מגבעות, והלכו עמים רבים ואמרו לכו ונעלה אל הר ה' אל בית אלהי יעקב ויורנו מדרכיו ונלכה באורחותיו" (ישעיהו ב', ג'-ד').

חשיבותו היהודית והבינלאומית של ההר זועקת כל כך דווקא בימים אלה בהם בפועל שולטת בהר דת אחת ויחידה שלא מאפשרת חופש דת אמתי לכל העמים; שקדושתו של ההר בעבורה מתבטאת בשפיכה של דם יהודי בשטחו. בתשעה באב הזה, יותר מתמיד, נחוש את הגלות מהר הבית, נחזק את ההבנה שלנו בחשיבותו ונתפלל שבקרוב נזכה לראות בהתגשמות חזונו של ישעיהו: "כי מציון תצא תורה ודבר ה' מירושלים".

תשעה באב בכותל המערבי, צילום ארכיון: יונתן זינדל, פלאש 90
תשעה באב בכותל המערבי, צילום ארכיון: יונתן זינדל, פלאש 90
מילכה אלימלך

מילכה אלימלך

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עמיר פרץ. צילום: פלאש 90

"להפסיק עם פוליטיקאי עבר כושלים בבית הנשיא"

פרסום ראשון בערוץ 20: עמיר פרץ שוקל להתמודד לנשיאות המדינה. הפטריוטים חלוקים בדעתם ומהמרים מי עוד יגיש מועמדות לתפקיד הנחשק