דף הבית > אקטואליה וחדשות > מדוע השופט סולברג לא משובץ בדיונים בעתירות שמאל?

מדוע השופט סולברג לא משובץ בדיונים בעתירות שמאל?

מקור ראשון: מתוך אלפי עתירות שמאל בנוגע ליישובים ביהודה ושומרון, רק בשלוש הותר לשופט נעם סולברג מאלון שבות לדון

עיתון "מקור ראשון" חשף כי נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור פועלת לקבל את טענות ארגוני השמאל הקיצוני באמצעות שיבוצים מוטים של השופטים שדנים בעתירותיהם.

נאור, צילום: יונתן זינדל פלאש 90
נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כך למשל, מסביר העיתונאי יהודה יפרח, השופט נעם סולברג שובץ להרכב שהיה אמור לדון בעתירת ארגון 'יש דין' נגד הישוב עדי-עד משנת 2014. סולברג גר באלון שבות שבגוש עציון, ומינויו היה שנוי במחלוקת – ככל הנראה בשל עמדותיו הימניות.

המקרה החריג ביותר אותו תיאר יפרח הוא עתירה של ארגון השמאל הקיצוני 'יש דין' נגד הישוב עדי עד. מזכירות בית המשפט העליון קבעה כי בעתירה יתקיים דיון בהרכב חריג שכלל את השופטים סולברג, חנן מלצר ודפנה ברק-ארז, אך בשל התערבותה של הנשיאה נאור נדחה הדיון, ונאור קבעה הרכב חדש לטיפול בתיק: נאור עצמה, אסתר חיות ומני מזוז.

נאור פועלת מכוח חוק בתי המשפט (תשמ"ד), הקובע כי "השופט או השופטים אשר ידונו בעניין פלוני ייקבעו בידי נשיא בית המשפט העליון". מבדיקה שערך, עולה כי  לפי מסורת שהתקבעה עוד לפני נאור, השופט המתנחל היחיד בבית המשפט העליון, נעם סולברג, כמעט לא משובץ להרכבים הדנים בתיקים החשובים להתיישבות.

לדברי יפרח, "רק פעם אחת ישב סולברג בהרכב שעסק בעתירה משמעותית שנגעה להתנחלות, נגד היישוב ברוכין, אבל זה קרה עוד לפני עידן הנשיאה נאור". סולברג נדבר לדון גם בשתי עתירות נוספות אך שוליות, שעסקו בגורלו של כביש עוקף נבי אליאס ובשכונה באפרת.

השופט נועם סולברג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
השופט נועם סולברג. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דוברות בתי המשפט: "ההרכבים נקבעים באופן אקראי"

מדוברות בתי המשפט נמסר בתגובה ל'מקור ראשון' כי "אין בכוונתנו להגיב להשערות חסרות שחר בנוגע לעמדותיהם הפוליטיות של שופטי בית המשפט העליון. גם לרמיזות בדבר משמעות השיבוץ של הרכב כזה או אחר אין כל שחר. שופטי ישראל הם שופטים מקצועיים, שאינם מכריעים בהליכים משפטיים לפי עמדות פוליטיות.

"הרוב המוחלט של ההרכבים בבית המשפט העליון נקבע באופן אקראי על ידי הצוות המנהלי שאחראי על יומן בית המשפט, ללא מעורבות של נשיאת בית המשפט העליון. לצד האמור, בתיקים הרגישים ביותר נהוג מקדמת דנא שנשיא בית המשפט העליון מציב את עצמו ככל הניתן בראש ההרכב, בכפוף לכללי המניעות.

"באותם תיקים, בהרכבים שאינם מורחבים, זהותם של השופטים הנוספים שיושבים עם הנשיא נקבעת אף היא באופן אקראי על ידי הצוות המנהלי שאחראי על היומן, וזאת בהתאם לאילוצים הקשורים ללוח הזמנים. בטענה שלפיה הרכבים נקבעים מתוך שאיפה להגיע לתוצאה כזו או אחרת אין כל אמת".

 

אולי יעניין אותך גם

בצל ההסלמה: המשלחת המצרית עוזבת את עזה

המשלחת המצרית שהגיעה אתמול לעזה במטרה לתווך בין ישראל לארגון הטרור של חמאס, נוטשת את הרצועה. במקביל, ראש המודיעין המצרי ביטל את ביקור שתוכנן למחר בעזה ורמאללה