למה הכנרת מלוכלכת? התשובה הקלה היא "ערסים", או "עםישראל", לרוב התשובה הזאת נאמרת עם איזה אמירה חצי-גזענית, "אצלינו בצפון ת"א נקי, אבל אצל הערסים בכינרת…".

אבל התשובה הזאת לא נכונה, חופי הים של בת ים, נתניה ואילת נקיים מאוד, בתל אביב לא תמצאו בדל סיגריות על החוף, יש סדר בגנים הלאומיים. אז מה בדיוק קורה כאן? הרי "עםישראל" לא הופך ממסודר למלוכלך כשהוא מגיע לכינרת.

התשובה הנכונה היא כסף.

pollution-1148838_960_720
לכלוך בחוף הים. לא קשה לעשות לזה סוף

בחופי הים התיכון העיריות דואגות לנקיון לרווחת התושבים שלהם, הן גם דואגות לפחים (חלק גדול מהזבל נערם כי אין תשתית של פחים), פקחים, שלטים, יש לעירייה אינטרס עצום לנקות את חופי העיר או ראש העיר לא יבחר שוב. כלכלנים קוראים לזה "תמריץ".

בכנרת לעומת זאת לאף אחד אין תמריץ לנקות (או אפילו להעמיד פחים ולפנות אותם), המועצות המקומיות בסובב כינרת לא מעוניינות לתת שרותים לתושבי חוץ (מקסימום הם ינקו בסוף, אולי), יש להם תושבים מקומיים שלא מגיעים בחגים. אותן מועצות לא רוצות ולא צריכות לסחוב את עםישראל על גבן מצד שני זה מה שקורה כשהחופים הם "של כולנו". חוק "חופים חינם" הרס את חופי ישראל.

מה הפתרון?

דמי כניסה כמובן – בדיוק כמו בפארקים הלאומיים. חופים מוסדרים, עם דמי כניסה יאפשרו רחצה בטוחה, חנייה מסודרת, שרותי נקיון, שרותים. העלות של הנקיון תיפול על המבקרים ולא המועצות המקומית או משלם המיסים. בנוסף המבקרים יקבלו משהו עם "ערך" וישמרו עליו וידרשו שרות בהתאם וכך כולנו נזכה לכינרת יפה ונקיה.

20 News

20 News