"למה אתה לא אוכל?" שאל אותה חבר לעבודה לפני מספר שנים. "אני בצום" עניתי. את הבעת התדהמה שקיבלתי אז, אני ממשיך לקבל גם בהווה, מידי . הרי כל מי שמכיר אותי יודע שאני לא דתי (די רחוק מזה למען האמת) והקשר שלי עם היושב במרומים הוא קשר של אהבה-שנאה השזורים ביחד.

פלאש 90
בידיים נכריות עד היום. פלאש 90

אז מדוע בכל זאת הגעתי למסקנה שאני חייב לעצמי את הצום הזה? צריך להבין שצום תשעה באב, שכידוע מציין את חורבנו של בית המקדש, אינו מועד דתי גרידא. זהו מועד לאומי ממש כמו יום העצמאות או יום השואה. חורבנם של שני בתי המקדש בתשעה באב, שנת 70 לספירה או שנת 586 לפני הספירה, לא מסמלים רק חורבן מבנה דתי שעסק בשחיטת בעלי חיים.

עיצוב ההיסטוריה של עם ישראל

בהר הבית של המדינה היהודית בימים הללו שכנה בעצם כל הנהגת המדינה. בשפה של ימינו מדובר במשרד האוצר, בנק ישראל, כנסת ישראל, בית המשפט העליון, משרד הביטחון, משרד הרווחה ועוד, כולם שזורים יחדיו במתחם הר הבית. חורבנם סימל למעשה את אובדן הלאומיות היהודית. לאומיות שלמעט הבלחה קצרה במאה ה-2 לספירה, אבדה כמעט לחלוטין עד למאה ה-19 ותחילת הפעילות הציונית.

במקורותינו נאמר כי בתשעה באב התרחשו מלבד חורבן שני בתי המקדש אסונות לאומיים נוספים: חורבן העיר ביתר – שככל הנראה שימשה כבירתו של בר כוכבא בתקופת השליטה שלו בארץ ישראל, וחרישת העיר ירושלים, כלומר הפיכתה ל'איליה קפיטולינה', מה שסימל את העברתם של ירושלים ומתחם הר הבית לידיים נכריות – דבר שעד ימינו לא השתנה כלל.

ט' באב שנת ה'תשע"ו – 1946 שנים מחורבן בית המקדש בידי הלגיונות הרומאים ו-2601 שנים מחורבן בית המקדש הראשון בידי חילות בבל. לרובינו זה בטח לא אומר כלום. אולם מה אם אומר לכם שזה בדיוק היום שבו החל גירוש ספרד ב-1492? עדיין לא אומר כלום? אולי הגירוש ההמוני מגטו ורשה למחנות ההשמדה ב-1942?

לפיכך, חשוב לי מידי שנה לציין את תשעה באב בצום ובהתייחסות לאותם מאורעות שעיצבו את ההיסטוריה של עם ישראל. היה זה ברל כצנלסון שאמר על תאריך זה: "לא אשכח, לא אוכל שכוח, את יום החורבן – היום האיום מכל הימים, יום גורלנו".

איתמר צור

איתמר צור

תחקירן פורום קדם למזרחנות והסברה, פובליציסט ועובד חברת הייטק

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.