גדלתי בגוש עציון, באפרת. ב-2001 בעודי תלמידת תיכון, פרצה האינתיפאדה השנייה. הנסיעה על ציר 60 שהובילה אותי כל יום ללימודים בירושלים הפכה כמעט בלתי אפשרית. יריות מרכב חולף וסלעים מתגלגלים ממרומי הגבעה היו רק חלק מאירועי השגרה.
מחבל מתאבד שנכנס לסופר, לינץ' בנערים שטיילו ליד הבית ואוטובוסים שהתפוצצו ברחבי ירושלים שזורים היטב בשנות התבגרותי. בין מתכונת לבגרות ביליתי בהלוויות ובביתי חולים.
אבא שלי שהוא המורה שלי לחיים , תמיד היה הכתובת שלי לכל שאלה אמונית, דתית וערכית. הוא זה שיזם והפעיל בגוש עציון את 'ועד הפעולה' באותם ימים.  הועד הפגין על הכביש כל פעם שהיה פיגוע ונפגש עם שר הביטחון דאז אריאל שרון על מנת לדחוף לפעולות אפקטיביות שימגרו את הטרור. הוא דחף לכך שיהרסו את בית הספר בבית ג'אלה ממנו השליכו סלעים על הכביש אבל גם תיאם עם המח"ט את חסימות הכבישים כדי שהרכבים הפלשתינים לא יקלעו לתוך המון יהודי כועס ומשולהב. המטרה הייתה לשבש את הנסיעה ולהביע את המחאה אבל לא להוציא עצבים ללא רסן.
אבא שלי מסתובב, גם היום, עם אקדח ואני יודעת שלא יהסס להשתמש בו מול מחבל.

דפ יהודי אינו הפקר. קרן קורינה פלאש 90
דם יהודי אינו הפקר. פלאש 90

אבל אבא שלי הוא גם זה שקיבל טלפון בהול, אז בימי האינתיפאדה הגועשת, מחבר שגר בכפר הסמוך. החבר ביקש עזרה כי הבת שלו היתה חולה מאוד. אבא נכנס לכפר עם רופא ישראלי שבדק את הילדה ומצא שהיא נמצאת בתת תזונה חמור. הם השיגו אישורים והביאו את הילדה לבית חולים ישראלי. לשאלתו של אבי ענה החבר שבקושי יש להם אוכל. הסיבה: כספים רבים הוזרמו לפלשתינים מארגוני זכויות אדם אך הכספים האלו חולקו לכל מי שתמך בטרור והוציא לפועל פיגועים- אותו כפר סמוך סירב לקחת חלק והמשיך לעבוד עם תושבי הגוש. התוצאה: לא קיבלו כספים מהרשות ומנגד גם העבודה אצל היהודים התמעטה מאוד עקב המצב הביטחוני והפחד המובן של היהודים.
אבא שלי השיג תרומות מחו"ל וסיפק סלי מזון ומצרכים לכפר הערבי. הוא אמר לי שדווקא אלו שמסרבים לתמוך בטרור ונשארים בקשרים טובים עם ההתיישבות היהודית ניזוקים משנאה עיוורת, מה שרק ידחוף אותם לדרך ללא מוצא. באותה מידה הוא גם ייצג בבית משפט פועל ערבי שעבד באפרת ואחר כך נזרק החוצה ללא תשלום על עבודתו.
כששאלו אותו האם הוא שמאלני הוא השיב שהוא יהודי.
ראיה של המציאות בשחור ולבן היא ראיה ילדותית שאינה חודרת לעומקם של דברים. הציווי "לא תתורו אחרי עיניכם ואחרי לבבכם" רלוונטי מאוד לבחירות שאנחנו עושים בבואנו להגיב למציאות. מי שפועל מהבטן ומהרגש אולי יסחוף אחריו המון משולהב ועיוור אך אינו יכול לדבר בשם איזו אמת מוסרית.
צודק בצלאל סמוטריץ' שאומר שאנחנו במלחמה אבל צריך לזכור מי האויב.

והאויב הכי גדול לקיומו המתמשך של עם ישראל אינו התינוק הנולד לאמו הערביה במחלקת יולדות. האויב הוא הריצה אחר הרגש והלב. בין אם זה גורם לי לפעול באכזריות מול חפים מפשע ובין אם זה גורם לי להגן על רוצחים ולנשק קברים של שונאי יהודים מושבעים.

המציאות מורכבת, מבלבלת, קשה לעיתים, אבל אסור לנו לברוח אל הנוחות שבראיה חד ממדית וקיצונית.

20 News

20 News