דף הבית > מורשת > מדוע בחרו ביוון לקרוא לרחוב בשם 'ישראל'?

מדוע בחרו ביוון לקרוא לרחוב בשם 'ישראל'?

לפני 65 שנה פקדה את האי היווני קפלוניה רעידת אדמה קשה. חיל הים הישראלי היה הראשון להגיש עזרה. פרנסי האי, כאות הוקרה, קראו רחוב על שם מדינת ישראל

בעיר המרכזית של האי קפלוניה שביוון, ארגוסטלי, קיים מזה עשרות שנים רחוב בשם 'ישראל' עם סיפור שמעטים מכירים. היום לפני 65 שנה.

רחוב ישראל באי קפלוניה. צילום: באדיבות נובי דובוב

 

ב-12 באוגוסט 1953 בשעה 09:24, 6 שנים לאחר שהצביעה באו"ם נגד הקמת מדינת ישראל, הרעידה רעידת אדמה חזקה את יוון, ופגעה קשות בקפלוניה, האי הגדול ביותר – ויש יאמרו גם היפה ביותר – בקבוצת איי יוון. הרעידה הרסה כליל את העיר ארגוסטולי.

שייטת 1 של חיל הים בפיקודו של אל"מ שלמה אראל (לימים מפקד חיל הים) שהתאמנה באזור, הייתה הראשונה להגיע למקום ולהגיש עזרה במזון ומים ובסיוע ופינוי מאות הפצועים – מתוכם כ300 במצב קשה.

אל"מ אראל ארגן את ספינות הקרב שלו באופן כזה שאח"י משגב הפכה למרכז תקשורת מקומי, כשמרבית לוחמיה עוסקים בפינוי ותובלות בחוף; אח"י מבטח הוסבה לבית חולים צף אליה הובאו הפצועים, נותחו והפליגו הלאה לבתי חולים ביוון – חלקם במרחק של שש שעות הפלגה; ואח"י מזנק שהקיפה את האי באופן רציף בניסיון לאתר פצועים נוספים, תוך שלוחמי הספינה יורדים עם סירות לתוך הנקיקים הצרים – בשל תוואי השטח הבעייתי – וממשיכים לחלץ פצועים.

למחרת היום הצטרפה אל השייטת אח"י וג'ווד בפיקודו של רס"ן רפאל פלדי שהביאה מזון טרי מהארץ.

לימים, מחליטים פרנסי האי להוקיר למדינה הצעירה תודה ולקרוא רחוב על שמה – רחוב 'ישראל'.

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל

אולי יעניין אותך גם

120 שנים אחרי: השבוע ישוחזר ביקורו הראשון של הרצל

ביום חמישי, ה-25 לאוקטובר, יערוך מרכז הרצל של ההסתדרות הציונית העולמית שחזור מרגש לביקורו ההיסטורי של הרצל שנערך בישראל באוקטובר 1898 – לפני 120 שנה בדיוק