מחקר חדש, שפורסם השבוע על ידי ארגון Institute for Health Metrics and Evaluation הנתמך על ידי על ידי קרן ביל ומלינדה גייטס, הציג את מדד תוחלת החיים העולמית הממוצעת לשנת 2040.

זקן ערבי. צילום אילוסטרציה: אמיר כהן – רויטרס

 

המחקר, שפורסם בכתב העת הרפואי הבינלאומי Lancet, ערך השוואה בין יחס תוחלת החיים המדווחת של אזרחי מדינות העולם בשנת 2016 לזו המשוערת בשנת 2040, בהתבסס על מקרי המוות המדווחים ממחלות לא-מדבקות (NCD), כולל מחלת ריאות כרונית (COPD), מחלת כליות כרונית, סרטן ריאות, אלכוהול ועישון, כמו גם הרעה בתוצאות הבריאותיות הקשורות להשמנה – לחץ דם גבוה, כולסטרול וסוכר – ותוך התייחסות לגורמי סיכון מרכזיים בכל אזור, רמת ההשכלה של התושבים וההכנסה לנפש.

 

גרף הנתונים המשווה את מספר המיתות בין ישראל לערביי עזה ויהודה ושומרון ביחס ל-100 אלף

 

"העתיד של בריאות העולם אינו מסודר מראש, וקיימים מגוון גדול של מסלולים סבירים", הסביר המחבר הראשי של המחקר באוניברסיטת וושינגטון ד"ר קייל פורמן. פורמן הוסיף למערכות בריאות מקומיות יהיה תפקיד מרכזי בקביעת תוחלת החיים העתידית של אזרחי המדינות.

זקן ערבי בשנת 2018. צילום אילוסטרציה: אמיר כהן – רויטרס

 

בתוך כך, תוחלת החיים הממוצעת בישראל בשנת 2040 צפויה לעמוד על 84.4 שנה, מקום שביעי בעולם אחרי ספרד, יפן, יפן, סינגפור, שוויץ פורטוגל ואיטליה.

ככל שהדברים נוגעים לערביי עזה ויהודה ושומרון, הרי שהנתונים מראים כי תוחלת החיים שלהם עתידה לצנוח באופן המשמעותי עד שנת 2040. המדד הציב אותם במקום ה-152 בתוחלת החיים העולמית – 4 מקומות בלבד מהסוף.

לינור בר-אל

לינור בר-אל