4:07 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > מדד השלום: העם עם אלאור אזריה

מדד השלום: העם עם אלאור אזריה

65% מהציבור היהודי מצדיק את הירי במחבל המנוטרל ותומך בטענתו כי ירה במחבל מתוך הגנה עצמית, כך עולה מסקר של "מדד השלום"

רוב הציבור היהודי תומך באלאור אזריה, כך קובע סקר מדד השלום של חודש אוגוסט. עם התקדמות דיוני המשפט הצבאי המתנהל נגד הלוחם שירה במחבל המנוטרל בחברון, אזריה זוכה לחיבוק ציבורי רחב. רוב גדול בציבור היהודי (65%) מצדיק את פעולתו של אזריה ותומך בטענתו כי ירה במחבל מתוך הגנה עצמית בגלל שחשש שהוא נושא חגורת נפץ.

התמיכה באזריה גורפת בקרב יהודים המשתייכים למחנה הימין (83%), גבוהה למדי גם במחנה המרכז (51%), וקיימת אפילו בקרב מיעוט במחנה השמאל (20%). התמיכה באזריה גבוהה במיוחד (84%) בקרב צעירים בגילאי גיוס – בני 18 עד 24. תמיכה גבוהה מאוד נרשמה גם בקרב חרדים (95%) ודתיים (79%), אם כי ישנו רוב התומך באזריה גם בקרב מסורתיים וחילונים.

 הפטריוטים מדברים על הדו"ח של פרופ' היס והעדויות החדשות במשפט אזריה

התמכה באזריה מקבלת ביטוי גם נוגע לקבוצת חיילי המילואים שהצהירו כי לא יתגייסו לשירות מילואים כל עוד משפט אזריה נמשך, עד אשר הלוחם יזוכה לחלוטין. 51.5% מהיהודים תומכים בצעד המילואימניקים, כש-43.5% מתנגדים לצעד זה.

בסוגיה זו ישנו רוב לתומכים בסרבנות רק בין אנשי מחנה הימין (71%), כאשר שיעורי התמיכה במחנה המרכז עומדים על 31.5% ובמחנה השמאל התמיכה עומדת על 14%. חשוב להדגיש כי לא מדובר במחנות פוליטיים השווים בגודלם, משום שמחנה הימין לבדו מהווה כיום יותר ממחצית מן הציבור היהודי בישראל.

עורכי הסקר בדקו אם התמיכה באזריה נובעת מעמדה עקרונית של הציבור נגד "טוהר הנשק" הצה"לי המתיר לחיילים להפעיל כוח רק במקרים של סכנת חיים.

"יש הטוענים כי צריך להרוג במקום כל פלסטיני שעשה פיגוע נגד יהודים, גם אם הוא נתפס וברור שאינו מסכן את הסביבה. אחרים טוענים שברגע שהפסיק לסכן את הסביבה, צריך למסור את המפגע הפלסטיני לרשויות החוק. עם איזו משתי הטענות אתה מסכים יותר?", שאלו הסוקרים.

הסקר מראה כי חלוקת הדעות מאוזנת, כאשר 47% תומכים בטענה הראשונה ו-45% בשנייה (הפער של 2% נמצא בטווח טעות הדגימה). התמיכה בהריגת המחבל במקום הפיגוע גבוהה במיוחד בקרב אנשי ימין (62%), צעירים בני 18-24 (69%), חרדים (63%) ומסורתיים דתיים (72%). נראה, אפוא, שהתמיכה הגורפת במעשהו של אזריה מעידה במידה לא מבוטלת על עמדה עקרונית של הציבור היהודי המתירה את לקיחת החוק לידיים בזמן אירועי פיגוע ופחות מהנסיבות הספציפיות של המקרה.

אלאור אזריה. זוכה לחיבוק חם. צילום: באדיבות המשפחה
אלאור אזריה. זוכה לחיבוק חם. צילום: באדיבות המשפחה

25% בלבד תומכים בעמדת המערכת הצבאית כי אזריה חרג מנהלי הפתיחה באש וירה במחבל מתוך תחושת נקמה, והשאר (10%) לא ענו.

האמון בצה"ל לא נפגע

כיוון שתמיכת הציבור היהודי באלאור אזריה מנוגדת לעמדת המערכת הצבאית, ובכלל זה הרמטכ"ל ודרגים בכירים אחרים, נבדק בסקר אם ניגוד זה השפיע על האמון הכולל שלו בצה"ל.

הממצאים מראים ששיעורי האמון בממשלה ובכנסת נמוכים מאוד, כאשר לרבע בלבד יש כלפי שני המוסדות הרבה מאד או די הרבה אמון. שיעור האמון בבית המשפט העליון עומד על 54% ובצה"ל על 87%. נתונים אלה דומים למדידות האמון במוסדות המדינה בסקרי מדד הדמוקרטיה הישראלית בשנים האחרונות. מספרים אלה מלמדים שלא זו בלבד שצה"ל ניצב במקום הראשון, ובמרחק ניכר מעל יתר המוסדות שנכללו בהשוואה, אלא שכמעט כל הציבור היהודי נותן בו אמון.

מסתבר אם כן כי לפחות עד כה פרשת אלאור אזריה, על אף ההתנגדות העזה שהיא מעוררת כלפי המערכת הצבאית עד כדי מתן היתר לסרבנות צבאית, לא השפיעה על היחס האוהד של הציבור היהודי כלפי צה"ל על כל מרכיביו ודרגיו. ניתן לשער שעקב חיוניותו של צה"ל כגוף המרכזי המופקד על ביטחון המדינה, הציבור "חייב" לתת בו אמון ולהתעלם או להמעיט בפגמיו.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב