לפי מדגמי הבחירות הראשונים בצרפת, עמנואל מקרון ומארין לה-פן הם המנצחים בסיבוב הראשון בבחירות, כאשר מקרון מוביל על לה-פן בפער קטן. מועמד המרכז העצמאי צפוי על פי המדגמים להגיע למקום הראשון עם יתרון זעום על פני מנהיגת ה'חזית הלאומית'. המועמדים צפויים לשאת דברים בשעה קרובה.

לפי מכון 'איפסוס', מקרון זכה ל-23.7% מקולות המצביעים והגיע למקום הראשון ל- 21.7%. במקום השלישי מועמד הימין פרנסואה פיון ומועמד השמאל הקיצוני ז'אן-לוק מלאנשון עם 19.5% לכל אחד מהם. יש לציין כי בכמה כלי תקשורת בצרפת ממוקמים מקרון ואת בשוויון עם כ-23% מהקולות לכל אחד מהם.

מועמדים בחירות 2017 בצרפת, משמאל לימין: פרנסואה פיון, עמנואל מקרון, ז'אן-לאק מנלשון, מרי לה-פן, בנואה אמון. צילום: פטריק קובריק, רויטרס
עימות בין המועמדים בשבוע שעבר, משמאל לימין, פיון,מקרון, מנלשון לה-פן ואמון. צילום: פטריק קובריק, רויטרס

מקרון אמר הערב: "היום הפכנו דף בחיים הפוליטיים בצרפת" והוסיף כי הוא ואנשיו "ימשיכו לפעול במלוא הכוח עד לבחירות הפרלמנטריות" הצפויות להתקיים במדינה ביוני הקרוב. לה פן כינתה את התוצאה "היסורית" ואמרה לקהל תומכיה: "הפקדתם בידיי אחריות אדירה להגן על , על הביטחון שלה, על התרבות שלה", והצהירה כי תלחם ב"הגירה המסיבית ובטרור".

בסיבוב הראשון בבחירות התמודדו 11 מועמדים, ארבעת המועמדים אשר הובילו לפי הסקרים הם מארין לה-פן, מנהיגת מפלגת 'החזית הלאומית', מועמד המרכז עמנואל מקרון, מועמד השמאל הקיצוני ז'אן לוק מלנשן ומועמד 'הרפובליקנים' מפלגת הימין-מרכז – פרנסואה פיון. מועמדה של מפלגת הסוציאליסטים, מפלגת השלטון הנוכחית בראשותו של פרנסואה הולנד נשיא צרפת, הוא בנואה אמון, שאינו מצליח על פי אף אחד מן הסקרים להעפיל לסיבוב השני. במידה ויתגשמו התחזיות ולה-פן ומקרון יתמודדו זה מול זה בסיבוב השני, יהווה הדבר שינוי דרסטי במפת הפוליטיקה הצרפתית. תהא זו הפעם הראשונה מזה עשורים בה אף אחד מבין מועמדי המפלגות הגדולות המסורתיות לא יתמודד על תפקיד הנשיאות.

 

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא