הקאמבק של בכיר הטרור? | ברוך ידיד/TPS

בימים האחרונים מתקיימים מגעים להביא לשחרורו של מרואן ברגות'י, ראש תנזים הפת"ח, המרצה 5 מאסרי עולם בישראל, מהכלא, כחלק מעסקת חילופי שבויים אפשרית בין ישראל לחמא"ס.
ממקורות שונים עולה, כי חמא"ס העבירה מסרים רשמיים למצרים בעניין זה: צלאח ברדויל, מבכירי הארגון, אומר לתקשורת הערבית, כי חמא"ס מתעקשת על שחרורו של ברגות'י בכל עסקת חילופי שבויים וכי "לכבוד לה לחמא"ס לכלול אותו ברשימת אסיריה".

ברדויל ציין, כי גם לקראת "עסקת שליט" דרשה חמא"ס את שחרורו של ברגות'י אולם נכשלה והוסיף, כי דווקא גורמים בפת"ח פעלו נגד שחרורו והם מעדיפים כי יוסיף להיעדר מהזירה הפוליטית הפלסטינית.
גם בכירים בפת"ח, חברי הוועד המרכזי, נועדו עם המצרים באחרונה ודרשו מהם לפעול לשחרורו של ברגות'י כחלק מכל עסקת חילופי אסירים ואף לקראת הבחירות הצפויות ברשות הפלסטינית.
העיתון "אלאח'באר" הלבנוני, שמדווח על כך איננו מביא פרטים נוספים, אולם ממקורות בפת"ח נודע לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי ג'בריל רג'וב וכמוהו מחמד דחלאן נועדו עם המצרים ודחקו בהם לאמץ את כוונתה של חמא"ס לכלול את ברגות'י בכל רשימת אסירים עתידית.
ידידו של ברגות'י, חאתם עבד אל קאדר, אישר בשיחה עם TPS, כי מצרים פועלת בעניין ברוח חיובית וקיימת אפשרות לעסקת חילופי אסירים נוספת, אלא שנדרש מאמץ מדיני להביא לשחרורו של ברגות'י.
גם עמאד מוחסין, מנאמניו של דחלאן, הצהיר לפני ימים אחדים, כי מדינות ערביות כבר פועלות מול ישראל בעניין שחרורו של ברגות'י.

מרואן ברגותי פלאש 90
מרואן ברגותי. צילום: פלאש 90

גורם בכיר בפת"ח אומר לסוכנות TPS, כי היחסים בין ברגות'י למחמד דחלאן השתפרו מאוד בשנים האחרונות, לאחר שברגות'י הבין כי ראשי פת"ח, נאמני אבו מאזן החוששים מפני חזרתו לזירה, פעלו נגד שחרורו. בראשם עומדים חסין א – שיח', המשמש גם כשר לעניינים אזרחיים ברשות ועמיתו, מאג'ד פרג', ראש המודיעין הכללי.
כעת מהווים מרוואן ודחלאן ציר חזק וחשוב בפת"ח, אליו הצטרף גם ג'בריל רג'וב, אחד הטוענים לכתר, שמערכת יחסיו עם פרג' וא- שיח', הדרדרה מאוד משום קרבתם לאבו מאזן ומאמציהם לנשל אותו ממוקדי הכח בארגון.
רג'וב, שיחסיו עם מצרים השתפרו מאוד, מנצל את הביקורת, שמטיח המודיעין המצרי באבו מאזן בעקבות אחריותו לפילוג הפנימי בפת"ח ואת הדרישה לאחד את הקבוצות השונות, ופועל בעניינו של ברגות'י. עפ"י מקורות בפת"ח, נועד רג'וב ארבע פעמים באחרונה עם ברגות'י בכלא ושוחח עמו על המאמצים.

ברגותי אוכל בתאו. צילום: שב"ס

כפי שפורסם כאן באחרונה, הודיע ברגות'י לאבו מאזן כי בכוונתו להתמודד על נשיאות הרשות הפלסטינית ואף תבע מממנו לאחד את כלל סיעות הפת"ח היריבות. סיעתו של דחלאן הודחה ע"י אבו מאזן וסיעתו של מרואן נדחקה לשוליים ואנשיה לא קודמו לתפקידי מפתח בוועד המרכזי של פת"ח.
ברמאללה מעריכים כעת, כי הביקור שערכה פדוא ברגות'י אצל בעלה, לאחר 33 חודשים בהם מנעה ישראל את הדבר, הוא תוצאת לחץ מצרי על ישראל.
מקור בפת"ח אומר ל TPS בעניין זה, כי רעייתו של מרואן העבירה באחרונה כספים מהקרן לשחרורו לטובת הקמתו של מחנה פוליטי חדש בפת"ח שיתמודד בבחירות נגד אבו מאזן. במחנה זה חברו יחד אנשי דחלאן וברגות'י, והם נתמכים גם ע"י חמולת ברגות'י הגדולה.
המגעים לשחרורו של ברגות'י מעלים את מפלס במתיחות הגבוה ממילא, בשורות הפת"ח ברמאללה. פרסומים שונים טוענים באחרונה, כי פרג' ניצל את מעמדו כראש המודיעין כדי לשכנע את ישראל וארה"ב למנוע את שחרורו של ברגות'י, משום עמדותיו הקיצוניות שעלולות להביא לעימות בין ישראל לרשות ולפגוע אנושות בתיאום הביטחוני. גם הקרבה בין ברגות'י לחמא"ס שימשה את פרג' כדי "לשבור את רגליו של מרואן", על פי הפרסומים השונים.
החשש מפני ברגות'י, שזכה במקום הראשון בבחירות לפת"ח ב 2016, מוצדק: סקרים שפורסמו גם באחרונה מעלים כי ברגות'י הוא המועמד הפופולרי ביותר בזירה הפלסטינית כיום והוא מאפיל על אבו מאזן ואף על אסמאעיל הניה, מנהיג חמא"ס, ומקדים אותם בפער ניכר.

אבו מאזן. צילום: רויטרס

החשש מפני ה"קאמבק" הצפוי אף הביא בכירים בפת"ח להציע לברגות'י לקבל את ראש רשימת הפת"ח בבחירות תמורת הוויתור על ההתמודדות לנשיאות, ראש בראש מול אבו מאזן.
ברחוב הפלסטיני קיימת הסכמה כי ברגות'י הוא התקווה החדשה נוכח השחיתות שהתפשטה לכל מוסדות הרשות ובכיריה. ברגות'י לא הצטרף לרשות הפלסטינית ושמר על תדמית נקיה. סקר אחרון שפורסם מעלה כי 82% מתושבי הרשות סבורים כי היא נגועה בשחיתות ו 50% ענו כי הפכה לנטל על העם הפלסטיני.:עוד באותו נושא