נתחיל מהסוף. ראויה למלוא המחמאות על עונה גדולה ביורוקאפ. הקבוצה החדשה שבנו שם סימונה פיאנג׳יאני, אורי אלון ושאר הבעלים של המועדון ראויה להערכה. אם נוציא את האירוע המכוער שהיה בהתנהגות האוהדים החברים ארגון הבריגדה ביום שישי בארנה, ראשי חיזקו את הקשר עם האוהדים והגדילו את כמותם. הרבה מזה בזכות ההיכל המרשים כמובן, אבל בדרך של אורי אלון שהוא הרוח החיה בהפועל ירושלים, האיש שאחראי למהפכה, המקצועית והתודעתית לפיה הולכת להיות מכבי תל אביב החדשה.

הפועל ירושלים נגד ולנסיה. צילום: עומר בנוביץ
הפועל ירושלים נגד . צילום: עומר בנוביץ

40 דקות גרועות ומשפילות לא יכולות למחוק עונה שלמה מוצלחת מאוד במפעל האירופי ועדיין, אי אפשר להתעלם מההופעה המביכה של הקבוצה במשחק הגורלי של העונה. אפשר ומותר להפסיד, בעיקר לקבוצה מצויינת במשחק חוץ. אבל יש דרך. אם יש משהו שמנחם בתבוסה של הפועל ירושלים בוולנסיה זה שאי אפשר לומר שהשחקנים לא רצו, לא התאמצו או זלזלו. במהלך העונה כולה השחקנים של ירושלים עשו בדיוק ההיפך מזה. אם הזרים של מכבי תל אביב ספגו ביקורות מוצדקת על הזלזול שלהם, שחקני ירושלים עשו הכל.

אחרי הכישלון במשחק חצי הגמר, אי אפשר להתנתק מהנתונים המדאיגים של הפועל ירושלים בשנים האחרונות במשחקים מכריעים. אין קשר למאמנים, לשחקנים ולאיכות היריבה. הפועל ירושלים מתרסקת במאני טיים.

זה קרה לה בעונה שעברה למשל במשחק האליפות בארנה נגד יריבה נוחה מאוד כמו מכבי ראשון לציין. ירושלים הייתה קרובה 40 דקות מתואר האליפות, החשוב בכדורסל הישראלי – והפסידה. העונה, בגמר גביע המדינה, התואר החשוב והיוקרתי, במשחק ביתי בארנה, ירושלים פגשה את מכבי תל אביב בעיצומו של משבר בתקופה רעה מאוד. שוב 40 דקות מזכייה בגביע המדינה והפועל ירושלים ספגה הפסד משפיל בביתה. היו גם ההפסדים לקבוצות קטנות כמו קרית גת, אשדוד/באר טוביה וגלבוע/גליל העונה.

יכולים להיות גאים. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ירושלים
יכולים להיות גאים. צילום: עמוד הפייסבוק של הפועל ירושלים

כדי שהפועל ירושלים תהיה מכבי תל אביב של פעם, היא חייבת את האופי של מכבי תל אביב, של פעם. את הווינריות ואת היכולת להגיע בכושר שיא למשחקים הגדולים שאין מהם דרך חזרה. להפועל ירושלים יש את כל הכלים להיות בין 20 הגדולות באירופה גם בעונה הבאה. היא יכולה להיות קבוצת יורוליג טובה, אבל הפועל ירושלים תמשיך לשחק בעונה הבאה ביורוקאפ ולנסות להתקדם ולהבין מה גורם למועדון ליפול דווקא ברגעים המכריעים של העונה.

ולנסיה קבוצה טובה עם סגל שמשחק יחד כבר כמה שנים והתיאום שם עובד מצוין. הם לא נלחצים מפיגור, אין אצלם כמעט יום חלש ויום גדול, הם באים לעבוד בכל משחק. זה לא שוולנסיה טובה מירושלים בהרבה, אם בכלל. ירושלים פחות טובה מהספרדים בכל הקשור לתיאום בין השחקנים, לריכוז שלהם ולניצול הזדמנויות. לספרדים יש גם סגל גדול יותר, למרות הפציעות שהיו לה בסדרה. לירושלים יש הרבה כישרון ופחות משחק קבוצתי. יש פחות משמעת על הפרקט וזה מה שעשה את ההבדל.

הביקורות אחרי המפלה בוולנסיה מובנות אבל למרות התבוסה הכואבת, הפועל ירושלים יכולה לשוב ארצה מרוצה מההישג הגדול שלה העונה במפעל האירופי, ממשחקים גדולים, ניצחונות דרמטיים ומרגשים. הפועל ירושלים נתנה העונה לקהל האוהדים שלה סיבה טובה לאופטימיות לעתיד. אליפות המדינה בסיום העונה, תהפוך את העונה הנוכחית לאחת הטובות בהיסטוריה של המועדון.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא