הכרזת העצמאות. צילום: לע"מ
הכרזת העצמאות. צילום: לע"מ

הממשלה דנה היום (א') בהצגת מגילת העצמאות המקורית לציבור. המגילה נשמרה עד כה ע"י גנזך המדינה במרתפי ארכיון המדינה כאשר עותק זהה שלה הוצג בבית העצמאות בשדרות רוטשילד 16 בת"א.

המבנה בו התגורר ראש העיר הראשון של ת"א, מאיר דיזינגוף, שימש כמקום בו הוכרזה עצמאות המדינה בה' באייר תש"ח, 14.5.1948. בשנת 2009 נחקק "חוק בית העצמאות" המסדיר את שחזור ושימור המבנה שהוגדר כ"נכס בעל חשיבות לאומית והיסטורית מן המעלה הראשונה".

"חשיבות זו באה לידי ביטוי בחוק בית העצמאות, שמטרתו לשחזר ולשמר את הבניין שבו הוכרזה עצמאות ישראל. בהיותו בעל חשיבות לאומית והיסטורית בתולדות העם והמדינה, הוחלט להקים בו למען הציבור מוזיאון לתולדות עם ישראל בארץ ישראל, ולשימור זכרו ופועלו של מאיר דיזינגוף", לשון החוק. מאז ולאורך השנים התקבלו מספר החלטות לתקצוב שחזור המבנה.

את ההחלטה הביאו לאישור הממשלה רה"מ בנימין נתניהו והשר לענייני ירושלים ומורשת זאב אלקין. הצגת המגילה תתבצע "תוך הבטחת שמירתה, ביטחונה ותנאים להחזקתה".

בשנת 2011 הקצתה המדינה 5 מליון שקלים אליהם התווספו כשנתיים מאוחר יותר תרומות בסך 10 מיליון דולר מקרן היסוד. היום צפויה לאשר הממשלה את תקצוב שיפוץ המקום בכ-30 מיליון ש"ח נוספים בין השנים 2017-2019.

"חשוב לחבר את עם ישראל והדורות הבאים גם למורשת העתיקה והחדשה שלנו"

בפתח ישיבת הממשלה אמר רה"מ בנימין נתניהו: "בעוד יומיים, כ"ט בנובמבר, אנחנו נציין 70 שנה להחלטת האו"ם בהכרה במדינה יהודית בארץ ישראל. אנו מקצים היום 30 מיליון שקלים לשימור ושחזור בית העצמאות בתל אביב, זה אותו מקום בו ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, הכריז על מדינת ישראל עוד בטרם היה ראש ממשלה. בנוסף, אנחנו נקים במקום מוזיאון לתולדות עם ישראל בארץ ישראל, ובו תוצג לציבור מגילת העצמאות המקורית".

לדבריו, "זה חלק מתוכנית המורשת שלנו שאנחנו משקיעים בה משאבים רבים, גם כסף, גם מחשבה ותשומת לב כי אנחנו יודעים שבסופו של דבר העתיד שלנו קשור לעבר שלנו, ועמים שלמים נמחקים, תרבויות נעלמות מעל פני האדמה משום שבצונאמי הגלובלי זהויות נעלמות מעל פני האדמה. לכן חשוב לנו לחבר את עם ישראל ואת הדורות הבאים גם למורשת העתיקה שלנו וגם למורשת החדשה שלנו. והמאמץ של אתרי מורשת הוא אחד מהצירים המרכזיים של המאמץ הזה".

"אני נשאלתי לאחרונה, דווקא בשידור של תוכנית של קול ישראל לקראת כ"ט בנובמבר, מה אתה רואה במאה שנים הבאות, מהם הצרכים, אני זוכר פחות או יותר את רוח השאלה, ואמרתי שהצורך הראשון שלנו למאה שנים הבאות הוא לזכור את 4,000 השנים הקודמות. זה הדבר הראשון שיבטיח את עתידו של העם היהודי בארץ ישראל ובמדינת ישראל", הוסיף נתניהו.

מגילת העצמאות. צילום: לע"מ
מגילת העצמאות. צילום: לע"מ

 אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20