ל-2 מיליון אזרחים אין גישה למיגון, 16% מהמקלטים לא ראויים לשימוש, 33% מהמקלטים ברמת כשירות נמוכה. אלו רק חלק מהמסקנות החמורות שעולות מדו”ח על שהותר לפרסום.

הדו”ח מבקר בחריפות את , שר הביטחון לשעבר. לדבריו, הגיש את תרחיש המלחמה שבעה חודשים לאחר המועד המתוכנן (ספטמבר 2015). בנוסף לכך, הקבינט התעדכן בתרחיש רק תשעה חודשים לאחר מכן, ביוני 2016. בסך הכל, הגיש את התרחיש לקבינט באיחור של שנה וחצי.

בתוך כך, הדו”ח טוען שצה”ל, שהיה תחת מוטת שליטתו של יעלון, לא שיתף פעולה עם משרדי הממשלה. עד ליוני 2016 לא התקיים בדיון בקבינט שעסק בהכנת העורף לחירום.

באפריל 2013 הוקמה ועדת שרים במטרה לקדם את המיגון האזרחי על התושבים בעת מלחמה, אולם הוועדה כונסה פעם אחת בלבד. לאחר “צוק איתן” הוקמה ועדת שרים להכנת פיקוד העורף, הוועדה כונסה פעמיים.

הדוח יתפרסם בקרוב. מבקר המדינה יוסף שפירא. לע"מ
יוסף שפירא, מבקר המדינה. ביקורת חריפה על שר הביטחון הקודם. לע”מ

כמו כן, הדו”ח אסף נתונים חמורים שמשקפים ריפיון במיגון האזרחי. נכון ל-2012, 5,750,000 אזרחים בישראל (73% מכלל האוכלוסייה) נסמכים על מקלט ציבורי או משותף, 209 אלף אזרחים אינם יכולים להתגונן באמצעות מקלטים ציבוריים שמיועדים לשרת אותם.

מבקר המדינה התייחס לעובדה שהנתונים נאספו לפני זמן רב. הדו”ח הדגיש, למרות שהנתונים ישנים, לא חל שינוי משמעותי מאז ועד היום.

עבר לפיקודו של יעלון

במאי 2014 הממשלה אישרה את סגירתו של המשרד להגנת העורף והעברת סמכויתיו למשרד הביטחון ולמשה יעלון העומד בראשו. בשעתו, , השר לביטחון פנים היום, עמד בראש משרד פיקוד העורף. השר ארדן יזם לסגור את המשרד להגנת העורף והתפטר. במכתב התפטרות שהגיש לראש הממשלה , ארדן כתב: “מתקשה מאוד לקבוע מדיניות להכנת העורף לחירום, בעוד גוף הביצוע המרכזי בעור, פיקוד העורף, בו הושקעו משאבי המדינה, אינו כפוף מכוח החוק לביצוע מדיניות זו”. כמו כן, דן רונן, מנכ”ל המשרד להגנת העורף לשעבר, העביר ביקורת חריפה על יעלון. בשעתו, רונן טעם שמשרד הביטחון ” מתנהג התנהגות בלתי הולמת כלפי המשרד להגנת העורף”.

קורא להחמרת הענישה. ארדן. פלאש 90
גלעד ארדן. התקשה לקבוע מדיניות בהכנת העורף תחת פיקודו של יעלון. פלאש 90

לבסוף, המשרד להגנת העורף נסגר והועבר לסמכותו של יעלון. היום, דו”ח מבקר המדינה אומר שיעלון כשל בתפקודו על הגנת העורף.

גלעד ארדן הגיב היום (ג’) על פרסום הדו”ח. “דו״ח מבקר המדינה בעניין העורף מוכיח לצערי את טענתי מלפני שנתיים וחצי: העורף זקוק לאחראי אחד ברור ומרכזי שיקבל את כל הסמכויות הנדרשות. אך כל וד האחריות בנושא נמצאת תחת - העורף תמיד יהיה בעדיפות נמוכה בטיפול המשרד אל מול צורכי צה״ל ומערכת הביטחון”, אמר ארדן.

ארדן הוסיף, “מספר הדיונים שקיים משרד הביטחון והעובדה שמאז לא הוסדרו הסמכויות עדיין- מעידה איך הנושא מתועדף במשהב״ט. גם חוק העורף עדיין ממתין”.

יעלון: “הדו”ח מצייר תמונה חלקית”

מקורביו של משה יעלון הגיבו לביקורת החריפה נגדו. לדבריהם, המסקנות בדו”ח הן “חד ממדיות”. בהודעה שנמסרה מטעמו של יעלון נאמר: “דו”ח המבקר מצייר תמונה חלקית ביותר, חד ממדית וכזו שאינה תורמת להבנה מלאה ועמוקה של היערכות מערכת הביטחון למצבי חירום בעורף בתקופת כהונתו של שר הביטחון לשעבר יעלון”.

. יעלון. פלאש 90
יעלון. לא הכין את העורף האזרחי. פלאש 90

עוד נאמר בהודעה, “שר הביטחון לשעבר יעלון הוביל בשנות כהונתו במשרד הביטחון פעילות משמעותית ורחבת היקף לשיפור מוכנות העורף אל מול איום הטילים והרקטות, הן בהיבט ההגנה האקטיבית, הן בבניית הרשויות המקומיות והמועצות האזוריות להתמודדות עם מצבי חירום, והן בהיבט ההתקפי. כמו כן, החל שר הביטחון לשעבר יעלון בהובלת תיקון חלק מהליקויים המופיעים בדו”ח, עוד טרם פרסומו”.

 

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.