‏בבוקר שאחרי חילופי אש, צה"ל מעביר מסר לטהרן: דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס אומר הבוקר כי הלילה האחרון ביטא את המוכנות המודיעינית שלנו מול . "כח קודס בחר לפעול כנגד מדינת ישראל במקום הלא נכון. המרחב הסורי הוא מרחב שאנחנו לא יכולים לאפשר לו לפעול שם. אנחנו עדיין ערוכים ומוכנים למגוון תרחישים וכל ניסיון להגיב יענה בתגובה קשה".

מתקפה בסוריה. צילום: רויטרס

 

לדברי מנליס, "מזה מספר שבועות צה״ל נמצא במבצע שיבוש רחב היקף של פעולות נקמה מצד כח קודס. המבצע שנמשך כחוד פעלנו מספר פעמים מול פצצות איראניות מתקתקות והצלחנו למנוע מספר פעולות נקמה. הלילה האיראנים הצליחו לבצע את הפיגוע שלהם, כשמי שהוביל את הפעולה היה ".

מוחמד עלי געפארי מפקד משמרות המהפכה מימין והבכיר במשמרות המהפכה קאסם סולימאני ב- 2016. צילום: ויקיפדיה

 

במהלך הלילה שוגרו כ-20 טילים ואף אחת מהן לא פגעו בשטח ישראל. רובן נפלו בסוריה וארבע מהן נפלו בשטחים פתוחים בקווים של מוצבים. אין פצועים ולא נגרם נזק לאף מוצב.

"התקיפה הרחבה ביותר נגד מערכים איראניים"

מנליס הוסיף כי: "הפעולה האיראנית היא עזות מצח של קסם סולמני וכח קודס והם שלמו על כך מחיר הלילה.אנחנו התכוננו לתרחיש הזה". לדבריו, צה״ל יצא הלילה למבצע תקיפות הנרחב ביותר בעשרות האחרונים. "תקפנו עשרות מטרות וזוו התקיפה הישראלית הרחבה ביותר כנגד מערכים איראנים", אמר דובר צה"ל.

היעדים האיראניים בתוך . צילום: דו"צ

 

במסגרת התקיפה הנרחבת הותקפו:

• אתרי מודיעין איראניים המופעלים על ידי כוח קודס.
• מפקדות לוגיסטיות של כוח קודס.
• מתחם צבאי ומתחם לוגיסטי של כוח קודס בכיסוואה.
• מחנה צבאי איראני צפונית לדמשק.
• אתרי אחסנת נשק של כוח קודס בשדה התעופה "דמשק בין לאומי".
• מערכות ומוצבי מודיעין המשויכים לכוח קודס.
• תצפית, עמדות צבאיות ואמצעי לחימה באזור החיץ.

כמו כן הושמד המשגר האיראני ממנו שוגרו הטילים לעבר ישראל הלילה. חיל האוויר תקף נוכח ירי סוללות הגנה אווירית סורית, אשר ביצעו ירי על אף האזהרה הישראלית. בתגובה תקף צה"ל מספר מערכות יירוט אוויריות ( SA5 SA2 SA22 SA17) השייכות לצבא סוריה.

בתוך כך, אנו יכולים לדווח הבוקר כי כל מטוסינו שבו הלילה בשלום, זאת על אף שהותקפו הלילה על ידי טילי נ"מ(נגד מטוסים) סוריים. לפי דובר צה"ל כוחותינו תקפו הלילה 5 סוללות נ"מ וטילי קרקע-קרקע סוריים שניסו להפיל מטוסים.

ההנחיות לעורף: "לחיות בשגרה"

אחרי לילה של חילופי אש כבדים בין ישראל לבין האיראנים בסוריה, ברמת הגולן ובצה״ל הוחלט על שגרה מלאה אולם המקלטים נשארים פתוחים. "הלילה הזה הוא מסר לכל מי שמנס לפגוע בנו. זהו מסר חד להתבססות האיראנית ומעבר לזה – הרצון שלנו הוא לאפשר שגרה כמה שניתן לתושבים ובשיקול דעת".

עוד אמר תא"ל מנליס. "ההנחיות הן לחיות בשגרה גם בלימודים, גם לחקלאים ואנחנו מאפשרים התקהלות של עד 1000 איש".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא