בשבועות האחרונים מתפרסמות ידיעות רבות על כך שישראל וטורקיה קרובות להסכם פיוס שיסיים את היחסים הלא טובים בין המדינות. באחרונה קיבלנו עדות נוספת להתחממות היחסים המחודשת בין המדינות כאשר ישראל התקבלה לברית הצבאית של נאט"ו – הצעה אותה דחו הטורקים עד אתמול.

כזכור, עוד בסוף שנת 2009 בזמן מבצע עופרת יצוקה התדרדרו היחסים בין המדינות על רקע הפצצות חיל האוויר בעזה, דבר אותו הטורקים לא אהבו. חצי שנה לאחר מכן פוצצו היחסים בין המדינות לאחר פרשת ה"מרמרה" בה הטורקים טענו שישראל הרגה 8 אזרחים טורקים חפים מפשע שהיו על ספינה שעשתה את דרכה לחופי עזה.

ארדואן.
ארדואן.

ראש הממשלה הטורקי ארדואן הרבה להשתלח בישראל בעקבות המקרה ובמהרה נראה היה כי שתי המדינות שונאות זו את זו מאז ומעולם, על אף שעד 2008 היו השתיים בעלות ברית קרובות.

על אף שמדובר בשתי המדינות הקרובות ביותר לארה"ב במזרח התיכון ולהשפעה הטורקית על המו"מ עם סוריה בתקופת כהונתו של אולמרט, היו יחסים מתוחים מאד בין המדינות. כעת עושה רושם שהיחסים בין המדינות צפויים לשוב לקדמותם בשבועות הקרובים.

אז מה הם היתרונות והחסרונות בהסכם הפיוס עם טורקיה ומהו גם האינטרס של הנשיא הטורקי ארדואן במהלך שכזה?

יתרונות חימום היחסים

עד 2008 טורקיה היתה בעלת הברית הקרובה ביותר של ישראל במדינות המזרח התיכון, העובדה שהיה מדובר במדינה שאינה ערבית במזרח התיכון היווה נדבך חשוב ביציבות האזור.

כמו כן לטורקיה יש קווים דומים לישראל – כאשר 2 המדינות סובלות מטרור פנימי וחיצוני ומארגונים שמנסים להפיל על המשטר- הפלשתינים בישראל, הכורדים והארמנים בטורקיה. ליחסים עם טורקיה יש גם את הפן הכלכלי: במרחב הימי של ישראל נמצאו שדות גז רבים – בישראל מבינים שדרך טורקיה אפשר להעביר את צינור הגז לכל אירופה ודבר זה יכול להוביל להתפתחות כלכלית ולהכנסה של מיליונים למדינה.

חסרונות חידוש הקשר

מצד שני לעניין הפיוס יש גם חסרונות כאשר חידוש היחסים עם טורקיה עלולה לבוא על חשבונם על היוונים והקפריסאים איתם מצויה טורקיה בסכסוך על טריטוריה. בשנים האחרונות לאחר אותו סכסוך מתוקשר בין נתניהו לארדואן התקרב ראש הממשלה לציר היווני-קפריסאי דרכם נעשו כמה פיתוחים חשובים בתחומים הביטחוניים והכלכלים. היוונים והקפריסאים רואים בממשלה הטורקית איום עליהם ועל האזור כולו.

הצד הטורקי

ארדואן עצמו הרבה בשנים האחרונות להשתלח בישראל ובראש הממשלה נתניהו, אז למה פתאום הוא כן מעוניין לחזור לקשר עם ישראל? יש לכך כמה סיבות:

1. כאמור גילוי שדות הגז בשטח הימי של ישראל וקפריסין שקוסם מאד לטורקים (זה השטח הכי קרוב אליהם).
2. הסכסוך עם רוסיה – במקרה של הסכם פיוס עם ישראל יוכל ארדואן לוותר על הגז שמוזרם אליו מרוסיה שאיתה הוא מסוכסך בעקבות המלחמה בסוריה.

 

ארדואן עם פוטין בעידן חמים יותר. צילום: הקרמלין
ארדואן עם פוטין בעידן חמים יותר. צילום: הקרמלין

3. עליית ביקוש החופשות של הישראלים במדינות השכנות יוון,קפריסין ובולגריה-למרות שטורקיה היא עדיין מדינה בעלת מחירים זולים יחסית לחופשה ארדואן רואה כיצד הביקוש הישראלי לחופשות במדינות השכנות עולה.
בעקבות הסכסוך נמנע מהרבה ישראלים חופשות וארדואן רוצה להחזיר אליו את הנופש הישראלי שבעבר היה ממלא את ערי הקיט בטורקיה.

להסכם הפיוס עם טורקיה יש יתרונות וחסרונות,אבל בפאן הבטחוני,הכלכלי והאזורי יהיה זה צעד מתבקש. עם כל הכבוד ליוון וקפריסין שנמצאות במשבר כלכלי כדי להתפתח ולפתח צריך לרקום יחסים עם מדינה מפותחת. הסכם בין טורקיה לישראל יועיל לאזור כולו.

20 News

20 News