ביום שישי הושבע טראמפ לנשיא ארצות הברית ומיד פרצו מהומות בוושינגטון ובכל רחבי המדינה, חלקן אלימות. בין ההפגנות התקיימה "צעדת הנשים נגד טראמפ" בהשתתפות מאות אלפי מפגינים.

מארגנת הצעדה הקיצונית היא לינדה סרסור, פעילה פלסטינית-אמריקאית מובילה ובעלת השפעה שתמכה במהלך הבחירות המוקדמות במועמד הדמוקרטי ברני סנדרס ואף הופיעה בכנס שקיים במדינת וויסקונסין.

צילום: עמוד הפייסבוק של לינדה סרסור
צילום: עמוד הפייסבוק של לינדה סרסור

בנאום שנשאה במהלך הצעדה אמרה: "אני עומדת כאן לפניכם בגאווה כפלסטינית מוסלמית אמריקאית מברוקלין, ניו יורק. אנחנו הדמוקרטיה האמיתית. לא אכבד את הנשיא הזה, לא אכבד ממשל שזכה על גבם של מוסלמים, שחורים ונשים. הקהילה המוסלמית בארה"ב סבלה בשקט ב-15 השנים האחרונות של ממשלי בוש ואובמה. אני לא אעצור. אנחנו הרוב, אנחנו המצפון של אמריקה. אני הקול של סבתי הפלסטינית שחיה תחת כיבוש".

למקרה שנותר ספק לגבי אופי מנהיגי הצעדה, נאמה גם הפעילה הרדיקלית אנג'לה דייויס שאמרה: "לא נשכח את עזה והגדה המערבית. אנחנו ארגוני זכויות הנשים וזכויות האדם קוראים לשחרר את פלסטין".

סרסור ידועה בדעותיה הקיצוניות כאשר פרסמה בעבר בחשבון הטוויטר שלה הודעות תמיכות בחוק השריעה כשכתבה: "חוק השריעה הוא חוק הגיוני". בימים האחרונים פורסם כי לסרסור קשר לסלאח סרסור, אדם שתומך כלכלית בארגון הטרור חמאס. אחיו של סלאח מרצה עונש מאסר בגין חברות בארגון החמאס בארה"ב.

אתר "nrg" פרסם כי בשנה שעברה הופיעה לינדה סרסור בכנס של ארגון השמאל הרדיקלי "קול יהודי לשלום", שם האשימה את ישראל בכך שהיא מביאה אלימות לאדמת ארה"ב כשאמרה כי "הממשל האמריקאי מייבא מישראל אידאולוגיה ופילוסופיה, מאז 2005 יותר מ-95 אלף קציני משטרה אומנו על ידי הצבא הישראלי".

הנשים הצועדות זכו גם לתמיכתה של הילרי קלינטון, שהפסידה לטראמפ בבחירות. קלינטון כתבה בטוויטר שלה: "תודה על שאתן עומדות, מדברות וצועדות למען הערכים שלנו. זה חשוב כתמיד. אני באמת מאמינה שאנחנו תמיד חזקות יותר ביחד". גם חברת הכנסת זהבה גלאון הביעה תמיכה בנשים המוחות וצייצה במהלך השבת בחשבון הטוויטר שלה: "נשים מעוררות השראה. יש את כל הסיבות להתנגד לנשיא שהוא עבריין מין, הלוואי והייתי שם איתכן".

 

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם