בעוד שרק 25% מהעסקים בארץ נמצאים בבעלות נשים, חברת אשראי מסטרקארד דרגה את ישראל כמקום הרביעי הטוב בעולם לפתיחת על ידי נשים.

בשלושת השנים האחרונות מדרגת חברת האשראי מסטרקארד את התנאים העומדים בפני נשים המעונינות לפתוח עסק ב-58 מדינות. הדירוג מבוסס על שלושה קריטריונים: תנאי במשק, זמינות משאבי ידע ומימון, ותמיכה ביזמיות. בראש טבלת הדירוג צועדות ארה"ב, ניו זילנד וקנדה. ישראל התקדמה מקום אחד מאז השנה הקודמת.

המחקר מצא כי ישראליות רבות מתחילות את דרכן ליזמות בתעשיית ה"פרילנס" כאשר הן מספקות שירותים לחברות בין-לאומיות מרחוק בעזרת אמצעים טכנולוגיים.

למרות אחוזי יזמות נשית נמוכים יחסית בהשוואה למדינות אחרות בעולם, בעלות עסקים ישראליות נהנות מנגישות גבוהה לידע ולכסף הנדרשים לפתיחת עסק. קרוב ל-50% מהנשים בארץ מחזיקות בתואר אקדמאי. כמו כן, ישראליות רבות מצליחות לחסוך את הכסף הנדרש או לקבל הלוואה לפתיחת עסק בתנאי מימון דומים לאלה המוצעים לגברים.

המחקר גם העניק ציונים גבוהים לתנאים החברתיים לפתיחת עסק על ידי נשים בארץ. למרות הקיטורים הנשמעים מבעלי העסקים, המחקר דירג את ישראל כאחת המדינות הנוחות לפתיחת עסק עם מערכת תמיכה מפותחת לניהול עסקים ותרבות סובלנית ללקיחת סיכונים . ממשל תקין וגישה חיובית ליזמות נשית גם תורמים למיקום המוביל של ישראל.

יועצת כלכלית דבי סאסן המלווה גם נשים אחרות בפיתוח עסקים ופתיחת תיקי השקעות רואה בתמיכה הדדית בין יזמיות את המפתח להצלחה. "אני אוהבת להיות יזמית בישראל," אומרת סאסן שעלתה מארה"ב. "המדינה שלנו מלאה באנשים בעלי רוח יזמית. יש לאנשים אמונה ביכולת שלהם והמון תמיכה הדדית. אני מרגישה שיש לי "אחיות לעסקים" ואנחנו תומכות אחת בשניה ומעודדות אחת את השניה. אף אחת לא תתקע לי סכין בגב ואני לא רואה קינאה. להיפך, נשים נותנות אחת לשניה – את הזמן, את הידע, את הכישורים ולפעמים גם את הכתף לבכות עליה. למרות שכולנו עסוקות עם שבוע עבודה ארוך של 6 ימים ומשפחות ברוכות ילדים, התמיכה ההדדית הופכת את היזמות לחוויה ייחודית ומעצימה."

רבקה ליבוביץ, מנהלת קהילת פייסבוק כלכלית עם למעלה מ-25,000 משתתפים מדגישה את השילוב בין ה"ראש" הישראלי לבין התנאיים הסביבתיים הנוחים. "ישראל מדורגת במקום ה-16 בעולם היזמות והיא המדינה עם צפיפות הסטארט-אפים הגבוהה בעולם. עם לוקחים בחשבון את התמיכה החברתית ואת התנאים הסוציאליים כגון 15 שבועות של חופשת לידה זה ממש לא מפתיע שישראל נמצאת במקום הרביעי בעולם ביזמות נשית. זה חלק מה-דנ"א שלנו."

רבקה זלצמן, בעלים של "בלגאן בי גון" מחיפה מופתעת מהתוצאות. "אין בארץ מספיק מנכ"ליות או נשים בעמדות מפתח בכירות בעסקים. קשה לפתוח עסק. נשים מרגישות הרבה לחץ כשהן צריכות לעבוד אך מתקשות למצוא מסגרות מתאימות עבור הילדים."

לעומת זאת, מעצבת פנים סבטקה ריביליס מהישוב עלי מוצאת ביזמות את התשובה לאיזון בין הבית לבין העבודה. "העולם מתקדם ויחד איתו גם המושגים של עבודה ועסקים," היא אומרת. "ישראלים מתחילים להבין את זה. לא חייבים להגיע למשרד ב-7 בבוקר כדי לבצע דברים. הנטיה הטבעית של הנשים, גם נשים קרייריסטיות, היא לשמור על פניות גם לדברים אחרים. גם להרוויח, גם לעשות דברים שאני אוהבת, גם לטפל במשפחה ובילדים, גם להיפגש עם החברות והכל בתוך ה-24 שעות שיש לי. במקום להילחם בנטיה הטבעית הזו, החברה שלנו מחפשת דרכים למנף אותה וזה מוביל נשים רבות לפתוח עסקים או לעבוד בפרילנס. וגם, אין מה לעשות, אנחנו יותר אמיצות ומוכנות לקחת סיכונים מאשר הנשים בשאר העולם."

"למרות המיקום הטוב יחסית של שיעור העסקים המנוהלים על ידיד נשים ברמה העולמית, אין ספק כי יש לתגבר את המאמצים לעודד ולתמוך בקידום יזמות נשים במטרה להשוות ככל הניתן את שיעור בעלות העסקים לשיעור הגברים בעלי העסקים," מסכמת מיכל וולך סמנכ"ל מט"י – מרכז לפיתוח יזמות ירושלים.

וולך מציינת שכמחצית מהפונים לשירותי ההכשרה והליווי של מט"י בירושלים הן נשים מכול המגזרים, כולל המגזר החרדי ותושבות מזרח ירושלים.

"לכאורה בשנת 2020 לא אמור להתקיים פער כל כך גדול בין גברים לנשים. יחד עם זאת עולם העסקים כיום הוא עדיין גברי בעיקרו ונשים רבות חשות חסמים רבים בכניסה לעולם זה. הסיבות לכך נעוצות בחינוך מגיל צעיר ובתרבות החברתית שבה נשים מרגישות פחות בטוחות בעת ניהול משא ומתן, מרגישות אי נוחות לדרוש שכר ראוי על עבודתן. הן עדיין חוששות לקחת סיכונים וערות לקושי ולמחיר של לשלב בין משפחה לניהול עסק דורשני.

בכל מקרה, אין ספק שעולם העבודה המשתנה שבו העבודה כשכיר הולכת והופכת לפחות זמינה ובטוחה תחייב גם יותר ויותר נשים להצטרף לעולם העסקים," אומרת וולך.:עוד באותו נושא