מעמד המאמן נשחק והגיע לשפל. רוב המאמנים הפכו לזרוע המבצעת של בעלי הקבוצות שמינו עצמם בהדרגה וללא תואר רשמי למנג׳רים ללא אחריות, שהייתה ונשארה רק של המאמן. המאמנים בכדורגל הישראלי, בעיקר הצעירים, אלה שאמורים היו להביא הבשורה החדשה, ממשיכים לפגוע בתדמית המאמן ולדרדר אותו.

בשבועות האחרונים הייתה לכמה מאמנים בליגת העל הזדמנות להוכיח שהם שולטים בקבוצה שלהם, ושהם הרבה מעבר לדמות מקצועית שמעבירה את האימונים ועומדת על הקווים במשחקים. יותר ויותר שחקנים, זוטרים ובכירים, צעירים וותיקים, עברו עבירות משמעת שחייבו את התערבות המאמן לצורך ענישה. עבירות המשמעת, חלקן בוצעו לעיני המצלמות, חייבו יד קשה מצד המאמן.

הפגין מנהיגות. קובי רפואה. צילום: באדיבות ONE
דווקא רפואה הצעיר הפגין מנהיגות. צילום: באדיבות ONE

שלושה מאמנים, קובי רפואה, ליטו ושרון ספגו סטירה משחקנים שלהם, ורק אחד הגיב כראוי. דווקא המאמן הכי צעיר, שהחל רק העונה לשמש כמאמן ראשי בליגת העל – קובי רפואה. באחד מאימוני לפני כשבועיים, הבלם הברזילאי דוס סנטוס התעמת עם לירוי צעירי וחבט בו באגרופו. רפואה החליט להשעות את דוס סנטוס מיידית. הוא לא המתין ליו״ר שינו זוארץ, גם לא לאיש החזק במועדון אבי לוזון. רפואה מנע מדוס סנטוס להתאמן ולשחק עם הקבוצה מאז אותו אירוע תוך התעלמות מהעובדה שמכבי פתח תקוה נאבקת להשיג את הכרטיס לאירופה ולא היסס להשאיר אותו מחוץ לסגל גם נגד מכבי תל אביב במחזור האחרון בשבת למרות שהיה זקוק לו מקצועית. שרשרת ההפסדים של הקבוצה והחשש לאבד את המקום השלישי לא גרמו לריכוך אצל רפואה. ״אצלי אין שכונה, אין משחק עונה ואין חנינות, מי שלא יודע להתנהג ולכבד את המאמן ואת החברים שלו בקבוצה – יישב ביציע״. אמר רפואה.

ישמור על סיכוי לאליפות?  וידיגאל וקרויף. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב
ישמור על סיכוי לאליפות? וידיגאל וקרויף. צילום: האתר הרשמי של מכבי תל אביב

בשבת האחרונה, ליטו וידיגאל הוציא את רובן מיקאל רבע שעה לפני סיום המשחק של מכבי תל אביב נגד מכבי פתח תקוה. מיקאל זעם על החילוף וירד בזעם לספסל כאשר הוא מתעלם לגמרי מהמאמן והצוות שלו שהושיטו לו יד. מיקאל פרק את תסכולו גם על הספסל. הפעם ג׳ורדי קרויף נשאר במקומו ולא קם לעברו כדי לנסות לחנך אותו. לפני כחודש וידיגאל הוציא את ברק יצחקי באותה דקה בערך, יצחקי השתולל על הספסל, זרק את המעיל ואת בקבוק המים והתעלם לגמרי גם מקרויף ההמום. התמונות על הספסל של מכבי היו מכוערות. שחקנים שמקבלים מאות אלפי דולרים בעונה ואינם מכבדים את מאמנם, ראויים לעונש. אמנם מאבק האליפות וחלום הדאבל בעיצומו אבל וידיגאל ראוי גם לכבוד.

שרון מימר נתפש בבית וגן כאדם צנוע, סימפטי והגון, אבל הוא סובל מעודף טוב לב. אצלו יש לשחקנים יותר מוטיבציה ושמחת חיים על המגרש במשחקים, הבעיה היא באימונים, שם הקרנבל חוגג. שימו לב לאירועים מהשבוע האחרון. בוריס קליימן וחן עזרא הלכו מכות באימון, סתיו שושן ואריק סאבו התעמתו. קליימן הבין שאפשר לעשות מה שרוצים באימונים והחליט לרדת לחדר ההלבשה בעיצומו של האימון בלי אישור מהמאמן, מרסל הייסטר הוחלף במשחק בבאר שבע, זעם ומיהר לחדר ההלבשה כשהוא מתעלם מהמאמן. מה עשה מימר? החליט כי עזרא סאבו ושושן יזמינו את הקבוצה לארוחה. כדי לשנות את המנטליות ולשפר את מעמד המאמן, חובה לפעול ביד קשה על עבירות משמעת של השחקנים. קובי רפואה ראוי להערכה על התנהלותו נגד דוס סנטוס ועל דבריו  לפיהם: ״אם מישהו יחליט לשנות את ההחלטה שלי אני לא נשאר פה דקה אחת״.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא