מליאת הכנסת בזמן ההצבעה על חוק המרכולים. צילום: פלאש90
מליאת בזמן ההצבעה על . צילום: פלאש90

 

כמה דקות לפני השעה שמונה בערב, התרוקנה מליאת הכנסת שדנה באותה שעה בחוק המרכולים. חברי הכנסת, השרים, העוזרים והיועצים הצטופפו סביב מסכי הטלוויזיה כדי לצפות בהקלטות הסתר המביכות של יאיר .

אחר כך, במסדרונות וגם במזנון, כבר היה נושא שיחה חדש להעמיק בו. לא מעט ח"כים, גם מהשמאל, טענו בתוקף שבני משפחתו של ראש ממשלה חייבים להיות מחוץ לשיח, ושזאת לא הדרך להפיל שלטון. אחרים מיהרו לנסח הודעות תגובה לכתבה המסקרנת כדי לזכות בעוד קצת חשיפה בתקשורת. גבאי לא התאפק, לפיד – בשכל – דווקא כן.

נתניהו עצמו צפה בכתבה בלשכתו בכנסת. הוא קטע דיון בנושא משק החשמל, כל המשתתפים בו יצאו מהמשרד והמתינו בסבלנות עד שראש הממשלה יסיים לצפות במהדורה ולשוחח עליה עם בני משפחתו ויועציו. נושא המרכולים הוחרג מהשיח. פתאום, כך נדמה, הוא כבר פחות העסיק את נבחרי הציבור העייפים, שחלקם פרשו לבתי המלון או למסעדה סמוכה עד ההצבעה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, ינואר 2018. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בנימין נתניהו, ינואר 2018. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בסופו של דבר החוק עבר, בדוחק, ברוב של קול אחד בודד. אי אפשר לקרוא לזה הישג לקואליציה.

קודם לכן, בישיבת סיעת הליכוד, ניסה נתניהו להפחית מחשיבותו של החוק. הוא מבין שיש כר התנגדות גדול במפלגה לחוק הזה, שיש לא מעט שרואים בו ככזה שיגרום נזק אלקטורלי עצום לליכוד, שהמסר שעובר בו הוא שהחרדים שוב סוחטים את הממשלה.

נתניהו מכיר את היטב ושניהם יודעים שאכיפת החוק הזה תיבדק בזכוכית מגדלת. אף ראש עיר לא ירצה, בטח לא בשנה של בחירות מוניציפליות, שעסקים ברשות המקומית שלו ייסגרו. גם לא ראש עיר מהליכוד. הסטטוס קוו יישמר. המרכולים שכבר עובדים בשבת ימשיכו לפעול. לאלו שמתכננים לפתוח בקרוב תהיה בעיה.

ברגע האחרון ניסו לסרס עוד יותר את החוק הזה. את חנויות הנוחות שליד תחנות הדלק הצליחו להחריג. את העיר אילת לא. ראש עיריית אילת הסתובב אתמול בכנסת זועם. זו תהיה פגיעה אנושה בעיר התיירות של ישראל, הוא איים. אבל החרדים בשלהם, וידם על העליונה.

"נעשה מה שנוכל". השר דרעי. צילום: פלאש 90
השר אריה דרעי. צילום: פלאש 90

 

ראש עיריית חיפה, , פנה למספר חברי כנסת – כולל מהרשימה המשותפת – וביקש מהם לדרוש להוציא מהחוק את הערים המעורבות. הוא סמך על הקשרים הטובים של הח"כים הערבים עם יהדות התורה. זה לא עזר לו.
הקואליציה עברה משברון נוסף, החרדים – לפחות בזמן הקרוב – צפויים לשמור על שקט תעשייתי, הרי יש גבול לכל תעלול.

נפתלי בוודאי ירצה גם הוא כמה סוכריות מראש הממשלה, הרי גם לו יש קהל בוחרים שהוא מחויב לו. הוא מאמין שאם ילמד אסרטיביות חרדית מהי, זה בטח לא יזיק לו במאבקים מול נתניהו. יו"ר הקואליציה הטרי, דודי אמסלם, נשם לרווחה וכבר נערך לקרבות הבאים. יש עוד כמה חוקים מעוררי מחלוקת שצריך להעביר בקרוב.

ובאופוזיציה? שם יכולים להיות מרוצים מעוד לילה מתיש ומקואליציה שנראית מיום ליום פחות יציבה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.