• בכירים בפת"ח מתנגדים למהלך של רג'וב לאחדות עם חמא"ס, שנחושה להעביר את פעילותה לאיו"ש.
• ראש המודיעין הפלסטיני, יריב פוליטי לרג'וב, עומד מאחורי ההנחיות לאסור קבלת פנים לאסיר חמא"ס בג'נין.
• בפת"ח מאשימים: רג'וב פועל משיקולים פוליטיים: מנסה לגייס קולות פת"ח ברצועה ולחסום את דרכו של מחמד דחלאן.
• חמא"ס קטאר לקחה חלק בארגון המפגש בין רג'וב לעארורי.

מספר ימים חלפו מאז "מפגש האחדות" בין ג'בריל רג'וב, מראשי פת"ח לצאלח עארורי מראשי החמא"ס והפרטים מאחורי הקלעים הולכים ומתבררים:

גורמים ברצועה וברמאללה מוסרים לערוץ 20, כי רג'וב לא עדכן את הנהגת הפת"ח בכוונתו לקיים מפגש פסגה עם צאלח עארורי, אלא רק לאחר שהצליח לשכנע את אבו מאזן לאפשר לו לקיים את המפגש. בפגישה עם אבו מאזן אמר רג'וב, כי צעד זה הוא חלק מתחום אחריותו כמי שהוסמך על ידי אבו מאזן בעצמו לתכנן ולקיים את המחאה העממית נגד הסיפוח.

לדברי מקור פלסטיני, הבטיח רג'וב לאבו מאזן להביא את חמא"ס לשותפות במאבק העממי וקיבל את ברכת הדרך לכך, אולם בפת"ח יש מתנגדים רבים למהלך זה, שמהווה למעשה היתר לפעילות חמא"ס באיו"ש.

המשחק המסוכן של ג'יבריל רג'וב
Photo by Issam Rimawi/Flash90

 

גורם ברמאללה מוסר לערוץ 20, כי המתנגד התקיף ביותר הוא מג'ד פרג', ראש המודיעין הפלסטיני, שהוא גם יריב פוליטי לרג'וב והוא שעומד מאחורי ההנחיות לאסור את קבלת הפנים לאסיר חמא"ס בג'נין, יממה אחת בלבד לאחר "מפגש האחדות". בתגובה לצעד זה של פרג', ערך אתמול רג'וב ביקור בבית האסיר בג'נין.

מוסא אבו מרזוק, מבכירי הלשכה המדינית של חמא"ס, התבטא גם הוא בעניין זה ואמר אמש ואמר כי פת"ח וחמא"ס דיברו על האפשרות לקיים מחאה עממית משותפת, אולם ראש המודיעין הפלסטיני איננו רוצה "מקאוומה" (התנגדות) ולא שותפות (עם חמא"ס) ומנסה להגביל את צעדיו שלרג'וב בעניין זה.

בפת"ח מאשימים את רג'וב, כי הוא פועל משיקולים פוליטיים ולפיכך מנסה לגייס קולות מתומכי הפת"ח ברצועת עזה, תמורת ההיתר הצפוי לפעילותם מצד חמא"ס, השותפה החדשה. כיום רק אנשי דחלאן ברצועה מורשים לפעול ע"י חמא"ס וכעת מנסה רג'וב להביא לפעילות פוליטית של אנשי הפת"ח של אחמד חילס, מקורבו.

בפאתח מאשימים
Photo by Flash90

 

עוד עולה ממקורות ברמאללה ובעזה, כי יותר מכך, מבקש רג'וב להתקרב לחמא"ס כדי לחסום את דרכו של מחמד דחלאן, יריבו הפוליטי, שבשנים האחרונות השתפרו מאוד יחסיו עם החמא"ס.

גורם ברצועת עזה אומר כי בעקבות פגישת רג'וב עארורי החל לפעול ברצועת עזה צוות תיאום שבראשו עומד מטעמו של רג'וב, אחמד חילס, מקורבו של רג'וב ויריב מר של דחלאן, ומטעמו של עארורי פועל חסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמא"ס. השניים קיימו ראיון משותף והודיעו כי הם דנים בתוכניות בפרטים לקראת חידוש המאבק העממי.

בדראן חזר על עמדת חמא"ס ואמר כי "חמא"ס לא תשאיר את הפת"ח להתמודד לבדה מול האויב הישראלי בגדמ"ע". גורמים שונים טוענים, כי חמא"ס נחושה להעביר את פעילותה לגדמ"ע ולפיכך מתנגדים רבים בהנהגה הפלסטינית למהלכיו של רג'וב, בטענה כי אלו מהווים למעשה אישור לפעילותה של החמא"ס. מקור פלסטיני אומר כי אבו מאזן מודע היטב למהלכיו של רג'וב ולסכנה העולה מהאפשרות של פעילות חמא"ס בשטחי הרשות הפלסטינית.

Photo by Abed Rahim Khatib /Flash90

 

עוד עולה ממקורות שונים כי גם לקטארים חלק בארגון המפגש בין רג'וב לעארורי, מתוך קרבתם לחמא"ס ויחסיהם הטובים עם רג'וב. לרג'וב יחסים קרובים עם עבד סלאם הניה, בנו של אסמאעיל הניה והשניים חולקים את חיבתם לאירועי הכדורגל הגדולים ברצועה ובאיו"ש, רג'וב כנציג הרשות בפיפ"א ועבד סלאם כראש התאחדות הכדורגל בעזה. תחביב זה קירב בין השניים ובינם לקטאר שתארח את המונדיאל בשנת 2022. יש הטוענים, כי לרג'וב חלק בזכייתה של קטאר בהגרלה….

בתוך כך בירך שיח' אל אזהר ממצרים על צעדי ההתקרבות בין חמא"ס לפת"ח, והביע את תקוותו כי צעד זה יהיה "ראשית האיחוד הפלסטיני העומד בפני השאיפות הישראליות". גם המנהיג העליון של איראן, עלי ח'מנאי, הגיב למכתבו של מנהיג חמא"ס, אסמאעיל הניה, ואמר, כי "לשמירת האחדות והלכידות בעם הפלסטיני, על סיעותיו השונות, יש תפקיד משפיע בסיכול תכניות האויב".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.