המהומות של מחאת "האפודים הצהובים" מטלטלות את צרפת בשבועות האחרונים – בין היתר, המפגינים חוללו אירועים המוניים של התפרעויות, ונדליזם והרס רכוש פרטי.

לצד האלימות הזאת, מאפשרות המחאות האחרונות גם לגיטימיות מחודשת לאנטישמיות במרחב הציבורי. בעוד שהתרגלנו למרבה הצער בשנים האחרונות לתקיפות אלימות של יהודים במרחב הציבורי בצרפת, בעיקר מצד מהגרים מוסלמים, האנטישמיות שצצה עם המחאות האחרונות, היא אנטישמיות חדשה-ישנה מסוג קצת אחר. אנטישמיות שרואה ביהודים כקושרי קשר לשליטה בבנקים ובכלכלה.

בקהילה היהודית בצרפת טוענים כי בשבועות האחרונים מתגבר השיח האנטישמי ברשתות החברתיות, בגרפיטי ברחובות ובקריאות בהפגנות.

תיאוריות קונספירציה המאשימות את היהודים בכך שהם מושכי החוטים מאחורי הממשלות באירופה, כמובן אינן חדשות – אךהשיח החדש והאלים סביב "האפודים הצהובים" מעניק להן רוח גבית.

כתב "The Times Of israel" כנען ליפשיץ, צוטט בכתבה בנושא את סמי גוזלן ראש "הלשכה נגד אנטישמיות" בצרפת. גוזלן טוען כי "לתנועת האפודים הצהובים יש בסיס אנטישמי שחוזר על תאוריות קונספירציה על יהודים וכוח".

נשיא צרפת עמנואל מקרון. צילום: רויטרס

 

בין היתר במהלך ההפגנות נשמעות צעקות חוזרות כי הנשיא עמנואל מקרון הוא "בובה" ו-"זונה" של היהודים. טענות אנטישמיות נגד מקרון – המגיע מרקע בנקאי – כי הוא "מופעל" על ידי משפחת רוטשילד, מלוות אותו עוד משלבים מוקדמים בקריירה הפוליטית. כעת על רקע התגברות המחאות נגדו, גוברים גם הקולות הללו.

השבוע בנאום מיוחד לאומה שנשא מקרון, הוא הבטיח להיענות באופן נרחב לדרישות המפגינים והתחייב להפנות תקציבי עתק כדי לרצותם. למרות הנאום הפייסני הודיעו מנהיגי המהומות כי בכוונתם לחדש את ההפגנות מחר (שבת) בכל מקרה.

קריקטורה המציגה את משפחת רוטשילד באופן אנטישמי

הלגיטימיות לשיח הרואה ביהודים אחראים לבעיותיה של אירופה אינה מתחדשת רק בצרפת. סקר של ה- CNN שפורסם בחודש שעבר מגלה עלייה בלגיטימציה לאנטישמיות "הישנה" באירופה, ולדעות הקדומות הרואות ביהודים תאבי כוח וכסף.

בסקר הנרחב שבו תושאלו למעלה מ- 7,000 אירופאים – ענו למעלה מרבע מהם כי הם מאמינים שליהודים ישנה השפעה רבה מדי במגזר העסקי ובכלכלה. עשרים אחוזים מאמינים שליהודים ישנה השפעה רבה מדי בתקשורת ופוליטיקה, ועשרים אחוזים מאמינים כי האנטישמיות היא תגובה "להתנהגותם של היהודים".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20