על רקע המשבר העולמי בעקבות מגיפת הקורונה, למעלה ממיליון ישראלים מובטלים, חשש גדול בקרב עובדי חברת רשת 13 מעתידם הכלכלי. עשרות עובדי הערוץ נשלחו לחל”ת, הפקות נעצרו, וספקים רבים לא קיבלו תשלומים.

עולם התקשורת בישראל, רגיל לטלטלות אין סופיות כבר שנים רבות, הן מבחינת חדשנות וטכנולוגיה, והן מבחינת רגולציה, וכמובן מהבחינה העסקית. מדינת ישראל היא מדינה יחסית קטנה אך שוק התקשורת רווי בשחקנים ובתחרויות עזות. נדמה כי בתוך כל התעשיה הזו, תעשיית הטלוויזיה חווה בשנים האחרונות טלטלות עזות וקשות.

משנת 2017 עם פירוק רשות השידור והקמת ‘התאגיד’, פיצול זכייניות רשת וקשת מאפיק 2 המסורתי, מיזוג ערוצי 10 (לשעבר) עם רשת 13, קיימת תחרות אמיתית בין רשת לקשת, כשברקע התאגיד שהינו גוף מתוקצב וכמובן ישנם את ערוצי הטלוויזיה בעלי רישיון ייעודי, כגון: ערוץ 20, ערוץ 9, ועוד. כלל הגופים נדרשים לייצר שעות רבות של תוכן שעלות ההפקה הינה גבוהה מאד ביחס למדיומים האחרים (פרינט, רדיו, דיגיטל).

בתוך כל התהפוכות הקשות שהשוק עובר, הראשונים לשלם את המחיר היו העובדים ונותני השירותים. השוק מתאפיין בעיקר בנותני שירותים ללא קביעות המועסקים בכל תקופה בגוף תקשורת אחר, או במקביל בכמה גופים.

על רקע הטלטלות והמשברים בשנים האחרונות, כעת מתברר כי רשת 13 נקלעה לקשיים תזרימיים ונאלצת לבצע קיצוצים משמעותיים הן בהפקות, תוכניות, וככל הנראה גם בחברת ‘חדשות 13’

עומק המשבר אינו ידוע בשלב זה, אם כי גם החברה הודיעה כי דחתה תשלומים לספקים על מנת שתוכל לשלם את השכר לעובדים.

כעת ואולי גם בעקבות משבר הקורונה, שוק הפרסום כרגע מוקפא, רשת 13 מבצעת קיצוצים נרחבים, מבטלת תוכניות, ומשנה את לוח השידורים.

בימים האחרונים ועד עובדי חדשות 13, מנסים לצאת למאבק מול בעלי המניות על מנת להימנע ככל האפשר מקיצוץ בחברת החדשות, אמש בתזמון מדוייק צייצו יו”ר ועד העובדים מתן חודרוב, וכתבים בכירים נוספים, אביעד גליקמן, רביב דרוקר, עקיבא נוביק, ברק רביד ועוד:

לאחרונה התבשרנו בערוצים לא רשמיים על כוונת “רשת” לקצץ חצי מחברת החדשות של ערוץ 13. מעבר לפגיעה הקשה במאות משפחות, בעיצומו של משבר הקורונה, אנחנו חוששים שמהלך כזה יוביל לחיסולה של החברה כגוף עיתונאי חזק ותחרותי – דווקא במצב חירום, שבו סיקור המגפה נדרש לציבור עוד יותר מתמיד.
מהיכרותנו עם נדב טופולסקי ואבי בן טל, אין לנו ספק שלא זו כוונתם. לכן נשמח להיכנס עמם לדיאלוג כן ורציני בראשות ועד העובדים, מתוך נכונות לפשרות ומתוך ראיית טובת הערוץ לטווח הארוך. יחד עם זאת, לא נאפשר את חיסול חדשות 13. המשמעות של קיצוץ 50 אחוזים מהחברה היא חיסול החברה. בימים בהם לחברה יש משמעות חיונית במיוחד נדמה שהמינימום הנדרש הוא שהנהלת החברה תיכנס למו”מ עם ועד העובדים, כפי שנעשה בכל משבר בעבר, כדי לייצר ביחד תוכנית סבירה שתשאיר את חברת החדשות שרירית וחזקה. אנחנו קוראים לבעלי המניות – לן בלווטניק ואודי אנג’ל, יו”ר הדירקטוריון, נדב טופולסקי ומנכ”ל רשת אבי בן טל, לשתף את הכתבים, התחקירנים המפיקים, הצלמים וכל האנשים שנמצאים ממש עכשיו בבתי החולים ובאולפנים בכוונותיהם, באמצעות שיח עם ועד העובדים. עד עתה בעלי המניות הוכיחו מחוייבות בלתי ניתנת לערעור לעתיד החברה ואנחנו בטוחים שגם בשעה של משבר כזה, הם יוכיחו שכולנו באותה סירה.

 

הדילמה היא כמובן קשה, החברה מפסידה ככל הנראה עשרות מיליוני ₪ ואולי אף למעלה מכך, הבעלים שמצידם הזרימו רק לפני כחצי שנה 100 מיליון ₪, וכעת נדרש להזרים עוד עשרות מליונים, וככל הנראה רשת לא תהיה מאוזנת תפעולית בתקופה הקרובה.

 

ברשתות החברתיות מגיבים למשבר ברשת 13:

גולשים רבים הביעו הזדהות עם כאבם של העובדים ואחרים שמחו לאידם. אחד הגולשים שחגג את מפלתם של אנשי ערוץ 13 הוא יאיר נתניהו שתקף את אנשי הערוץ ואף שיתף ציוץ הלועג לכתב חדשות 13 אביעד גליקמן.

שמעון ריקלין מערוץ 20 פרסם:
קשה פרנסתו של אדם כקריעת ים סוף ולכן לא שמח אפילו על עובד אחד שיפוטר בערוץ 13 אפילו שהערוץ הזה עתר כדי לסגור את ערוץ 20 אפילו שהערוץ הזה הוא שמאל קיצוני. ועכשיו בעלי הערוץ בעצמם מביעים אי אמון בקו הקיצוני שהכתיב דרוקר. רק אל תמציאו שזה סוף הדמוקרטיה ותאשימו אחרים. במקום חשבון נפש.

 

איתמר פליישמן מגיש בערוץ 20:

אין הרבה דברים מכוערים יותר משמחה לאידם של אנשים שאיום מרחף מעל הפרנסה שלהם זה לא אנושי וגם לא יהודי. זה נכון גם אם הם מחדשות 13.

 

 

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.