הנשיא ריבלין ורעייתו בהלווייתו של המשורר חיים גורי ז"ל. צילום: פלאש90
ורעייתו בהלווייתו של המשורר ז”ל. צילום: פלאש90

 

מאות אנשים הגיעו הבוקר (ה’) לחלוק כבוד אחרון למשורר, הסופר והעיתונאי, חיים גורי שהלך אתמול לעולמו בגיל 94 לצד משפחתו. בתו יעל הקריאה בדמעות את שירו של נתן אלתרמן “קץ האב”, אותו ביקש ממנה להקריא בבוא היום. “הבקשה לשיר הספציפי הזה היא כמעט בלתי אפשרית”, אמרה.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ספד: “יותר מיממה חלפה מאז היוודע דבר מותך וחסרונך נוכח כל כך. קיים כל כך. מוחשי כל כך. והנה, לכבודך, אנו מנסים לכנס את המילים, להעמיד אותן בשורות, לצחצח אותן, לגייס אותן, אך הן מסרבות. נשאת את הלאום במילותיך, היית אוהב וכואב. מבקר חריף ונביא זעם. מאוהב וקנאי, נאמן בכל מילה, בכל מדרך רגל, בכל הנפת יד. שוררת כלוחם, ולחמת כמשורר. דבריך, תמיד מצאו מקום בלב. הקשבנו לך לא בגלל ‘הרעות’ ו’באב אל ואד’, אלא בגלל שידענו שמי שכתב אותנו כך, הוא תמיד וקודם כל בשר מבשרה של הארץ הזו, בשר מבשרה של האומה הזו, בשר מבשרו של העם הזה”.

בתו של המשורר חיים גורי. צילום: פלאש90
בתו של המשורר חיים גורי. צילום: פלאש90

 

“גורי יקר, חיים, פרקים שלמים בתולדותיה של מדינת ישראל למדנו דרך העט שלך. גילמת בחייך פרקים שלמים של ‘עמוד האש’. שואה ותקומה, מלחמה ושלום. החיים העבריים, הישראלים, היו עבורך תמיד פלא שאיננו מובן מאליו. ההבנה שאנחנו חיים בזכות מי שרצו אל האש עבורנו. הידיעה שזכות קיומנו היא בעבודה הקשה להותיר אחרינו אומה ומדינה וארץ ראויות לילדינו ולנכדינו. ‘ואהבת לרעך כמוך’. מישהו עוד זוכר, חיים, שאתה תיווכת בין אנשי קדומים, לבין ממשלת המערך? אינני יודע כמה אנחנו כשירים למציאות בלעדיך, אבל אני מבטיח שנמשיך במקום שבו נפל עטך, להילחם נגד האויבים ובעד המולדת במסירות נפש. לא נכנע, לא נרתע, ונעשה זאת תמיד כשאתה איתנו, לצדנו. כי אי אפשר, אי אפשר בלעדיך. אליקה והבנות, נכדות ונכדים. אנחנו מחבקים אתכם היום ומקווים שנהיה תמיד ראויים לזכרו”.

ראש העיר ירושלים ניר ברקת: “בזמן שהמדינה הצעירה נאבקה על ליבה, על ירושלים, גורי העניק לה את השיר הבלתי נשכח – ‘באב אל וואד’ – שמנציח לעד את גבורת הלוחמים שפרצו את טבעת החנק שאיימה על ירושלים. אך לא רק את הלוחמים הוא מנציח, בין השורות הטביע גורי את מסירות הנפש של עם שלם”. ברקת הוסיף: “בזכות גורי וחבריו, חזרה העיר להיות מאוחדת. היום גורי חוזר לאדמה הזו – אדמת ירושלים שעליה לחם”.

הנשיא ריבלין סופד למשורר חיים גורי ז"ל. צילום: פלאש90
הנשיא ריבלין סופד למשורר חיים גורי ז”ל. צילום: פלאש90

 

 

עוד הגיעו ללוות את גורי ז”ל בדרכו האחרונה: נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, הנשיאה לשעבר דורית ביניש, הרטמכ”ל לשעבר בני גנץ, הסופר א.ב. יהושע, דן מרידור, עוזי דיין, ראש המוסד לשעבר צבי זמיר, מנהל מוזיאון הפלמ”ח ועוד.

גורי כתב שירה, ספרות ועיתונאות במרוצת עשרות שנים. זכה בפרס ביאליק בשנת 75′ ובפרס ישראל בשנת 88′. הוא לחם בפלמ”ח ולאחר הקמת צה”ל פיקד על קורס הצניה הראשון. במבצע עובדה היה סגנו של אברהם אדן ובמלחמת ששת הימים היה מפקד פלוגה בקרב על שחרור ירושלים. גורי כתב 12 ספרי שירה ובהם שיר הרעות ובאב אל ואד. עם לאחר הניצחון במלחמת ששת הימים חבר לתנועה למען ארץ ישראל השלמה אולם לאחר מכן שבר שמאלה ואימץ את עמדות השמאל הציוני.

חיים גורי. צילום: הדס פרוש פלאש 90
חיים גורי. צילום: הדס פרוש פלאש 90

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.