19:30 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > מאגר חדש מסייע לניצולי שואה מוורשה בהשבת נכסיהם

מאגר חדש מסייע לניצולי שואה מוורשה בהשבת נכסיהם

מסד נתונים חדש יסייע ליותר מ-2,000 ניצולי שואה ויורשיהם, שהגישו בעבר תביעות בעלות, לדרוש בחזרה נכסים שנגזלו מהם בוורשה. על פי החוק הפולני לתובעים יש רק תשעה חודשים

מאגר מידע חדש הושק היום שצפוי לסייע לניצולי שואה ויורשיהם לתבוע בעלות על רכוש שהוחרם מהם בוואשה במהלך מלחמת העולם השנייה ואחריה. את המאגר השיק הארגון היהודי העולמי להשבת רכוש (איל"ר) והוא צפוי לסייע ליותר מ-2,000 ניצולי שואה. זוהי ככל הנראה ההזדמנות האחרונה של הניצולים ומשפחותיהם לעשות זאת משום שחוק פולני חדש, שנחקק בספטמבר האחרון, הותיר להם רק תשעה חודשים להגיש את התביעות ולהוכיח את הבעלות – אחרת, יוחזרו סופית לעיריית ורשה.

למאגר הנתונים לחצו כאן

בפולין מאוד מעוניינים לשים את עניין התביעות והדרישות בעקבות השואה מאחוריהם. ב-17 בספטמבר נכנס בפולין לתוקף חוק "ורשה". על פי החוק, תביעות רכוש פרטיות בעיר ורשה התלויות ועומדות ושהוגשו אחרי 1945, יבוטלו אלא אם בעלי הרכוש או יורשיהם יפנו וידרשו מחדש את תביעתם. לפי עיריית ורשה, מדובר ב-2,613 נכסים שנגזלו מיהודים. לשם כך, בארגון איל"ר הקימו מסד נתונים כשירות לניצולי שואה, שייתכן שהיו בעלי רכוש בוורשה.

באמצעות מאגר המידע ניתן לחפש שמות של ניצולי שואה שייתכן שהגישו בעבר תביעת רכוש בוורשה. בארגון אומרים כי "נכון להיום, אלפי תביעות עדיין תלויות ועומדות. ניצולי שואה רבים אינם זוכרים שהם הגישו תביעות אחרי השואה. רבים מהיורשים שלהם אפילו לא יודעים שקרובי המשפחה שלהם הגישו תביעות".

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר