ביום רביעי האחרון שוחח הנשיא ראובן ריבלין, מיוזמתו, עם ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן והעניק "חותמת רשמית" למגעים המתקיימים מאמצע פברואר האחרון. הנשיא ריבלין אמר ליו"ר הרשות, כי "העולם כולו מתמודד עם משבר שאינו מבחין בין אדם לאדם ובין אזורי מגורים ושיתוף הפעולה הכרחי להבטחת בריאותם של ישראלים ופלסטינים כאחד". הנשיא הוסיף, כי "היכולת שלנו לעבוד יחד בעתות משבר היא עדות ליכולת שלנו לעבוד יחד גם בעתיד עבור כולנו".

ממקורות שונים עולה, כי קיים "קו חם" בין קציני המנהל האזרחי של צה"ל לבין הצד הפלסטיני והוא משמש לעדכונים בנושא המאבק בקורונה. לצד ה"קו החם" קיימים ערוצים נוספים, דרכם מבטיחים הצדדים את שיתוף הפעולה בתחום הבריאות, בעיקר.
בצד הפלסטיני מרכז את פעולות התיאום חסין א – שיח', השר לעניינים אזרחיים ולצידו נציגים בכירים ממערכות הבריאות, החקלאות, הכלכלה והאוצר הפלסטיני. צוות זה הוא שגיבש באחרונה בצד הפלסטיני את המנגנון ליציאת פועלים פלסטינים ולינתם בישראל. צוותי רפואה פלסטינים במעברים ערכו בדיקות חום לעובדים, טרם כניסתם לישראל.

ישראל העבירה באחרונה לרשות הפלסטינית 400 ערכות לבדיקת נגיף הקורונה ועוד 500 ערכות למיגון הצוותים הרפואיים בשטחי הרשות ואף ברצועה. בנוסף לכך, ערך המנהל האזרחי מספר סדנאות הכשרה בנושא גילוי נגיף הקורונה לצוותים פלסטינים.
פגישות התקיימו במנהל האזרחי גם בין רופאים ומומחים משני הצדדים במאמץ לנסות ולאתר את תפוצת הנגיף בשטחי הרשות.
שרת הבריאות הפלסטינית מאי כילה, אמרה לפני ימים אחדים, כי קיים אישור מהדרג המדיני הגבוה לשיתוף הפעולה הרפואי בין ישראל לרשות הפלסטינית" אך הדגישה בו בזמן, כי שיתוף הפעולה מתקיים בנושא המאבק בקורונה בלבד.

עוד אמרה שרת הבריאות, כי מתקיים תיאום בין ישראל, הרשות וירדן לגבי סגירת מעברי הירדן.
במסגרת התיאום, פעלה לשכת מתאם פעולות הממשלה בשטחים ליציאתן של עשרות קבוצות תיירים משטחי הרשות הפלסטינית, בסיוע המנהל האזרחי, שעמד בקשר עם כלל כוחות הביטחון, המשטרה, משרד החוץ, המל"ל ומשרד הבריאות.

התיאום בין ישראל לרשות הפלסטינית מסייע בעקיפין, למערכת הבריאות ברצועת עזה: גורם במערכת הבריאות ברצועה אומר לסוכנות הידיעות הישראלית TPS, כי 500 ערכות לבדיקה נמסרו לידי משרד הבריאות מארגון הבריאות העולמי, בהסכמת ישראל. הבדיקות שנערכו ברצועה הועברו לרמאללה, לצורך העברתן למעבדות וכעת פועלת ברצועה מעבדה עצמאית. "אנחנו מסתייעים בשלטונות ברמאללה אך אין לנו קשר מול מי מהגורמים בישראל" – אמר.

באחרונה דרש שר האוצר הפלסטיני, שכרי בשארה, מעמיתו הישראלי, משה כחלון, לשחרר את כספי המע"מ שמנוכים על ידי ישראל, כדי שהרשות הפלסטינית תוכל לעמוד בהוצאות הכלכליות הכרוכות במאבק בקורונה.

ראש הממשלה הפלסטיני דורש כעת מישראל לשחרר את האסירים הפלסטינים כדי להבטיח את שלומם ואף הטיל על ישראל את האחריות לשלומם של תושבי השכונות והכפרים במזרח ירושלים, לאחר שישראל מנעה מפעילי פת"ח בימים האחרונים לפעול לטיהור מקומות ציבור. פעילות זו תוארה על ידי הפלסטינים כ"הוכחה לריבונות הפלסטינית על מזרח ירושלים".
לצד שיתוף הפעולה האזרחי המוגבל, מוסיפים גורמים פלסטינים להכריז, כי אף שהרשות איננה יכולה בנסיבות הקיימות להוסיף ולפעול נגד "עסקת המאה" האמריקאית, הרי שקיים החשש כי ישראל תנצל את המשבר הבריאותי העולמי ותקבע עובדות חד צדדיות כדי לקדם את סעיפי התכנית.

גורמים ברמאללה אומרים ל TPS, כי להערכתם, אין מדובר בפריצת דרך או בשלב לקראת חידוש התיאום במלואו אלא בצורך זמני שנוצר במצב חירום ומאלץ את שני הצדדים לתאם פעילות: "זהו שיתוף פעולה הומניטארי מאולץ שנכפה על שני הצדדים שנמצאים תחת אותה סכנה והם נאלצים לעשות זאת בזמן שברור כי כל התפתחות פוליטית צריכה להיות תחת ממשלה חדשה בישראל", אומר ע. א. המקורב לגורמי ההנהגה הפלסטינית.

ברוך ידיד TPS

ברוך ידיד TPS


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.