ישראל מאבדת אחיזה בבקעה. כך מזהיר , ראש מועצת בראיון לגלעד צוויק מאתר 'מידה' הוא מסביר כי "קצב ההריסות של לא מתקרב לקצב ההשתלטות הפלסטינית על שטחים הולכים וגדלים בבקעה. אנחנו מאבדים את הבקעה לפלסטינים ולאירופים".

לדבריו, באזור הבקעה לבדו, קיימים אלפי מבנים פלסטינים בלתי חוקיים. לטענתו, המנהל האזרחי,"לא נותן לי מספרים מדויקים" על היקף המבנים הפלסטינים הלא חוקיים. במקביל,פניית "מידה" ליחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש), האחראית על המנהל האזרחי, בבקשה לקבל את הנתונים המעודכנים על כמות המבנים הפלסטינים הלא חוקיים בשטח C בכלל ובבקעה בפרט, ומספר ההריסות שבוצעו וצווי ההריסות שהוצאו להם, נותרה ללא מענה.

דוד אלחייני בכנסת ב- 2015. צילום: הדס פרוש/ פלאש 90
דוד אלחייני בכנסת ב- 2015. צילום: הדס פרוש/ פלאש 90

דו"ח רגבים משנת 2014 מעלה כי מתוך כ־355 אלף מבנים פלסטיניים לא חוקיים שנבנו בכלל שטחי C, המצויים תחת שליטה ישראלית מלאה ושנכללים בהם בין היתר 88 אחוז משטח הבקעה, עמד מספר תיקי הפיקוח על 12,570 בלבד, כלומר בקושי שליש.

תחילת החיכוך בין אלחייני לאנשי המנהל החל בתחילת העשור, לאחר שהרשות החלה ליישם את תכנית "הסיפוח הזוחל", של סלאם פיאד, אז ראש הממשלה של הרשות. מטרת התכנית – קידום חד־צדדי של הקמת מדינה פלסטינית.. התכנית מתמקדת בהקמת תשתיות בשטחי C, המצויים בשליטה ישראלית מלאה, ולקבוע עובדות בשטח. מרבית הפרויקטים של התכנית  מתמקדים בקיבוע האוכלוסייה הבדואית הנוודית, באמצעות בניית מבני קבע ברשת של מאחזים בלתי חוקיים והנחת תשתיות מים, חשמל סולרי וכדומה.

הבנייה זה רק הסימפטום

"הבנייה זה רק הסימפטום, הבעיה העיקרית זה השימוש של הפלסטינים במבנים, ובייחוד במקבצי הבנייה, כדי לתפוס שטחים ולהעמיק את תחושת חוסר ביטחון אצל הישראלים", אמר אלחייני.

אלחייני מפנה אצבע מאשימה היישר אל האלוף יואב 'פולי' מרדכי, מתאם הפעולות בשטחים. כחלק מהגדרת תפקידו אחראי מרדכי גם על המנהל האזרחי. באפריל האחרון הופיע האלוף מרדכי בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, וטען כי אנשיו מבצעים אכיפה נגד בנייה לא חוקית פלסטינית בשיעור גבוה יותר מאשר כלפי המתיישבים ביהודה ושומרון. "מציגים את לובשי המדים של המנהל האזרחי כמי שלכאורה יש להם נטייה לאכוף כלפי הישראלים, ופחות כלפי הפלסטינים. אני אומר באופן חד משמעי שהמצב נוטה באופן מובהק לכך שאנחנו מבצעים יותר אכיפה בזירה הפלסטינית".

אקטיביסטים ישראלים ופלסטינים בהפגנה נגד בנייה בהתנחלויות בבקעת הירדן, בנובמבר האחרון. צילום: פלאש 90
אקטיביסטים ישראלים ופלסטינים בהפגנה נגד בנייה בהתנחלויות בבקעת הירדן, בנובמבר האחרון. צילום: פלאש 90

אלחייני רואה את המציאות קצת אחרת: "נפגשתי עם פולי והוא אמר לי שהם מקדמים את התב"ע לפסאיל (כפר לא־חוקי הממוקם בין היישובים תומר ופצאל – ע"ד). פניתי לאביחי מנדלבליט, שהיה אז מזכיר הממשלה, וחשכו עיניו. הוא הוציא מיד הוראה בשם ראש הממשלה שכל תכנית לקידום בנייה פלסטינית בשטחי C צריכה לבוא לאישור הדרג המדיני, בדיוק כפי שקורה עם התיישבות יהודית. רק ככה הצלחנו לעצור את זה".

תגובת היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים: "כפי שראש המועצה מכיר ויודע, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ובתוך כך המנהל האזרחי, פועלים על פי הנחיות, תעדוף והדרקטיבה של הדרג המדיני. כל התכניות מפורסמות לציבור והדיונים בעניינן פתוחים לכל המעוניין, כך שטענותיו אינן עולות בקנה אחד עם המציאות. צר לנו שראש המועצה מוצא לנכון לתקוף את קציני צה״ל ולא ללבן את טענותיו שכולן קשורות במדיניות והחלטות של הדרג המדיני".

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.