. צילום: משה שי, פלאש 90

יו"ר הוועדה לטקסים וסמלים, השרה מירי רגב, אישרה כי זאב רווח יהיה בין מדליקי המשואות בטקס הממלכתי לנעילת ולפתיחת אירועי יום העצמאות ה-70 שיתקיים בהר הרצל ביום ג' באייר תשע"ח, 18/4/2018. לצד רווח תדליק את המשואה גם שחקנית התיאטרון . השניים מצטרפים לזמר שלמה ארצי שהתבשר השבוע כי יזכה להדליק משואה בעצמו.

רווח, מענקי הקומדיה, המסך והבמה בישראל, נולד ברבאט שבמרוקו עלה עם משפחתו לירושלים, בה גדל והתחנך על ברכי המסורת היהודית וטעמי המקרא. רווח הוא שחקן, מפיק, תסריטאי, קומיקאי ובמאי ישראלי. בין השאר הוא מוכר בשל תפקידו כ'החכם חנוכה' בסרטי הבורקס צ'ארלי וחצי ו'סאלח שבתי" ודמויות אלמותיות נוספות.

השרה רגב: "שמחתי לבשר לזאביק שלנו, על הבחירה בו להדליק משואה לרגל חגיגות שבעים השנה למדינת ישראל. זאביק, שגדל על ברכי תורת ישראל ונשם ציונות משחר היוולדו, מסמל את היכולת המופלאה של האמנות, על רב גוניותה, לחדור ללבבות ההמונים בישראל. ציטוטים רבים מתפקידיו השונים בקולנוע ועל הבמה חקוקים בלכסיקון הציבורי של כולנו ומהווים חלק בלתי נפרד מהסלנג השגור בפינו. זאביק מרטיט לב, כובש ומצחיק עד דמעות.

"זאביק, הרווח כולו שלנו! העם אוהב אותך ומאחל לך עוד הרבה מאוד שנים של הנחלת חיוכים וצחוקים על פנינו. בסיפור חייך ובתפקידים, שגילמת לאורך השנים, משתקפים סיפוריה של העליה החלוצית מצפון אפריקה, של עושר תרבותי בלתי נדלה ושל יצירה ישראלית אותנטית, המחברת ומחוברת לעם, שמקורותיה בחכמינו ושורשיה נטועים עמוק בשדרות, בשווקים ובכיכרות בישראל."

כלת פרס ישראל – ומדליקת המשואה

לצידו של רווח תעמוד גם השחקנית ליא קניג. קניג, ילידת לודז' שבפולין, מוכרת בעיקר בשל משחקה בתיאטרון. ליא קניג, כלת פרס ישראל, שחקנית התיאטרון הלאומי הבימה, המציין השנה 100 להיווסדו, היא בין אדריכליות עולם המשחק בישראל. קניג שייכת לדור הנפילים של התאטרון הלאומי שלנו, שהחל את דרכו החלוצית לפני מאה שנים במוסקבה.

קניג נולדה ב-1929 בפולין, במהלך המלחמה נמלטה יחד עם משפחתה לברית המועצות והשתקעה אחריה ברומניה; בשנת 1961 עלתה לארץ וכעבור זמן קצר החלה להופיע בתיאטרון הלאומי, "הבימה" . ליא מפליאה ביכולותיה ובכשרונה יוצא הדופן לכבוש את הבמות ולהופיע בפני מאות אלפים בארץ ומעבר לים. ליא היא נצר של תרבות היידיש ולצד זאת סמל של ישראליות מתחדשת.

ליא קניג. צילום: משה שי, פלאש 90

 

השרה רגב אמרה: "ליא, בתווי פנייך ובמבעים, המאפיינים אותך כל כך, כתובים רבים מהישגיו של התאטרון הישראלי. ההדרנים הרבים שלך, אלו שהיו ואלו שעוד עתידים להיות, הם הכתר הבימתי הישראלי במלאו הדרו. מאחלת לך וגם לנו עוד הרבה מאוד שנים של פלאי קלעים בתאטרון הלאומי שלנו."

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.