הוועדה הציבורית לענייני טקסים וסמלים גיבשה רשימה סופית של מדליקי משואות בטקס יום העצמאות ה-69 של מדינת ישראל.

טקס יום העצמאות אדיר סולטן פלאש 90
טקס יום העצמאות, אילוסטרציה. צילום: אדיר סולטן, פלאש 90

לפי החלטת הוועדה, מדליקי המשואות ביום העצמאות לפי סדר הא'-ב' הקרוב יהיו: , פרופ' אחמד עיד, , ,  , ,  , יהורם גאון, יעקב (יקי) חץ ומירי ארנטל.

את "משואת המדינה" ידליקו ראש עיריית ניר ברקת ביחד עם יו"ר הכנסת , "משואת התפוצות" תודלק ע"י מיכאל (מייק) סטיינדהרט והרב משה חיים (מרווין) הייר, המשואה הצה"לית תודלק ע"י דין ארגיל וירוס ירושלים שיגוט.

התפרסמה בעקבות ארגון "זכרון מנחם" בראשו היא עומדת לצד בעלה, חיים ארנטל. הארגון הוקם על ידי בני הזוג לפני כ-30 שנה לאחר פטירת בנם מנחם ארנטל שנפטר לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן.

הארגון מלווה משפחות שנאלצות להתמודד עם מחלת סרטן של אחד מבני המשפחה. רופאים, אנשי עסקים ומתנדבים רבים נרתמו לפעילות הארגון. בנוסף לסיוע רפואי וליווי אישי צמוד, הארגון מוציא את המשפחות אחת לתקופה למחנות נופש. לדבריהם, מצב הרוח הנפשי משפיע ישירות על תהליך הריפוי הגופני.

מירי ארנטל. צילום: פייסבוק
מירי ארנטל. צילום: פייסבוק

חנה הנקין ידועה בתור ראש מדרשת נעמת ללימודי הלכה לנשים. בשנת 2015 מחבלים נתעבים רצחו את בעלה איתם וכלתה נעמה הי"ד לעיני ארבעת ילדיהם. לאחר מכן, חנה הנקין אימצה את הכדים היתומים אל חיקה.

אמנון שעשוע הינו מייסד ויו"ר חברת "מובילאיי" שנמכרה לאחרונה בסכום עתק לענקית המחשבית עולמית "אינטל". לפי הערכות, הפיתוחים הטכנולוגים ששעשוע פיתח יחד עם חבריו להפוך את חווית הנהיגה לחוויה יותר בטיחותית ולהציל חיים.

חתן פרס ישראל לזמר עברי יהורם גאון בן ה-77 נבחר להדליק משואה לאחר שנים ארוכות של פעילות בתחום התרבות, השירה והעשייה החברתית.  הסופר אלי עמיר בן ה-79 נבחר בעקבות עשייתו הרחבה בתחום הספרות במשך השנים.

פרופסור אחמד עיד הינו מנהל המחלקה הכירורגית בבית החולים הדסה עין כארם. בין היתר, פרוספור עיד הציל את חייו של נער יהודי בן 13 שנדקר ע"י מחבל ערבי. בעבר, פרופסור אחמד עיד אמר:  "בית החולים הוא מיקרוקוסמוס, כי כולם מגיעים לכאן, אבל בנסיבות אחרות".

אורי מלמיליאן הינו כדורגלן עבר מקבוצת הכדורגל בית"ר ירושלים. לאחר בחירתו להדליק משואה, מלמיליאן אמר: "אני מאושר. זה כבוד גדול עבורי להדליק משואה, אף פעם לא שכחתי ולא אשכח איפה גדלתי ומאיפה הגעתי לאן שהגעתי. שמחתי לקבל את ההודעה״.

דינה סמטה בת ה-19 היא עולה חדשה מקהילת בני מנשה במזרח. היא מתנדבת פעילה ב"בית חינוך עיוורים". סמטה, עיוורת בעצמה, ממשיכה לתרום לשילוב בעלי מוגבלויות ועולים חדשים בחברה.

אלי מזרחי בן ה-65 הוא בעל מסעדה בשוק מחנה יהודה בירושלים. מזרחי, יו"ר ועד סוחרי שוק מחנה יהודה, נבחר לייצג את הצביון הייחודי של העיר.

בן ה-71 הוא חתן עיטור העוז ממלחמת ששת הימים בעקבות השתתפותו בקרב על גבעת התחמושת. כמו כן, חץ לחם בסיני במלחמת יום הכיפורים, השתתף בפיתוחיים צבאיים בחברת רפא"ל וקיבל פרס ביטחון ישראל על עשייתו הרחבה בתחום הצבאי.

האגדות של בית"ר: מלמיליאן עם אוחנה הצעיר. צילום: פלאש90
האגדות של בית"ר: מלמיליאן עם אוחנה הצעיר. צילום: פלאש90

הרב משה חיים הייר (78) היה פעיל שנים רבות ברדיפת פושעי מלחמה נאצים ברחבי הגלובוס ובהבאתם למשפט. לאחר מותו של צייד הנאצים הידוע שמעון ויזנטל, הרב הקים את מרכז הנצחה על שמו. בנוסף, הרב פעיל בהנצחת השואה ברחבי תבל.

סגן דיר ארגיל בן ה-22 הוא קצין ביחידת הצנחנים, דור שלישי של המשפחה בחטיבה.

רב סרן ירוס ירושלים שיגוט (30) עלתה מאתיופיה לישראל בילדותה. הוריה קרו על שם אהבתם וכמיהתם לעיר הקודש ירושלים. כיום, ירוס פעילה בולטת בקרב הפעילה האתיופית ובמאמצים לגשר בין פערים חברתיים בקרב המגזרים השונים בחברה.

בהתאם להחלטת שרת התרבות מירי רגב, הטקס יערך בסימן יובל שנים לשחרור הכותל, העיר ירושלים והניצחון במלחמת ששת הימים בשנת 1967. לפי התכנון, הטקס יערך בהר הרצל ביום שני,  ו' באייר תשע"ז (1/5/2017 למניינם).

שרת התרבות מירי רגב מסרה: "ביום העצמאות ה-69 מדינת ישראל מצדיעה לירושלים בירתנו הנצחית. טקס המשואות יעמוד השנה בסימן יובל לשחרורה ואיחודה של העיר. כל אחת ואחד ממדליקי המשואות יספר את סיפורה של ירושלים מהזווית האישית והמיוחדת שלו ולראשונה גם נציגי העם היהודי בתפוצות.  כולם אוהבי ירושלים אשר תורמים במעשיהם וברוחם לבניינה, לשגשוגה וליופיה של ירושלים".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.