טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל. צילום: רויטרס
טראמפ מכריז על ירושלים כבירת ישראל. צילום: רויטרס

כשנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הודיע כי ירושלים היא בירת ישראל וכי בכוונתו להעביר את השגרירות מתל אביב לירושלים, הוא הרגיז מספר גורמים. צפון קוריאה הוציאה הודעת גינוי, טורקיה ואיראן קראו לעולם המוסלמי לצאת במאבק על ירושלים. גם הקהילה היהודית הרפורמית הביעה הסתייגות מדברי הנשיא טראמפ. "על אף שאנחנו מסכימים לעיקרון לפיו ירושלים היא בירת ישראל", כתב , אנחנו תוהים מה יעלה בגורלו של תהליך השלום.

כשהם זעמו על ממשלת ישראל, על כך שהקפיאה את מתווה הכותל, הבנתי אותם. מבחינתם, כך חשבתי, המדינה היהודית היא מדינת כל היהודים, והכותל המערבי הוא בית התפילה עבור כל העם היהודי

כשהם זעמו על ממשלת ישראל, על כך שהקפיאה את מתווה הכותל, הבנתי אותם. מבחינתם, כך חשבתי, המדינה היהודית היא מדינת כל היהודים, והכותל המערבי הוא בית התפילה עבור כל העם היהודי. עבורם, כשהממשלה אינה יוצרת עבורם רחבה שוויונית, גלויה לעיני כל כשתי העזרות המרכזיות לגברים ונשים, בכותל המערבי, היא דוחקת את רגליהם מחוץ למחנה. גם הם דורשים את חלקם בירושלים. על אף שחשתי שמדובר בדרישה מחוצפת לקחת חלק בקביעת מדיניות במדינה בה הם לא גרים, הערכתי את הרגש היהודי, שדרש לקחת חלק.

הזהות היהודית מוגדרת על פי ההתנגדות לטראמפ

אבל המנהיגות הרפורמית קראה לטראמפ לסגת מההצהרה המרגשת שלו, שראש הממשלה נתניהו הציב בצדק בשורה אחת עם הצהרת בלפור, ולמעשה גם עם הצהרת כורש, הרגשתי שהרגש היהודי התחלף ברגש אחר, באידאולוגיה פוליטית. זה לא סוד שבקרב הקהילה הרפורמית נמצאים רבים מהמבקרים של טראמפ. זה לא סוד שהקהילה הרפורמית פעלה רבות נגד האינטרס של ממשלת ישראל בסוגיית הגרעין האיראני.

זכה לתמיכת הרפורמים, גם כשפגע בישראל. אובמה ואבו-מאזן. צילום: Pete Souza
זכה לתמיכת הרפורמים, גם כשפגע בישראל. אובמה ואבו-מאזן. צילום: Pete Souza

במבט לאחור, התמיכה היהודית במאמץ של הנשיא אובמה הובילה לאישור הנחוץ לחתימה אמריקאית על הסכם הגרעין, הסכם לו התנגדו כל הסיעות הציוניות בכנסת ישראל. שנתיים אחרי, איראן מנצלת את ההסכם מדי יום על מנת לאיים על ישראל מכל עבר: לבנון מצפון, סוריה ממזרח, חמאס ממערב, כשגם תימן הפכה לבסיס טרור איראני.

גם החלטה 2334 באו"ם, שקבעה כי כל נוכחות יהודית ממזרח לקו הירוק אינה חוקית, קיבלה את ברכתה של התנועה הרפורמית. גם הכותל המערבי, אגב, ניצב ממזרח לקו הירוק. החלקה הרפורמית בכותל המערבי תחת שלטון פלסטיני תהיה שווה לזו שיקבלו כל היהודים: כלום ושום דבר.

נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נשיא האיחוד ליהדות רפורמית בצפון אמריקה ריק ג'ייקובס. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

התנועה הרפורמית, תחת הנהגתו של הרב ג'ייקובס, הפכה לשלוחה של המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית. היא מנצלת את שמה היהודי כדי לקדם מדיניות שמאל רדיקלי נגד ישראל: חרמות על מדינת היהודים, התנגדות להכרה אמריקאית בירושלים כבירת ישראל (כרגע) ותמיכה בסיוע לאיום הגדול ביותר על מדינת ישראל מאז מלחמת ששת הימים.

לו היו באמת רוצים לעשות שלום במדינת ישראל, הייתה מנהיגות הקהילה הרפורמית קוראת לחבריה לעלות לארץ ישראל, ליצור רוב יהודי משמעותי בין הירדן לים ומערערת על הטיעון הערבי לאחיזה בארץ הזו

בשם התקווה הנאיבית לשלום, הקהילה הרפורמית איבדה כל קשר למציאות בישראל. לו היו באמת רוצים לעשות שלום במדינת ישראל, הייתה מנהיגות הקהילה הרפורמית קוראת לחבריה לעלות לארץ ישראל, ליצור רוב יהודי משמעותי בין הירדן לים ומערערת על הטיעון הערבי לאחיזה בארץ הזו.

ברכת כהנים ברחבת הכותל המערבי
ברכת כהנים ברחבת הכותל המערבי

ההתנגדות לטראמפ הפכה להיות חלק מהזהות "היהודית" של הקהילה הזו, ופעם אחר פעם, היא ניצבת בראש מחנה ההתנגדות לישראל. איך אתם רוצים להשפיע על מדיניות בישראל כשאתם תמיד ניצבים נגדה? הגיע הזמן להחליט, או הפוליטיקה, או הזהות היהודית. עד אז, אל תדברו איתנו על הכותל.:עוד באותו נושא